Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Strupicach

Autor admin
Data utworzenia: 15 lipiec 2020, 20:18


wróć do listy zabytków gminy Chojnów

Zaledwie 150 metrów od granicy gminy Chojnów z gminą Złotoryja, napotykamy na niewielki klasycystyczny kościółek. To XIX wieczna świątynia w Strupicach, pięknie wyróżniająca się - szczególnie latem - na tle otaczających ją pól.

Na uwagę zwraca zarówno kościół jak i znajdujące się obok niego mauzoleum, które architektonicznie nawiązuje do czasów antycznych.


Czasy minione

Pierwsza wzmianka o istnieniu kościoła w Strupicach pochodzi z 1305 roku. W dokumencie wymieniono m.in. imię miejscowego plebana Stanisława. Co wiemy o tym średniowiecznym kościele? Najprawdopodobniej stał w centralnej części obecnego cmentarza - resztę skrywają mroki historii... Kolejne informacje o funkcjonowaniu świątyni znajdziemy we wzmiankach z 1399 i 1665 roku.

W XVI wieku w miejscu obecnego kościoła wybudowano nową świątynię. Prawdopodobnie był to kościół zbudowany przez protestantów, który obsługiwał trzy wsie. Wraz z rozszerzeniem granic parafii, okazało się, że niewielka świątynia nie jest w stanie pomieścić wszystkich wiernych - konieczne były zatem przybudówki, które i tak nie wystarczały rosnącemu zapotrzebowaniu na miejsce w domu modlitwy. Historia drugiego strupickiego kościoła kończy się pod koniec XVIII wieku, kiedy to obiekt zawalił się.

W 1805 roku podjęto decyzję o budowie nowej świątyni, która została ukończona rok później. Obiekt podziwiać możemy do dnia dzisiejszego.

Skromny, klasycystyczny kościół

Skupmy się na wyglądzie obecnego kościoła. Ten skromny budynek jest przykładem stylu klasycystycznego. Jest to jednonawowa świątynia, z niewielkim prostokątnym prezbiterium przytkniętym od wschodu. Korpus główny został nakryty mansardowym dachem z naczółkiem. Naszą uwagę zwraca także masywna, czterokondygnacyjna wieża, nakryta cebulastym hełmem.

Rozległe wnętrze niegdyś otoczone było trzema kondygnacjami drewnianych empor, które zostały jednak zlikwidowane w czasach powojennych. Zamurowano także niewielkie dolne otwory okienne, które wprowadzały do środka światło, wraz z istniejącymi do dziś oknami górnymi - wysokimi, zamkniętymi łukiem odcinkowym.

Wyposażenie kościoła jest skromne, do dnia dzisiejszego zachował się m.in. kamienny ołtarz główny, barokowe epitafia, czy dzwony z wyrytą datą 1664.

Mauzoleum niczym antyczna świątynia

Sporo ciekawych elementów znajdziemy na zewnątrz. Naszą uwagę od razu zwraca znajdujące się przy kościele kamienne mauzoleum. Ta klasycystyczna budowla z początku XIX wieku utrzymana jest w typie greckiej świątyni distylos in antis; przez lata stanowiła miejsce spoczynku rodziny starosty chojnowsko - złotoryjskiego Müllera. Pomimo niewątpliwych walorów architektonicznych, obiekt jest w bardzo złym stanie i wymaga działań ratowniczych.

Wokół świątyni znajdziemy także przykłady barokowych i rokokowych płyt nagrobnych.


Czy wiesz, że...

...niegdyś na przykościelnym cmentarzu znaleźć można było epitafium zmarłego w 1730 roku pastora Johanna Raupacha? Był on ojcem urodzonego w Strupicach wybitnego dramaturga i pisarza Ernesta Raupacha, związanego przez lata z Uniwersytetem Petersburskim i sceną dworską w Berlinie.


wróć do listy zabytków gminy Chojnów