Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Dokarmianie ptaków powoduje zdecydowanie więcej szkód niż pożytku

Autor admin
Data utworzenia: 26 maj 2022, 15:15 Wszystkich komentarzy: 0


Dokarmianie ptaków powoduje zdecydowanie więcej szkód niż pożytku

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny informuje, że dokarmianie ptaków, szczególnie gołębi miejskich, w okresie ciepłym, na terenach zamieszkałych i w okolicach zabaw dzieci może stwarzać liczne zagrożenia epidemiologiczne.

- Obecność gołębi miejskich w otoczeniu człowieka wiąże się z ryzykiem wystąpienia licznych chorób odzwierzęcych: ornitozy, gruźlicy ptasiej, salmonellozy i campylobacteriozy. Na ptakach tych żerują liczne pasożyty: kleszcze, ptaszyńce, wszoły, świerzbowce, pluskwy i pchły, a w ich gniazdach żyją obrzeżki, które odżywiają się krwią, m.in. ludzką. Wiele z tych bezkręgowców przenosi groźne choroby, np. boreliozę czy cholerę. Innym zagrożeniem związanym z gołębiami są robaczyce, czyli choroby wywołane przez tasiemce, nicienie i glsity. Są to pasożyty, znajdujące się w przewodzie pokarmowym tych ptaków, ich jaja wydalane są w dużych ilościach wraz z odchodami - czytamy w ostrzeżeniu.

Jak informuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, w miejscach, gdzie dokarmia się ptaki, w resztkach wykładanego pokarmu, zanieczyszczonych odchodami, doskonałe warunki do rozwoju mają chorotwórcze pierwotniaki, grzyby i bakterie. Ptaki, spożywające zanieczyszczony nimi pokarm często zapadają na różnego rodzaju choroby.

- W okresie ciepłym ptaki mają dostęp do zdrowszego dla nich, naturalnego i bardziej wartościowego pokarmu. Dodatkowe dokarmianie ich przez człowieka powoduje zdecydowanie więcej szkód niż pożytku, np. zaburza naturalną równowagę w obrębie gatunku - eliminując naturalną selekcję - dodaje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.