Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

"Koronowane Madonny Polskie" - wystawa w Muzeum Regionalnym

Autor admin
Data utworzenia: 17 lipiec 2012, 14:54 Wszystkich komentarzy: 12


"Koronowane Madonny Polskie" - wystawa w Muzeum Regionalnym

Muzeum Regionalne w Chojnowie zaprasza wszystkich 20 lipca br. o godzinie 18.00 na wernisaż wystawy „Koronowane Madonny Polskie” urodzonej w pobliskim Witkowie Janiny Bożeny Oleksy (Olender).

Janina Bożena Aleksy (Olender) – urodzona w Witkowie na Dolnym Śląsku nauczycielka zajęć plastycznych i wychowania początkowego. Od 1990 roku brała udział w zajęciach malarstwa u prof. Ewy Wróblewskiej w Warszawie. W latach 1998 – 2003 podczas pobytu w Rzymie malowała pod kierunkiem polskiego malarza na emigracji prof. Józefa Natansona. Uczestniczyła w plenerach malarskich w Pompejach, Castel Gandolfo, Trewiniano i Rzymie. Podczas pobytu w Brukseli prowadziła zajęcia z malarstwa w klubie międzynarodowym (Women’s International Club) organizowała i uczestniczyła w plenerach malarskich i wernisażach. Obecnie mieszka w Warszawie. Od 2005 roku jest członkiem Stowarzyszenia Artystów Plastyków Bemowa. Zajmuje się malarstwem olejnym, akwarelą i pastelem. Ulubione tematy to pejzaż, martwa natura i malarstwo sakralne. Obecnie przygotowuje duża serię obrazów pod tytułem „Koronowane Madonny Polskie” – na zamówienie Instytutu im. Kardynała Wyszyńskiego.


Stefan Kardynał Wyszyński Prymas Polski w polskim Kościele dokonał 41 koronacji i 6 rekoronacji wizerunków maryjnych. Pragnął tym samym przyczynić się do wzrostu czci Maryi w naszym narodzie. Na zlecenie Instytutu im. Kardynała Wyszyńskiego Janina Bożena Aleksy zobowiązała się skopiować wszystkie wizerunki Maryjne, które koronował Prymas Tysiąclecia.

Kolejne kopie obrazów Matki Bożej czekają na realizację, która uzależniona jest od hojności sponsorów.


Wystawa „Koronowane Madonny Polskiego” udostępniona będzie oglądającym w chojnowskim Muzeum Regionalnym od 20 lipca do 20 sierpnia 2012 roku. Wernisaż odbędzie się pierwszego dnia otwarcia wystawy o godzinie 18.00.

Wszystkich serdecznie zapraszamy!Komentarze

Zabawne ,to są matki boskie niekoronowane ? Myślałem że wszystkie to królowe z urzędu a tu proszę to biskup nadaje koronę matce boskiej ,ale ci ekscelencyje mają władzę :) "Stefan Kardynał Wyszyński Prymas Polski w polskim Kościele dokonał 41 koronacji i 6 rekoronacji wizerunków maryjnych"

Po raz - Po dwa - Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał ani służył. Ja jestem Pan, Bóg twój, mocny, zawistny, karzący nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą; czyniący miłosierdzie tysiącom tych, którzy mię miłują i strzegą przykazań moich.

Zaczynam powoli rozumieć dlaczego wielu chrześcijan twierdzi że katolicyzm niema nic wspólnego z chrześcijaństwem .
zgłoś komentarz
PO trzy - 1854 - Pius IX oglosil dogmat o Niepokalanym Poczeciu Maryi. Nie wszyscy
wiedza, ze nie chodzi w nim wcale o to, ze Maryja poczela Jezusa jako
dziewica, lecz o to, ze Maryja urodzila sie bez grzechu, a wiec tak samo jak
Jezus. Nie wszyscy wiedza na czym polega dogmat o Niepokalanym Poczeciu
Marii. Otoz nie chodzi w nim bynajmniej o to, ze Maria poczela Jezusa, jako
dziewica, bo z tym zgadzaja sie wszyscy chrzescijanie. Dogmat ten glosi, ze
Maria urodzila sie bez tzw. grzechu pierworodnego, tak samo jak Jezus, a
wiec, ze matka urodzila Marie w sposob nadprzyrodzony. Implikacje tej
doktryny sa powazne, bo sugeruja, ze Jezus nie jest jedynym, ktory narodzil
niepokalany, jak naucza Slowo Boze (Rzym.3:23-24)

Czyli przed 1854 maka boska niebyła taka matka boska :)
zgłoś komentarz
mnie z kolei zawsze zastanawialo skad bierze sie tak wiele tych Maryi. to nie jedna powinna byc?
zgłoś komentarz
i mnie to samo zastanawia. pan Jezus jeden, św. Józef jeden a Maryji kilka. dziwne ale pewnie jest na to jakieś wyjaśnienie
zgłoś komentarz
Racjonalnego ,normalnego poza tym że to czystej wody herezje to chyba niema .Każda wiocha ,mieścina chce mieć swoją indywidualną matkę boską ;) to chyba jedyne wyjaśnienie ,w samej Polsce jest kilka setek matek boskich.
Mnie zawsze dziwi jak to jest że podstawa ,fundament wiary katolickiej jaką jest biblia która na ten temat milczy przyjmuje jako dogmat że matkę boską żywcem do nieba w ubraniu zabrał orszak aniołów ,to nie żart ! Ludzie śmieją się z Scjentologów czy innych wyznawców Latającego Potwora Spaghetti nie znając swoich dowcipów ...
zgłoś komentarz
to ciekawe co piszesz psymon. nigdy sie w to nie zaglebialem. zastanawiajacy jest fakt ze ludzie obejmujacy wyzsze stanowisku w instytucji kscielnej narzucaja dzis wczoraj czy w przyszlosci pewne zasady i odchodzi sie od zalozen pierwotnych na postawie ktorych religia powinna sie zasadzac. ktos tam ustanowil cos tam i ty sie do tego modl i klekaj przed tym bo jakis sobie czlowiek tak uwaza.
zgłoś komentarz
Jezus był chrzczony jako dorosły człowiek więc skąd się wziął chrzest małych niczego nieświadomych dzieci. Kiedyś podobno nie było celibatu w KK wprowadzono go później, gdyż po śmierci księdza, KK musiał wypłacać rodzinom spore odszkodowania
zgłoś komentarz
Dokładnie chodzi o kasę dziedziczoną przez dzieci księży.
1079 r. — Grzegorz VII zadekretował pozbawienie urzędów żonatych księży. Przelał o to wiele krwi, "księża świeccy, przeważnie żonaci, rzucali się na legatów obwieszczających celibat, byliby ich targali; ale podniesiono przeciwko nim laików, tj. ludność parafialną, której zapowiedziano, że sakramenty udzielone przez księży żonatych nie są ważne" (Wojciechowski, Szkice historyczne XI wieku). Aż do tego papieża wcześniejsze zarządzenia papieży w tej kwestii nie były respektowane, jeszcze w drugiej połowie XI w. większość księży miała żony. Reforma gregoriańska pozwoliła ostatecznie zatriumfować celibatowi.

pocz. XIII w. — w Polsce zaczęto wprowadzać zasadę celibatu (utrwalił się w XIV w.)

zgłoś komentarz
Niemowlęta chrzci się chyba od 480 .
Nowy Testament mówi nam, że istnieje tylko jeden chrzest (Efezjan 4:5). Jest on Bożym zarządzeniem.

Uwarunkowany jest znajomością i przyjęciem Ewangelii, wiarą, wyznaniem i porzuceniem grzechów oraz osobistą decyzją naśladowania Pana Jezusa (Marka 16:15-16, Dzieje apostolskie 2:38; 8:26-35; 16:30-33; 2 Koryntian 7:9-10; 1 Jana 1:7-10; Przypowieści 28:13). Jedyną formą chrztu praktykowaną przez apostołów było całkowite zanurzenie w wodzie. Nowy Testament zawsze przedstawia chrzest jako pogrzebanie „starego” życia i powstanie do nowego w Chrystusie. Z tego też powodu chrzest powinien być dokonywany w imieniu Jezusa (Mateusza 3:13-17; Rzymian 6:1-4; Kolosan 2:12; Dzieje apostolskie 2:38; 8:36-39; 10:48; 19:5-6; 1 Koryntian 1:13).

zgłoś komentarz
Chrzest niemowląt jest nie do przyjęcia z tej przyczyny, że wymaga osobistej wiary i nawrócenia. Pan Jezus powiedział: „Kto uwierzy i ochrzczony zostanie, będzie zbawiony, ale kto nie uwierzy, będzie potępiony” (Marka 16:15—16).

Jeśli rodzicom naprawdę zależy, aby ich dzieci były wyznawcami Chrystusa, wtedy będą prowadzić życie na wysokim poziomie duchowym i moralnym. Chrzest bowiem dokonał się bez wiedzy, woli i wewnętrznej potrzeby ich dzieci, i jako taki nie mógł mieć jakiegokolwiek wpływu na dalsze życie.
Uznając potrzebę chrześcijańskiego nauczania i wychowania dzieci, zdecydowanie musimy odrzucić chrzest niemowląt — jako sprzeczny z wolą Najwyższego! Chrzcić należy jedynie osoby świadome, wierzące i duchowo odrodzone!

http://www.rumburak.friko.pl/BIBLIA/religia/sakramenty/chrzest.php
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.