Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

"Cichy zabójca" atakuje

Autor admin
Data utworzenia: 03 luty 2012, 11:52 Wszystkich komentarzy: 0


"Cichy zabójca" atakuje

W okresie zimowym coraz częściej słyszy się o zatruciach tlenkiem węgla - czadem. Gaz ten zwany często „cichym zabójcą” atakuje niespodziewanie wywołując spustoszenie w organizmie ludzkim. A wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad by uniknąć zatrucia.

Czad (tlenek węgla) jest bezbarwnym, bezwonnym i silnie trującym gazem. Łatwo miesza się z powietrzem dzięki temu, że jest od niego nieco lżejszy. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw takich jak drewno, olej, gaz, benzyna, nafta, propan, węgiel czy ropa. Spalanie nie zachodzi najczęściej z powodu braku odpowiedniej ilości tlenu bo ukończenia w pełni tego procesu. Dzieje się tak w przypadku braku dopływu świeżego powietrza do urządzenia, w których zachodzi spalanie. Często również proces spalania nie może być możliwy z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni.

Zima, czas, gdy dbamy o to, by okna były szczelnie zamknięte, często dodatkowo je uszczelniając jest wyjątkowo niebezpieczny dla człowieka. Zapominamy wtedy o prawidłowej wentylacji stając się potencjalnymi ofiarami „cichego zabójcy”.


Czad atakuje niezauważanie. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, skąd wędruje do krwiobiegu. Aby uzmysłowić szybkość działania tlenku węgla warto posłużyć się liczbami – czad 210 razy szybciej wiąże się z hemoglobiną niż tlen, przez co blokuje jego dopływ do organizmu! Działanie takie stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Tlen jest nieprawidłowo rozprowadzany we krwi co skutkuje uszkodzeniem mózgu i innych narządów. W przypadku ostrego zatrucia może dojść do trwałego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, niewydolności wieńcowej, zawału albo nawet śmierci!

Pamiętać trzeba o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą uniknąć zatrucie czadem. Oto one:

 • Uchylić okno w momencie korzystania z jakiegokolwiek źródła ognia
 • Zapewnić przepływ powietrza kratkom wentylacyjnym
 • Dokonywać okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczenia
 • Stosować się do instrukcji użytkowania urządzeń technicznych
 • Sprawdzić poprawność działania wentylacji w przypadku nowych okien
 • Sprawdzać ciąg powietrza
 • Systematycznie wietrzyć pomieszczenie, w którym odbywa się spalanie
 • Nie zostawiać samochodu na zapalonym silniku w garażu
 • Zakupić czujniki tlenku węgla i umieścić w pokojach przeznaczonych do snu

Powyższe zasady zminimalizują prawdopodobieństwo zatrucia tlenkiem węgla. Często wystarczy odrobina przezorności by naszemu życiu i zdrowiu nic nie zagrażało.

Warto również zapoznać się z objawami towarzyszącymi zatruciu czadem. Należą do nich m.in.:

 • bóle i zawroty głowy
 • zmęczenie
 • senność
 • nudność
 • duszność
 • trudności z oddychaniem

Jeśli zaobserwujemy u kogoś narażonego na działanie czadu powyższe symptomy powinniśmy jak najszybciej zareagować! Należy zapewnić poszkodowanemu dopływ świeżego powietrza, zanieść w bezpieczne miejsce, rozluźnić ubranie – rozpiąć guziki koszuli, pasek i przede wszystkim wezwać służby ratownicze!

Człowiek zaatakowany czadem najczęściej nie jest w stanie sam sobie pomóc gdyż często występuje u niego zaburzenie orientacji i zdolności oceny zagrożenia. Zdany jest wówczas na pomoc innych osób.

Apelujemy o przestrzeganie wymienionych przez nas wyżej zasad bezpiecznego użytkowania urządzeń, w których zachodzi proces spalania. Już dziś zadbajmy o kuchenkę, piec czy jakiekolwiek inne urządzenie mogące zagrozić naszemu zdrowiu i życiu. Przezorności nigdy za wiele!

Źródło: Komenda Główna Państwowej Straży PożarnejKomentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.