Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Pomoc na wielką skalę oraz wdzięczność ze strony Ukraińców

Autor admin
Data utworzenia: 18 sierpień 2022, 16:25 Wszystkich komentarzy: 0


Pomoc na wielką skalę oraz wdzięczność ze strony Ukraińców

24 lutego rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Dramat naszego bratniego narodu nie pozostał obojętny Polakom. Akcja pomocy na ogromną skalę rozpoczęła się także w Chojnowie o czym w wywiadzie dla ukraińskiej stacji informacyjnej TV7+ opowiadał Artur Tomala, chojnowski nauczyciel oraz działacz lokalnej Solidarności. Zobacz nagranie z wywiadu.

W dzień rozpoczęcia inwazji przejścia graniczne zlokalizowane na granicy polsko-ukraińskiej zapełniły się tysiącami ludźmi uciekającymi od piekła wojny. W Polsce znaleźli schronienie i pomoc - wiele osób trafiło wkrótce na Dolny Śląsk, spotkać ich mogliśmy także w Chojnowie. - Wojna zaczęła się w czwartek, pierwsi uchodźcy pojawili się u mnie w sobotę - zaznacza Artur Tomala - Miałem pod swoją opieką żony, dzieci, mamy, teściowe moich przyjaciół a także osób obcych. U mnie w domu przez trzy miesiące mieszkał piętnastolatek - jego rodzice musieli zostać na Ukrainie - dodaje.

Artur Tomala, podobnie jak tysiące innych osób w naszym kraju nie pozostał obojętny na tragedię narodu ukraińskiego - od razu rozpoczął organizowanie pomocy, angażując do akcji swoich wszystkich znajomych. - Wykorzystałem wszystkie moje znajomości, wszystkie moje kontakty, kontakty mojej żony, przyjaciół, znajomych... Wszyscy zebraliśmy się i zrobiliśmy właśnie tę rzecz. Zbudowaliśmy to razem.

W całej akcji pomocy ogromną rolę odegrał Powiatowy Zespół Szkół, z którym Artur Tomala związany jest zawodowo. - W szkole moja żona zorganizowała jedną klasę gdzie Ukrainki, które przyjechały do nas z dziećmi bez niczego, mogły się ubrać. Moje koleżanki do późnych godzin nocnych sortowały odzież z Francji, z Niemiec, od nas z Polski. 8 marca - w Dzień Kobiet - dziewczyny zamiast świętować do późnych godzin sortowały odzież - nie myślały o swoim święcie tylko o tym, żeby pomagać. Jedna z nich powiedziała do mnie, że to jest najpiękniejszy dzień kobiet jaki miała w życiu - dla mnie to było bardzo emocjonujące - zaznaczył.

Zobacz nagranie opublikowane na facebookowym profilu ТВ7+ Хмельницький телеканал. Україна.


Początek rozmowy 3:05


Wkrótce pomoc zaczęła płynąć z kolejnych źródeł. Akcję wsparły m.in społeczność Szkoły Podstawowej nr 3, Przedszkola Miejskiego nr 1, mieszkańcy miasta i gminy Chojnów, lokalni przedsiębiorcy, Caritas czy mieszkańcy miast w Niemczech i Francji. Efektem tego wielkiego zaangażowania i mobilizacji były ciężarówki wypełnione pomocą, które wyruszyły w drogę na Ukrainę. Wewnątrz znalazły się rzeczy najpotrzebniejsze: żywność, lekarstwa, łóżka wojskowe, materace, wsparcie dla żołnierzy czy służb strażackich.Przy załadunku TIRów pomagały również Ukrainki, które schroniły się w Chojnowie.


Ukraińcy doceniają polską pomoc - świadczy o tym cała góra dyplomów okolicznościowych z podziękowaniami, z którymi Artur Tomala powrócił do Polski. Lista darczyńców i osób zaangażowanych w pomoc do których kierowane są podziękowania jest pokaźna. Na uznanie zasługują:

Społeczność Powiatowego Zespołu Szkół

Szkoła Podstawowa nr 3

Przedszkole Miejskie nr 1

Caritas Chojnów

Mieszkańcy miasta i gminy Chojnów, lokalni przedsiębiorcy

Mieszkańcy miasta Gap (Deprartament Wysokie Alpy, Francja)

Mieszkańcy miasta Commentry (Deprartament Allier, Francja)

Mieszkańcy miasta Norymberga (Bawaria, Niemcy)

Mieszkańcy i firmy z miasta Nabburg (Bawaria, Niemcy)

Fundacja ESPA, Legnica

Firma Ternawa, Wrocław

Agnieszka i Adam Bieleccy, Elżbieta Cichońska, Mariusz i Renata Gawron, Dariusz Głogowski, Agnieszka i Mirosław Kaczan, Zbigniew Koropacki, Marta Metzeler, Dariusz Nowacki, Mariusz i Patryk Kowalczyk, Jan Skowroński, Lucyna i Stanisław Spes, Mirosława Spes, Tadeusz Styga, Agnieszka i Tomasz Susmęd, Justyna Piróg, Dagmara Rogusz, Agnieszka i Artur Tomala, Jan Wengrzyn, Piotr Witkowski, Dariusz i Ewa Wołoszyn, Artur Wójcik, Iwona Żelichowska i inni...

Specjalne podziękowania:

Barbara Jujeczka, Jerzy Starzyński, Iwona i Norbert PalimąkaKomentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.