Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Od hałasu maszyn do szmeru przyrody: spacer po terenach byłej papierni

Autor Urząd Miejski w Chojnowie
Data utworzenia: 30 lipiec 2023, 20:00


Od hałasu maszyn do szmeru przyrody: spacer po terenach byłej papierni

W niedzielne popołudnie, 23 lipca, Muzeum Regionalne zaprosiło mieszkańców Chojnowa w niezwykłą podróż po przemysłowej historii miasta.

Spacer historyczno-dźwiękowy odbył się na terenach dawnej chojnowskiej papierni, ukazując bogatą przemysłową historię regionu. Było to wyjątkowe doświadczenie, łączące dźwięki przyrody, wspomnienia byłych pracowników oraz zwiedzanie hal produkcyjnych, które kiedyś tętniły życiem.

Przy dawnej portierni Dolpakartu zebrała się grupa pasjonatów lokalnej historii, a na ich czele stali Zdzisław Malinowski, wieloletni kierownik zakładu, Józef Kozakowski, dawny dyrektor Dolpakartu, którzy oprowadzili liczną grupę po przemysłowym labiryncie, który kiedyś był sercem miasta. Narracja była pełna nostalgii, ale także dumy z pracy, jaka była tam wykonywana.

Choć w halach produkcyjnych maszyny już nie pracują, wciąż da się tam wyczuć ducha dawnej potęgi przemysłowej. Przewodnicy opowiadali o codziennym życiu w papierni oraz ważnej roli gospodarczej, jaką pełniła ta fabryka.

Spacer zakończył się odsłuchaniem nagrań dźwięków przyrody zrealizowanych na terenie Dolpakartu w okolicach wody, które przygotował Michał Zygmunt. Rozległy się szmer rzeki i śpiew ptaków, które teraz odzyskały swoje miejsce na tym terenie.

Choć dawna papiernia może być już tylko wspomnieniem, dzięki temu wyjątkowemu spacerowi dźwięki przeszłości i opowieści pracowników znów nabrały realnego kształtu, dając nam możliwość wyobrażenia sobie, jak wyglądało życie i praca w tym zakładzie.