Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty!
21 marca czyli początek kalendarzowej wiosny. To piękny czas, który zastępuje nam męczącą, śnieżną zimę. Czas gdy temperatury powietrza zdecydowanie przekraczają 0°C, do Europy przybywają bociany, budzą się rośliny…
Może nie wszyscy pamiętają, ale zeszłoroczny marzec był słoneczny. Temperatura powietrza przekraczała 20°C, choć opady śniegu również nawiedziły Chojnów. Wystarczy zerknąć do naszego tekstu z 31 marca 2012 r. : Wiosna, a za oknem śnieg!
Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi
Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni
Zdjąłem z niej zmoknięte palto, posadziłem vis a vis
Zapachniało, zajaśniało, wiosna, ach to ty
Śpiewał Marek Grechuta. Widząc to, co działo się dziś za oknem prędzej nuciłby:
Białe wiatry już zawiały, wiosny, lata wszystkie znaki
Po niej tylko pozostały przymarznięte dwa leżaki
21 marca - początek wiosny. Wzięliśmy więc aparat i udaliśmy się do centrum miasta w poszukiwaniu pierwszych oznak tej pięknej pory roku. Poniżej prezentujemy efekty.
Jaka wiosna takie przebiśniegi...
Komentarze
22:43
Ostara – wiccańskie święto sięgające do tradycji wierzeń germańskich, tzw. sabat mniejszy, obchodzony 21 marca, związany z radosnym momentem zrównania dnia i nocy.
Ostara wyznacza początek wiosny. Symboliczny moment kiedy dzień (światło) wygrywa z nocą (ciemnością) jest początkiem okresu radości, płodności i rozmnażania się.
Tradycyjnym symbolem tego dnia jest jajko, które symbolizuje odrodzenie i powstanie nowego życia. Podobnie w tradycji chrześcijańskiej jajko jest symbolem związanym z Wielkanocą, która ma miejsce w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.
Zwyczajem praktykowanym tego dnia jest sadzenie ziaren, które tak samo jak jajko są symbolem odrodzenia.
22:43
21 marca – Jare Święto (pierwszy dzień wiosny), również Święto Jaryły, Jare Gody – święto obchodzone w czasie równonocy wiosennej (21 marca) lub w pierwszą niedzielę po równonocnej pełni Księżyca, odwołujące się do z symbolicznego przepędzenia zimy, a także powitania i przyjęcie wiosny, oraz związanych z tym obrzędów magicznych (znanych z przedchrześcijańskiej kultury ludowej Słowian) - takich jak topienie Marzanny lub malowanie jajek - mających wnieść do domostw energię i radość życia oraz mających zapewnić urodzaj i powodzenie na cały nowy rozpoczynający się wiosną rok wegetacyjny. Dla rodzimowierców słowiańskich święto poświęcone szczególnie Matce Ziemi oraz związane z postacią bóstwa Jaryły.