Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Dzień Dawcy Szpiku w "Niebieskim Parasolu" w Chojnowie

Autor admin
Data utworzenia: 16 kwiecień 2012, 09:12 Wszystkich komentarzy: 3


Dzień Dawcy Szpiku w "Niebieskim Parasolu" w Chojnowie

15 kwietnia 2012 r. w Dolnośląskim Ośrodku Pielęgnacyjno-Rehabilitacyjnym „Niebieski Parasol” w Chojnowie odbył się Dzień Dawcy Szpiku zorganizowany wspólnie z fundacją DKMS. Akcja zgromadziła wielu chojnowian gotowych pomóc potrzebującym jak i sobie. W czasie 6 godzin zarejestrowało się 94 potencjalnych dawców!

Niedzielna akcja rozpoczęła się o godzinie 10:00 w „Niebieskim Parasolu” przy ul. Szpitalnej. Jak się później okazało iście jesienna pogoda nie była przeszkodą by wielu chojnowian i mieszkańców okolicznych miejscowości stawiło się na miejscu i oddało krew jednocześnie wyrażając zgodę na rejestrację w bazie dawców szpiku. Jednak był to dopiero pierwszy etap działań – zgromadzone tego dnia próbki polecą do badań. W przeciągu 3 miesięcy wczorajsi dawcy otrzymają drogą elektroniczną wiadomość o rejestracji w bazie oraz kartę członkowską.


Na każdego kto przybył wczorajszego dnia do „Niebieskiego Parasola” czekało kilka etapów. Pierwszym była rejestracja – wypełnienie dokumentów. Zgodnie z zaleceniami potencjalny dawca musiał być pełnoletni, jednak jego wiek nie mógł przekraczać 55 lat. Jak się okazało stawiło się również wielu chętnych, którzy niestety nie „łapali” się w powyższych widełkach wiekowych. Po wypełnieniu dokumentów przyszła najważniejsza część – spotkanie z igłą wywołujące u wielu niemały strach. Mimo to wszyscy z mniejszym lub większym uśmiechem dzielnie oddali krew. Ostatni etap to czysta formalność – przekazanie fiolki z krwią i ostateczna weryfikacja danych. Na osłodzenie nastroju na każdego czekały pyszne cukierki „krówki” i słowa podziękowania od organizatorów.


W trakcie akcji każdy zainteresowany mógł rozwiać wiele wątpliwości związanych z przekazaniem szpiku, zadać wiele nurtujących pytań by z pełną świadomością włączyć się do działań. Na wszelkie pytania odpowiadała pani Agnieszka Skóra z Fundacji DKMS Polska, która podkreślała, że w społeczeństwie wciąż panuje wiele mitów na ten temat takich jak np. ten, że szpik pobiera się z kręgosłupa co wiąże się z zagrożeniem życia.


Gratulujemy Dolnośląskiemu Ośrodkowi Pielęgnacyjno-Rehabilitacyjnemu „Niebieski Parasol” w Chojnowie przeprowadzonej akcji i dziękujemy za wcielenie pomysłu w życie. Jeszcze większe podziękowania należą się 94 śmiałkom, którzy zdecydowali się w niedzielny dzień oddać cząstkę siebie i wyrazili chęć niesienia pomocy potrzebującym poprzez przekazanie szpiku. Śmiało można stwierdzić, iż pierwszy Dzień Dawcy Szpiku w Chojnowie był bardzo udany.

Dziękujemy pani Agnieszce z Fundacji DKMS za zdjęcia.Komentarze

No brawo za akcję i jestem pod wrażeniem chojnowian,bo takiej ilości się nie spodziewałem.
zgłoś komentarz
Brawo dla chojnowian. Jestem w szoku, że coś udało się przeprowadzić z sukcesem.
zgłoś komentarz
Please try Google before asking about Cool Product Site 8773364
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.