Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Muzyka i Literatura: Narodowe Czytanie pod Patronatem Pary Prezydenckiej

Autor Urząd Miejski w Chojnowie
Data utworzenia: 17 wrzesień 2023, 11:34


Muzyka i Literatura: Narodowe Czytanie pod Patronatem Pary Prezydenckiej

12 września mieszkańcy Chojnowa zebrali się w Rynku, by uczestniczyć w jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku - Narodowym Czytaniu, które odbyło się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.

Głównym celem Narodowego Czytania jest propagowanie czytelnictwa oraz budowanie więzi społecznych przez wspólne czytanie klasyki literatury polskiej. W tym roku wybranym utworem było "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

Społeczno-obyczajowa powieść pozytywistyczna z 1888 roku przedstawia panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, nawiązując również do czasów powstania styczniowego.

To literackie dzieło, będące prawdziwym arcydziełem polskiej literatury, zachęciło mieszkańców Chojnowa do zgłębienia tajemniczych zakamarków historii i kultury kraju.

Starannie wybrane fragmenty powieści odzwierciedlały klimat społecznego, politycznego i obyczajowego życia ówczesnych Polaków. Niezwykle umiejętnie wprowadzała w nie dyrektor MBP Barbara Landzberg nakreślając wydarzenia, postaci i ich relacje, wyjaśniając dobór treści.

Czytania podjęli się uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół i chojnowscy miłośnicy literatury – mieszkańcy aktywni społecznie i kulturalnie.

Wszyscy zaangażowanymi stworzyli nie-zapomnianą atmosferę tego literackiego święta. Ich interpretacje tekstu zachwycały zarówno pięknem języka, jak i głębokim zrozumieniem treści.

Oprawę muzyczną tego wyjątkowego wydarzenia zapewnił utalentowany akordeonista i wokalista Michał Sawicki, po-chodzący z Łomży. Jego nastrojowe melodie sprawiły, że czytanie stało się jesz-cze bardziej emocjonalne. Wykonując utwory w przerwach między czytanymi fragmentami, potrafił przenieść uczestników w czasie i przestrzeni, oddając nie-zapomnianą atmosferę epoki.

Burmistrz Jan Serkies złożył serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w organizację tego wydarzenia.

- Po raz kolejny nasze miasto uczestniczy w programie Narodowego Czytania wielkich dzieł literackich pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie aktywny udział naszych jednostek kultury. Tradycją jest, że organizatorem głównym jest Miejska Biblioteka Publiczna oraz MOKSiR - dodał.

Pamiątką dla uczestników wydarzenia były specjalne pieczątki na stronie tytułowej ich własnych egzemplarzy książek. Ten drobny gest, który na pewno będzie przypominał o tym wyjątkowym dniu i zachęcał do dalszego czytania. Pieczątki były rozdawane każdemu, kto przyniósł ze sobą własny egzemplarz "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

Do akcji Narodowego Czytania, jak co roku, włączyły się chojnowskie szkoły. W ramach zajęć uczniowie czytali fragmenty „Nad Niemnem” w swoich klasach. Po raz pierwszy do społecznego czytania dołączyli uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej.

Narodowe Czytanie w Chojnowie pod patronatem Pary Prezydenckiej okazało się nie tylko literackim wydarzeniem. To dowód na to, że książki i literatura nadal mają niezmiennie ważne miejsce w życiu ludzi, budując mosty między pokoleniami i kształtując tożsamość narodową. Dzięki takim inicjatywom, jak Narodowe Czytanie, możemy nadal cieszyć się bogactwem polskiej kultury i historii.

Chojnów pokazał, że czytanie może być nie tylko działaniem indywidualnym, ale także wspólnotowym, łączącym ludzi w miłości do książek i ojczyzny. To wydarzenie będzie na pewno długo wspominane przez mieszkańców i, mamy nadzieję, zachęci wielu do dalszego odkrywania piękna polskiej literatury.