Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

75. rocznica akcji Wisła. UG oraz Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Kyczera ogłaszają konkurs

Autor admin
Data utworzenia: 17 maj 2022, 11:31 Wszystkich komentarzy: 0


75. rocznica akcji Wisła. UG oraz Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Kyczera ogłaszają konkurs

Urząd Gminy Chojnów wspólnie z Łemkowskim Zespołem Pieśni i Tańca Kyczera ogłosili konkurs historyczno-literacki „Łemkowie – moi przodkowie, krewni, sąsiedzi, znajomi, przyjaciele”. Jego celem jest upamiętnienie wydarzeń akcji "Wisła" z 1947 roku, upowszechnianie wiedzy na temat mniejszości łemkowskiej oraz zachowanie od zapomnienia rodzinnych historii i artefaktów.

- W roku 2022 przypada 75. rocznica akcji „Wisła”, w ramach której na tereny Dolnego Śląska, Pomorza Zachodniego i Warmii i Mazur zostali przesiedleni mieszkańcy południowo-wschodnich terenów Polski.  W wyniku tych deportacji na tereny gminy Chojnów przybyli Łemkowie, którzy zamieszkali w miejscowościach Zamienice, Jaroszówka, Rokitki. Obecnie ich potomkowie tworzą społeczność parafii greckokatolickiej w Zamienicach - informują organizatorzy - Za każdą z przesiedlonych z Łemkowszczyzny osób stoi historia jej losów, wspomnienia, fotografie, być może przywiezione z rodzinnych stron przedmioty lub ważne dokumenty. Chcielibyśmy je ocalić od zapomnienia, wyciągnąć ze starej szafy, odkurzyć i wydobyć na światło dzienne. Często Łemkowie to nasi sąsiedzi, znajomi, krewni - zapytajmy ich o historie z dawnych czasów.

Praca konkursowa powinna składać się z dwóch części: opisowej, której objętość powinna wynosić około 2 stron dokumentu tekstowego (800 wyrazów) oraz dołączonych do niej materiałów w postaci zdjęć, dokumentów, pamiątek rodzinnych, archiwalnych nagrań.

- Aby wziąć udział w konkursie należy dostarczyć podpisaną pracę do Urzędu Gminy Chojnów ul. Fabryczna 1, pok. 306 osobiście bądź listownie (decyduje data wpływu do Urzędu). Wszelkie informacje można również uzyskać pod nr telefonu 76 818 88 502 wew. 35.  Zgłoszenia konkursowe będą przyjmowane w terminie do 20 czerwca 2022 r. Ogłoszenie wyników konkursu oraz rozdanie nagród odbędą się podczas koncertu galowego XXV Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego w Zamienicach w dniu 9 lipca 2022 r. Materiały i dokumenty źródłowe nadesłane do konkursu będą zaprezentowane podczas wystawy w ramach wspomnianego festiwalu - informuje Urząd Gminy.

Na zwycięzców konkursu czekają atrakcyjne nagrody, wśród nich prestiżowe wyróżnienie – publikacja pracy w książce historyczno-dokumentacyjnej.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.