Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Wystawa „Malujemy samodzielnie i z pomocą” w MBP

Autor admin
Data utworzenia: 12 styczeń 2012, 09:00 Wszystkich komentarzy: 0


Wystawa „Malujemy samodzielnie i z pomocą” w MBP
„Malujemy samodzielnie i z pomocą” – taki tytuł nosi wystawa zaprezentowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie, na której swoje prace plastyczne wystawili wychowankowie Zespołu Placówek Specjalnych w Legnicy.

Pomysłodawczynią spotkania była Pani Agnieszka Marczak. Jak mówiła Pani Dyrektor naszej Biblioteki – jakiś rok temu Pani Agnieszka zadzwoniła do Chojnowa i zapytała, czy byłaby możliwość aby osoby z sąsiedniej Legnicy mogły zaprezentować swoje prace w naszym mieście. Odpowiedź oczywiście była pozytywna. Takim też sposobem w holu naszej Biblioteki oglądać można wiele prac, które wprowadzają ogrom koloru i życia do murów budynku. Wystawę w ramach Galerii Młodych zorganizowała Pani Agnieszka Marczak wspólnie z Panią Agnieszką Tworzydło. Zapraszamy serdecznie do odwiedzin Biblioteki i oglądania prac!
Zaprezentowane prace tworzone były przez osoby z różnymi zaburzeniami w rozwoju, takimi jak zespół Downa, zespół Westa czy niedowidzenie. Mimo niepełnosprawności wykonawców, oglądając prace w Bibliotece możemy zachwycać się dbałością o szczegóły, konkretną wizją, która przyświecała twórcy. Nie byłoby to możliwe bez pedagogów, którzy pomagali swoim wychowankom w procesie twórczym. Wykorzystana była wówczas metoda Felicji Affolter. Polega ona – w tym przypadku – na bezpośrednim kierowaniu dłonią wychowankai tworzeniu obrazów. Dzieci niepełnosprawne w związku z ograniczonym dostępem do bodźców nie reagują tak jak dzieci pełnosprawne w przypadku kontaktu z przedmiotami – mogą zbyt mocno napinać mięśnie, nie kontrolować za pomocą wzroku swoich czynności. W związku z tym wychowawcy są swoistymi „bodźcami” i narzucają inicjatywę do działań, pokazują wzorzec poprawnych postępowań. Niestety samo pokazanie wzorca nie wystarcza – pedagog musi prowadzić ciało niepełnosprawnego, odpowiednio dobierając ruchy do fazy rozwoju podopiecznego. Efekty wspólnych prac robią wrażenie!

Wystawa prac osób niepełnosprawnych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie ma swoją dość długą historię. Styczniowe spotkanie poprzedziły inne, w poprzednich latach, równie atrakcyjne. Tym razem swoje prace zaprezentowali legniczanie. Z ciekawostek dodać można, że wczorajszą wystawę podziwiały również osoby z pierwszego przeglądu prac osób niepełnosprawnych, którą datuje się na lata 90 XX wieku!

Na spotkanie poza twórcami prezentowanych prac z Zespołu Placówek Specjalnych w Legnicy przybyli również wychowankowie chojnowskich Warsztatów Terapii Zajęciowej. Ze specjalnych gości wymienić należy również Burmistrza Miasta – Jana Serkiesa, Panią Teresę Kamińską ze Związku Inwalidów Narządu Ruchu, czy Panią Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Chojnowie – Elżbietę Borysewicz.
Twórcy prac z rąk Burmistrza otrzymali pamiątkowe podarki, później udając się na smakowity poczęstunek, w którym chętnie uczestniczyli wszyscy zgromadzeni.

Zainteresowanych oglądnięciem prac wystawy „Malujemy samodzielnie i z pomocą” zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnowie.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.