Query error chojnow.pl - Splątanie i Splot. Wernisaż wystawy w chojnowskim muzeum [ZDJĘCIA]
Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Sign in Sign up
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Splątanie i Splot. Wernisaż wystawy w chojnowskim muzeum [ZDJĘCIA]

Author: admin
Creation date: 10 April 2022, 22:18 All comments: 0


Splątanie i Splot. Wernisaż wystawy w chojnowskim muzeum [ZDJĘCIA]

8 kwietnia sale wystawowe chojnowskiego zamku gościły wernisaż wystawy Splątanie i Splot. Na ekspozycję składają się prace dwóch artystek - Bernadety Sudnikowicz i Marzeny Jurek. Zobacz zdjęcia z wydarzenia.

- Motywem przewodnim wystawy jest drzewo potraktowane symbolicznie jako egzystencja człowieka uwięzionego w ramy schematów, uwikłanego w splot relacji i zależności. Jednocześnie drzewo utożsamiane jest z pięknem , radością i wolnością życia, czerpaniem soków witalnych, ciągłym wzrostem, rozwojem oraz nierozerwalną więzią ludzi z naturą - zaznaczają artystki.

Bernadeta Sudnikiewicz jest malarką. Wykształcenie artystyczne zdobyła na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (studia podyplomowe na wydziale Grafiki i Malarstwa). Jest członkiem Związku Polski Artystów Plastyków oraz nauczycielem, logopedą, terapeutką. Jest także laureatką i finalistką ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów jak również przeglądów sztuki. Tworzy stosując różnorodne techniki m.in. akryl, akwarelę, olej, techniki własne. Czerpie inspiracje z dzieciństwa, psychologii oraz natury, którą skrupulatnie obserwuje, aby następnie nadać jej nieoczywistą, ocierającą się o abstrakcję formę.

Malarka i rzeźbiarka Marzena Jurek w wieku dwudziestu dwóch lat wyemigrowała do Irlandii, gdzie odkryła swoje zamiłowanie do malarstwa, rzeźby i fotografii. Jako multidyscyplinarna artystka eksperymentuje z wieloma technikami oraz materiałami. W swoich pracach inspirację czerpie głównie z otaczającej ją natury, a jej "Drzewa Życia" cieszą się ogromną popularnością. W swojej twórczości wyznaje zasadę Mary Lou Cook mówiącą że: "kreatywność to wymyślanie, eksperymentowanie, wzrastanie, ryzykowanie, łamanie zasad, popełnianie błędów i dobra zabawa. Na swoim koncie ma udział w wielu festiwalach oraz wystawach artystycznych na terenie całej Irlandii. Jest także członkiem irlandzkiej grupy artystycznej.


Wystawa "Splątanie" i "Splot" to próba zintegrowania dwóch wizji artystycznych, zróżnicowanych ze względu na wykorzystanie techniki, natomiast spójnych w doborze tematu prac. Jak zaznacza Andrzej Świdurski, dyrektor chojnowskiego muzeum, tematem przewodnim wystawy są drzewa - zarówno w ujęciu symbolicznym, będącym ujęciem ludzkiej egzystencji w ramy prozy życia, różnego rodzaju schematów czy zależności dnia codziennego - jak i drzewa ukazujące nam piękno natury. - Freeman Tilden - pionier amerykańskiego dziedzictwa kultury, który jest moim drogowskazem i flagą w nowej pracy, mawiał że doświadczając piękna, mamy odwagę stawiać czoła problemom, tylko po prostu czasem o tym zapominamy. Myślę, że ta wystawa pozwoli nam nie zapomnieć o słowach tego wielkiego człowieka, który jest w Polsce mało znany. To zdanie jest bardzo szczególne i bardzo pasuje do dzisiejszego dnia. Myślę, że wszyscy wracając do domu zabiorą cząstkę piękna, które nas tu otacza - dodaje dyrektor muzeum.

Piątkowy wernisaż był pierwszym takim wydarzeniem w chojnowskim muzeum po długiej dwuletniej lockdownowej przerwie. Ekspozycja będzie prezentowana w salach wystawowych chojnowskiego zamku do czerwca.Comments

This entry has no comments yet.

Add Comment

You have to be loggin to add comment.