Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

„Radość tworzenia. Utkane z marzeń, zlepione ze snów” - wernisaż (Aktualizacja)

Autor admin
Data utworzenia: 30 listopad 2012, 15:00 Wszystkich komentarzy: 1


„Radość tworzenia. Utkane z marzeń, zlepione ze snów” - wernisaż (Aktualizacja)

Od początku października 2012 r. dzieci i młodzież z chojnowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych uczestniczyła w projekcie „Radość tworzenia. Utkane z marzeń, zlepione ze snów”. Przedsięwzięcie to realizowane było w ramach programu Dom Kultury+ Edukacja artystyczna. Dziś, tj. 30 listopada 2012 r. prace około tysiąca uczniów zostały zaprezentowane zainteresowanym.

Dziś od samego rana przez cztery godziny wybrane grupy z czterech chojnowskich szkół (Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 4, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2) mogły podziwiać swoje jak i kolegów i koleżanek prace stworzone podczas dwumiesięcznych warsztatów tkackich i ceramicznych.


Warsztaty tkackie prowadziła Leokadia Adamowicz pomagając uczniom stworzyć cztery wielkie gobeliny. Każdy z nich odpowiadał innej porze roku. „Trójka” była odpowiedzialna za zimę, „czwórka” pracowała nad jesienią, „jedynce” przypadła wiosna, zaś „dwójce” lato. Prace, które powstały podczas spotkań to ogromne tkaniny (2x2 m) - przyozdobiły one ściany sali edukacyjnej Domu Schrama w Chojnowie.


Za warsztaty tkackie odpowiadał Waldemar Wnęk-Siewierski, który pomógł uczniom czterech szkół wykonać ponad 1000 indywidualnych prac. Pośród nich zobaczyć można kubki, talerze i inne naczynia, lecz również przerażające maski, rycerskie miecze, zwierzęta wiele innych tworów. Korzystając z obecności pana Waldemara dzieci i młodzież poznała krótką historię ceramiki oraz jej tradycje na naszym terenie.


Pod koniec dwumiesięcznych zajęć przeprowadzono badania ewaluacyjne. Uczestnicy ocenili projekt bardzo pozytywnie – było „ciekawie” (541 głosów) i „wciągająco” (299 głosów). Doceniono również ideę wspólnej pracy nad czymś innym, niż oferuje szkoła oraz uznanie talentu innych osób. Najbardziej cieszy fakt, że ponad 80% biorących udział uczniów zadeklarowało chęć wzięcia udziału w kolejnych przedsięwzięciach tego typu.


Jeszcze dziś w godzinach popołudniowych odbędzie się wernisaż prac poświęcony projektowi „Radość tworzenia. Utkane z marzeń, zlepione ze snów”.


Więcej zdjęć w galerii „Radość tworzenia. Utkane z marzeń, zlepione ze snów”


Aktualizacja (03.12.2012)


W piątek o godzinie 16.00 w Domu Schrama odbył się wernisaż prac kończący projekt artystyczny "Radość Tworzenia. Utkane z marzeń, zlepione ze snów". Ów projekt zorganizowany przez MOKSiR w Chojnowie dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ trwał dwa miesiące. Jego ideą było zaproszenie wszystkich szkół miejskich – dwóch podstawówek i dwóch gimnazjów – do wspólnego tworzenia. Z każdej szkoły oddelegowano 10 klas, które w spotkaniach brały udział dwukrotnie – w październiku oraz w listopadzie. Projekt zgromadził łącznie około 1000 uczniów – każdy z nich spędził w pracowniach 4 godziny lekcyjne.


Podczas prac tkackich uczniowie wykonali wielkie gobeliny będące impresją na temat konkretnej pory roku. Na zdobiących ściany sali edukacyjnej Domu Schrama gobelinach dostrzec można wariacje takie jak serduszko czy flaga Jamajki. Obok wiszą plakaty, na których dostrzec można zdjęcia twórców gobelinów w trakcie pracy tworzące wycinek konkretnej pory roku. Całość robi piorunujące wrażenie!


Jeśli zaś chodzi o zajęcia ceramiczne – założenie było takie, by pierwszy miesiąc przeznaczyć na lepienie z gliny tworów i ich wypalanie, drugi zaś na dopracowanie dzieł, czyli ich „malowanie”. Okazało się, że czas gonił zbyt szybko, piec zaś stawiał swoje ograniczenia, dlatego niektóre prace nie zostały jeszcze dokończone, z akcentem na „jeszcze”, gdyż stanie się to w najbliższych dniach.


Gobeliny prezentujące pory roku zdobić będą ściany Domu Schrama po wieki, wieków, zaś prace ceramiczne wrócą do właścicieli w tym tygodniu.

Komentarze

Wspaniała sprawa dla dzieciaków. Realizacja tego projektu wygląda imponującego., wytwory własnej pracy na pewno cieszą i każdy z przyjemnością spogląda na swoje dzieło. Zresztą widać na zdjęciach, jak dzieci patrzą z zainteresowaniem na swoje, być może kolegów prace. Brawa dla MOKSiRU za ten projekt.
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.