Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Parafia w Rokitkach świętowała pięćdziesięciolecie [WIDEORELACJA]

Autor admin
Data utworzenia: 29 sierpień 2022, 12:58


Parafia w Rokitkach świętowała pięćdziesięciolecie [WIDEORELACJA]

Parafia w Rokitkach w tym roku świętuje pół wieku swojego istnienia. Główne obchody jubileuszowe miały miejsce 26 sierpnia, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej - patronki parafii. Zobacz wideorelację z uroczystej Mszy Odpustowej oraz koncertu zespołu TGD, który odbył się w miniony piątek na miejscowym stadionie.

Dekretem z dnia 12 kwietnia 1972 roku arcybiskup Bolesław Kominek, ówczesny ordynariusz wrocławski, powołał do istnienia parafię w Rokitkach. Dekret wszedł w życie 23 kwietnia 1972 roku.

Jak zaznacza ks. Tomasz Kwiecień, każda parafia ma swoją prehistorię. - Oficjalna data, która widnieje na stronie naszej diecezji mówi, że parafia powstała w 1967 roku. Tak naprawdę w 1966 roku ówczesny wikariusz z Chojnowa, ks. Henryk Krajewski, został oddelegowany z Chojnowa, żeby tutaj w Rokitkach tworzyć tzw. wikariat eksponowany - kościół nie miał wówczas jeszcze stałych struktur na Dolnym Śląsku - były to struktury tymczasowe. Ten wikariat eksponowany w 1972 roku usamodzielnił się. Obejmował on oprócz Rokitek również Zamienice, Jaroszówkę, Czernikowice i Goliszów.

Z czasem zmieniła się granica parafii - odłączono od niej Goliszów i Czernikowice. W 1985 roku rozpoczęto budowę kościoła parafialnego w Rokitkach. Kamień węgielny poświęcono 7 października 1986 roku. Parafia należała początkowo do archidiecezji wrocławskiej, natomiast od 1992 roku jest częścią diecezji legnickiej.

Jubileuszowe obchody

Piątkowe obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta odpustowa w kościele parafialnym. Uroczystościom odpustowym przewodniczył ks. Jarosław Kowalczyk.

Wśród gości wydarzenia znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych powiatu legnickiego oraz gminy wiejskiej Chojnów.


- Jest to dla nas ogromny zaszczyt i wielki honor brać udział w tak wspaniałej uroczystości jaką jest 50-lecie parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Rokitkach oraz odpust z okazji święta patronki - zaznacza Wójt Andrzej Pyrz - Gratulujemy i dziękujemy wszystkim księżom, którzy tworzyli tę wspólnotę, którzy budowali ten kościół, wszystkim parafianom, którzy pracowali przy budowie kościoła, księżom, którzy w tej świątyni głosili tutaj Słowo Boże (...) Życzymy tego, co dla chrześcijanina jest największą wartością - to co Pan Bóg może dać największego człowiekowi czyli Boże Błogosławieństwo, w którym mieści się wszystko - to Pan Bóg wie, czym nas obdarzyć.

Gratulacje w imieniu władz powiatu legnickiego przekazał także Starosta Adam Babuśka, który objął honorowy patronat nad uroczystościami.

- Jestem dzisiaj pierwszy raz w tej świątyni i jestem pod ogromnym wrażeniem. Gratuluję tego, że 50-lecie swojej parafii możecie świętować w murach świątyni, którą wznieśliście własnymi rękoma. To jest niezwykłe i wzruszające. Myślę, że to podwójne święto przeżywacie podwójnie - zaznaczył.


Koncert na stadionie

O godzinie 19:00 na miejscowym stadionie rozpoczęła się druga część uroczystości. Na scenie zaprezentowała się grupa TGD (Trzecia Godzina Dnia), będąca jednym z najbardziej znanych i najdłużej działających zespołów w Polsce wykonujących muzykę z chrześcijańskim przesłaniem.

Powstały z połączenia kilku kościelnych grup wokalnych zespół, w tym roku świętuje 40-lecie swojego istnienia. Założycielem formacji i jej pierwszym dyrygentem był Janusz Sierla. Jak piszą sami o sobie - Ekspresja chóru, towarzyszące mu instrumentarium i charakter wykonywanych utworów były w tamtych czasach czymś nowym, wręcz kontrowersyjnym, przełamującym polskie stereotypy dotyczące muzyki chrześcijańskiej. Przez lata zmieniał się skład i formuła zespołu, przez szeregi chóru przewinęło się prawie pół tysiąca osób. Formacja zyskała wielkie grono słuchaczy i niemało naśladowców. Obecnie z repertuaru TGD korzysta wiele grup muzycznych, a "tegiedowe" psalmy są śpiewane na spotkaniach wspólnot chrześcijańskich w całym kraju.

Twórczość TGD zaliczana jest do nurtu pop-gospel, jednak jak zaznaczają członkowie zespołu, nie jest próbą kopiowania muzyki afroamerykańskiej ale wynikiem łączenia różnych inspiracji i poszukiwania własnego stylu. Repertuar zespołu opiera się na kompozycjach dyrygenta - Piotra Nazaruka.


Zwieńczeniem jubileuszowych obchodów były pokazy laserowe zrealizowane przez firmę Visual Sensation oraz koncert w wykonaniu skrzypaczki grającej na elektrycznych skrzypcach.


Od lewej: Bogdan Styrkowiec - Przewodniczący Rady Gminy, ks. Tomasz Kwiecień - Proboszcz Parafii w Rokitkach, Andrzej Kupczyk - Przewodniczący Rady Parafialnej, Andrzej Pyrz - Wójt Gminy Chojnów