Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Lekcje religii finansowane przez samorządy. W Chojnowie bez zmian.

Autor admin
Data utworzenia: 25 wrzesień 2012, 11:50 Wszystkich komentarzy: 46


Lekcje religii finansowane przez samorządy. W Chojnowie bez zmian.

Religia i etyka zostały usunięte przez Ministerstwo Edukacji Narodowej z ramowego planu nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych. Oznacza to tyle, że lekcje te finansowane są nie przez rząd, a przez samorządy.

Ministerstwo Edukacji Narodowej uznało, że religia nie powinna widnieć na liście przedmiotów obowiązkowych w placówkach ponadgimnazjalnych. Pojawiła się zatem na liście przedmiotów dodatkowych – jej finansowaniem muszą zająć się zatem samorządy, które równie dobrze mogły zrezygnować ze wsparcia dla tego przedmiotu. Tak się jednak nie stało – chojnowscy uczniowie uczęszczają na lekcję katechezy.

Ilość lekcji religii w chojnowskich szkołach nie uległa zmianie w porównaniu do poprzednich lat. Uczniowie wciąż spotykać się będą z katechetą dwa razy w tygodniu. Lekcje etyki w miejscowych szkołach nie są prowadzone.

Zwróciliśmy się z zapytaniem do Urzędu Miejskiego w Chojnowie oraz Starostwa Powiatowego w Legnicy z zapytaniem o wysokość środków finansowych przeznaczonych na nauczanie religii w szkołach ponadgimnazjalnych oraz szkołach podstawowych i gimnazjach.

Z budżetu miasta na lekcje religii w roku szkolnym 2011/2012 wydano 278.506,34 zł – kwota ta tyczy się szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Powiatowy Zespół Szkół, czyli jedyna chojnowska szkoła ponadgimnazjalna dostaje wsparcie finansowe na lekcje religii w wysokości 106.647,96 zł.

Nauka religii w szkołach publicznych jest finansowana przez państwo i przekazywana samorządom w formie subwencji oświatowej.

Za każdym razem gdy poruszany jestem temat lekcji religii pojawia się pytanie - czy nie lepiej byłoby gdyby lekcje te wróciły do przykościelnych salek?Komentarze

Jakie to pieniądze a czy jedna godzina religii w tygodniu by nie wystarczyła byłyby to kwoty o połowę mniejsze.
zgłoś komentarz
Naprawdę wielkie dzięki za ten artykuł i dane ! Niech ludzie zobaczą, ile kosztuje nauka mitów i zabobonów nas wszystkich, na których uczniowie nie robią praktycznie niczego ,wyrzucone pieniądze w błoto za indoktrynację religijną .Z moich obliczeń wychodziło, że wydajemy 300 tyś rocznie a tu proszę koszty są o prawie 100 tyś większe .Teraz niech każdy sobie policzy jakie to faktycznie wysokie koszty !, jeśli roczne utrzymanie klubu Chojnowianka to około 90 tyś czy kilka tyś na inne mniejsze kluby !
Oczywiście, że te zajęcia powinny odbywać się w salkach przy plebaniach, a nie świeckich (teoretycznie) szkołach !
Może dzięki temu następne wybory na burmistrza i radnych nie będą takie oczywiste ! i burmistrz z przewodniczącym rady będą służyć do mszy całkowicie bezinteresownie !
zgłoś komentarz
Nauka religii w szkole – podstawy prawne
W polskich szkołach publicznych lekcje religii nie są obowiązkowe. Kto wymusza uczestnictwo Waszych dzieci w zajęciach katechetycznych czy kościelnych (np. otwarcie roku szkolnego w kościele) łamie prawo.

Zgodnie z Rozporządzeniem Min. Edukacji Narodowej z 14 kwietnia 1992 w sprawie organizowania nauki religii w szkołach publicznych (DzU z 1992 r. nr 36 poz.155) a także zgodnie z art. 12 pkt 1 konkordatu , to rodzice proszą dyrekcję przedszkola czy szkoły o lekcje religii. Po ukończeniu 18 lat z taką prośbą mogą wystąpić uczniowie. KTO NIE JEST ZAINTERESOWANY KATECHEZĄ – NIE MUSI PISAĆ ŻADNYCH OŚWIADCZEŃ.
zgłoś komentarz
Domaganie się tego ze strony szkoły jest bezprawne tak samo jak umieszczenie kreski na świadectwie w pozycji etyka/religia, gdy w szkole nie ma zajęć z etyki. Takie postępowanie szkoły łamie konstytucyjną zasadę milczenia w sprawie przekonań religijnych (art. 53 pkt. 6 i 7 Konstytucji RP) oraz jest naruszeniem prywatności (art. 8 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności).

http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,6198

Nie chcesz aby twoja pociech brała udział w lekcjach religii nie musisz nic robić ! a wręcz przeciwnie to rodzice i uczniowie którzy chcą uczestniczyć w takich zajęciach występują z prośbą do dyrekcji o takie zajęcia ,jednak jak wszyscy wiemy szkoły robią zupełnie inaczej łamiąc tym samym prawo !
zgłoś komentarz
widze chlopaki z portalu coraz odwazniejsi. i bardzo dobrze. informacje jawne to czemu nie upubliczniac? taka rola portalu.
zlapalem sie za glowe jak zobaczylem te kwoty. na sama religie 400 tysi? szok. taca, ofiara, datki, religia, zaluje ze nie zostalem ksiedzem
zgłoś komentarz
Bardzo dobrze. Trzeba wreszcie zacząć o tym mówić. Teraz widać, co się dzieje z naszymi pieniędzmi...bo na sport, kulturę wciąż brakuje. Niżej link do oficjalnych danych. Na lekcje religii w skali kraju wydano w 2011 - 1.343 921 300 zł, ogółem na kościół 2.489.408.700 zł ( w zaokrągleniu )

Ile wydaliśmy na Kościół w 2011r. - oficjalne dane-OPINIA BIURA ANALIZ SEJMOWYCH
http://www.racjonalista.pl/forum.php/s,520303

zgłoś komentarz
Po zdjęciu el ninio pasujesz na księdza.Brzuch masz jak biskup Rybak.
zgłoś komentarz
Ludzie! To DWA MILIARDY PIĘĆSET MILIONÓW ( PRAWIE ) źródło: fb RPP
zgłoś komentarz
Psymon czemu mity nauczają?Zabobony?
zgłoś komentarz
Nauczają, bo na to pozwalamy.
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.