Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Czy firma windykacyjna działa jak komornik? Rozprawiamy się z największym mitem windykacji!

Autor Sponsorowane
Data utworzenia: 13 maj 2024, 14:00


Czy firma windykacyjna działa jak komornik? Rozprawiamy się z największym mitem windykacji!

Windykacja i egzekucja komornicza – myślisz, że są tym samym? Nic bardziej mylnego! Chociaż oba te pojęcia wiążą się z tematem długów, nie mają ze sobą wiele wspólnego. Dowiedz się, na czym polega różnica i dlaczego firma windykacyjna jest Twoim sprzymierzeńcem w wychodzeniu na finansową prostą.

Co to jest firma windykacyjna i jak działa?

Firma windykacyjna to podmiot, który specjalizuje się we wspieraniu osób zadłużonych w regulowaniu zobowiązań. Jej zadaniem jest komunikacja z dłużnikiem – tak, aby pomóc mu spłacić należności na rzecz wierzyciela na drodze polubownej. Dlatego współpraca z takim podmiotem jest szansą na uniknięcie postępowania sądowego, a potem – przykrej i trudnej egzekucji komorniczej.

Warto wiedzieć, że:

  • firma windykacyjna działa zanim dojdzie do sprawy sądowej i egzekucji komorniczej;
  • współpraca z takim podmiotem daje szansę na odzyskanie kontroli przy ustalaniu warunków spłaty;
  • nie jest konieczny bezpośredni kontakt z firmą windykacyjną – zazwyczaj wszystkie sprawy można załatwić np. online, dyskretnie, bez stresu i w dogodnym momencie.

Windykator a komornik

Wyjaśnijmy raz na zawsze: windykator i komornik to dwie różne osoby. Na czym polega różnica?

  • Komornik to urzędnik państwowy. Działa na mocy wyroku sądowego z tytułem wykonawczym, a jego zadaniem jest zastosowanie środków przymusu, aby odzyskać pieniądze zasądzone wierzycielowi. Jeśli dojdzie do egzekucji, możesz się spodziewać np. zajęcia konta bankowego, wynagrodzenia albo renty/emerytury, a nawet tego, że urzędnik przejmie należące do Ciebie cenne ruchomości i nieruchomości. Jego praca generuje koszty, które ponosi dłużnik.
  • Windykator to przedstawiciel firmy windykacyjnej. To podmiot prywatny, który obsługuje Twój dług. Najczęściej robi to na etapie polubownym również wtedy, gdy doszło do przedawnienia długu. Współpraca z nim jest dobrowolna i ma na celu pozbycie się długu na mocy ugody, bez stresu związanego ze sprawą w sądzie i wizytą komornika. Co ważne, zazwyczaj współpraca z windykatorem nie wiąże się z dodatkowymi kosztami dla dłużnika.

Firma windykacyjna – cenne wsparcie dla dłużnika

Jak zatem działa firma windykacyjna? Kontakt z takim podmiotem nie wiąże się ze stresem, a jego przedstawiciele są nastawieni na pomoc osobie zadłużonej. Jako dłużnik możesz oczekiwać m.in.:

  • pomocy w „opanowaniu” Twojej sytuacji finansowej – np. przy ustaleniu wysokości zadłużenia, a także dochodów, które uzyskujesz;
  • wsparcia przy wyliczeniu, jakie raty związane z zadłużeniem będziesz w stanie bezpiecznie płacić – ich wysokość powinna być rozsądna, tak aby dotrzymać warunków ugody bez utraty środków do życia;
  • przyjaznej obsługi i przeprowadzenia przez zawiłe procedury.

Jak to działa w praktyce? Bardzo prosto i wygodnie. Np. klienci Ultimo mogą dyskretnie zawrzeć ugodę przez Internet. Wystarczy zalogować się do portalu obsługi zadłużenia klienta i tam samodzielnie ustalić harmonogram spłaty zobowiązania. To po stronie osoby zadłużonej jest określenie dnia miesiąca, do którego ma być dokonana spłata, oraz wybór wysokości raty.

Podjęcie współpracy z firmą windykacyjną jest sposobem na uniknięcie komornika. Jeśli więc otrzymałeś pismo od takiego podmiotu, jak najszybciej skontaktuj się z nim w sprawie długu. To pozwoli Ci go spłacić na bezpiecznych warunkach – polubownie i bez przymusu. Zdecydowanie warto!