Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
Cuprum Arena Cuprum Arena

Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty!

Autor admin
Data utworzenia: 21 marzec 2013, 21:23 Wszystkich komentarzy: 2


Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty!

21 marca czyli początek kalendarzowej wiosny. To piękny czas, który zastępuje nam męczącą, śnieżną zimę. Czas gdy temperatury powietrza zdecydowanie przekraczają 0°C, do Europy przybywają bociany, budzą się rośliny…

Może nie wszyscy pamiętają, ale zeszłoroczny marzec był słoneczny. Temperatura powietrza przekraczała 20°C, choć opady śniegu również nawiedziły Chojnów. Wystarczy zerknąć do naszego tekstu z 31 marca 2012 r. : Wiosna, a za oknem śnieg!

Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi
Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni
Zdjąłem z niej zmoknięte palto, posadziłem vis a vis
Zapachniało, zajaśniało, wiosna, ach to ty

Śpiewał Marek Grechuta. Widząc to, co działo się dziś za oknem prędzej nuciłby:

Białe wiatry już zawiały, wiosny, lata wszystkie znaki
Po niej tylko pozostały przymarznięte dwa leżaki

21 marca - początek wiosny. Wzięliśmy więc aparat i udaliśmy się do centrum miasta w poszukiwaniu pierwszych oznak tej pięknej pory roku. Poniżej prezentujemy efekty.

Jaka wiosna takie przebiśniegi...


Komentarze

21 marca to też rodzime święto Słowiańskie przed narzuceniem obcych rzymskich wierzeń.

21 marca – Jare Święto (pierwszy dzień wiosny), również Święto Jaryły, Jare Gody – święto obchodzone w czasie równonocy wiosennej (21 marca) lub w pierwszą niedzielę po równonocnej pełni Księżyca, odwołujące się do z symbolicznego przepędzenia zimy, a także powitania i przyjęcie wiosny, oraz związanych z tym obrzędów magicznych (znanych z przedchrześcijańskiej kultury ludowej Słowian) - takich jak topienie Marzanny lub malowanie jajek - mających wnieść do domostw energię i radość życia oraz mających zapewnić urodzaj i powodzenie na cały nowy rozpoczynający się wiosną rok wegetacyjny. Dla rodzimowierców słowiańskich święto poświęcone szczególnie Matce Ziemi oraz związane z postacią bóstwa Jaryły.

zgłoś komentarz
Oraz:
Ostara – wiccańskie święto sięgające do tradycji wierzeń germańskich, tzw. sabat mniejszy, obchodzony 21 marca, związany z radosnym momentem zrównania dnia i nocy.

Ostara wyznacza początek wiosny. Symboliczny moment kiedy dzień (światło) wygrywa z nocą (ciemnością) jest początkiem okresu radości, płodności i rozmnażania się.

Tradycyjnym symbolem tego dnia jest jajko, które symbolizuje odrodzenie i powstanie nowego życia. Podobnie w tradycji chrześcijańskiej jajko jest symbolem związanym z Wielkanocą, która ma miejsce w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.

Zwyczajem praktykowanym tego dnia jest sadzenie ziaren, które tak samo jak jajko są symbolem odrodzenia.
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.