Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Zdjęcia chojnowianina w książce o strojach ludowych

Autor admin
Data utworzenia: 15 styczeń 2021, 15:37 Wszystkich komentarzy: 0


Zdjęcia chojnowianina w książce o strojach ludowych

Jednym z marzeń chojnowskiego fotografika Rafała Wyciszkiewicza, od kiedy zaczął fotografować, było to, aby jego zdjęcia były kiedyś prezentowane na łamach prasy, czy też w książkach. Z prasą współpracował przed laty, pojedyncze jego zdjęcia ukazywały się już w książkach, ale nie w takiej skali jak w tej, o której dziś piszemy.

Kilkanaście dni temu Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, wydało dziesięciotomową publikację, dotyczącą strojów Małopolski - "Krakowiacy, Lachy i Górale - stroje wsi małopolskiej". Prawdopodobnie jest to pierwsze tak szczegółowe opracowanie strojów ludowych tylko jednego województwa.

Jeden z tomów dotyczy ubiorów łemkowskich i właśnie do niego 180 zdjęć z 450 wykonał chojnowski fotografik. Od 20 lat współpracuje on z autorem książki, Jerzym Starzyńskim jako dokumentalista przy Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym "Świat pod Kyczerą" (Jerzy Starzyński jest dyrektorem festiwalu a zarazem szefem Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Kyczera" z Legnicy).

Przez 10 lat odwiedzali oni skanseny i muzea w kraju, między innymi w Sanoku, Nowym Sączu, Zyndranowej, Wrocławiu, Krakowie a także rosyjskim Petersburgu, gdzie Rafał wykonał tysiące zdjęć strojów łemkowskich, a Jerzy Starzyński zbierał dokumentację do swojej autorskiej książki, wzbogacając przy tym archiwa zespołu. We wspomnianej Zyndranowej, w której znajduje się Muzeum Kultury Łemkowskiej, wykonywali również sesje strojów z udziałem zespołu Kyczera.

Zdjęcia te także znalazły się w opisywanej książce. Jerzy Starzyński pisał ją przez 2 lata, wykonując ogrom mozolnej pracy. Zaprezentowanych jest w niej sporo archiwalnych zdjęć w bardzo dobrej jakości. Niektóre zestawione są z tymi zrobionymi przez Rafała Wyciszkiewicza, gdzie można porównać osoby w tym samym stroju dawniej i obecnie. Na stronach książki możemy zobaczyć także fotografie kożuchów, które niedawno na podstawie archiwalnych zdjęć udało się zespołowi zrekonstruować. Ciekawostką jest, że w publikacji znalazły się także zdjęcia innych chojnowian, wykonane przez Rafała - rodzeństwa Ani i Michała Gorzyńskich, będących członkami "Kyczery".

- Książki są przepięknie wydane, z bardzo ładną szatą graficzną i niezwykle barwnymi zdjęciami - zaznacza Rafał Wyciszkiewicz, który zdradził, że jest dumny, iż miał swój wkład w to wielkie wydawnictwo, ale nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w temacie książek. O tym być może wspomnimy już w niedalekiej przyszłości. Obiecał, że gdy tylko dostanie więcej egzemplarzy, to jeden z nich przekaże do miejskiej biblioteki, więc osoby zainteresowane zapraszamy do placówki już wkrótce.

Krótki filmik z prezentacją książki przez autora zdjęćKomentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.