Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

„Zawsze na przedzie” – niecodzienna lekcja historii w Powiatowym Zespole Szkół

Autor Kasia_
Data utworzenia: 25 kwiecień 2018, 19:50 Wszystkich komentarzy: 0


„Zawsze na przedzie” – niecodzienna lekcja historii w Powiatowym Zespole Szkół

Dziś uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół oraz mieszkańcy naszego miasta mieli okazję wziąć udział w nietypowej lekcji historii, jaką był spektakl „Zawsze na przedzie”, będący jednym z wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, jakie zaplanowane są na ten rok w naszym mieście.

Artyści scen warszawskich, pod przewodnictwem Wojciecha Samczuka, zaprezentowali wzruszający spektakl opowiadający o czasach sprzed odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Była to artystyczna wizja ówczesnej rzeczywistości.

Spektakl „Zawsze na przedzie” to niecodzienna, mocno zapadająca w pamięć lekcja historii oraz… literatury polskiej. Wzbudza uczucia patriotyczne – podziw, wdzięczność i szacunek dla tych, którzy walczyli o niepodległą Polskę, a następnie w niej ofiarnie pracowali.

Dziś w Powiatowym Zespole Szkół mamy przystanek niepodległościowy. Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, które zainaugurowaliśmy 8 lutego, świętujemy nadal. Dzisiejszy spektakl, którego będziemy świadkami, to wielkie wyróżnienie dla naszego miasta i naszej szkoły. Cieszymy się, że w dzisiejszym przedstawieniu możemy gościć znamienitych artystów, aktorów warszawskich scen. Ten spektakl będzie grany w 100 miejscach w całej Polsce, w tym dziś u nas – to naprawdę wielkie wyróżnienie, bardzo się cieszę, że możemy wziąć udział w tym wydarzeniu – powiedział w swojej przemowie Mariusz Kowalczyk, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie.

Zrobiliśmy ten upominek [spektakl] Waszej szkole, bo Was wyróżniamy. Wszyscy cenimy Waszą szkołę. Wiemy, że w Waszej szkole realizowany jest bogaty program wychowania patriotycznego. Ta szkoła słynie z różnych bardzo cennych inicjatyw i chcieliśmy w ten sposób podkreślić, że Was doceniamy. Z całego serca dziękuję panu Dyrektorowi za wszystko, co robi na rzecz patriotycznego wychowania młodzieży – powiedział obecny na spektaklu dr Tadeusz Samborski, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. W dalszej części swojego przemówienia przypomniał chojnowskiej młodzieży ważne fakty historyczne:

Trzeba pamiętać, że wszystkie grupy społeczne mają zasługi, jeśli chodzi o dążenie do niepodległości. To prace często nieznanych bohaterów – ciężka organiczna praca przeciętnych ludzi. Pragnę Was bardzo uczulić też na to, żebyście zechcieli zrozumieć, że jest kilku ojców niepodległości. Nie należy sprowadzać tego wyłącznie do osoby marszałka Józefa Piłsudskiego. To oczywiście główna postać, ale do ojców niepodległości należy również Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, Ignacy Daszyński i Jan Ignacy Paderewski. Dzisiejszy spektakl poświęcony jest wszystkim tym bohaterom niepodległości.

Spektakl „Zawsze na przedzie” obfitował w liczne informacje historyczne oraz ciekawostki z zakresu literatury polskiej, głównie nurtu narodowo-wyzwoleńczego, która odegrała niemałą rolę w procesie odzyskiwania przez Polskę niepodległości, dając walczącym siłę, nadzieję i wiarę w siłę narodu.

„Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo. Zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska” – to jeden z wielu cytatów Józefa Piłsudskiego, jakie mogliśmy dziś usłyszeć.

Spektakl, oprócz wydarzeń historycznych, ukazywał także ówczesną rzeczywistość. Cytowanie Słowackiego, Mickiewicza, Niemcewicza, Sienkiewicza… – normalność i codzienność polskiego szlacheckiego domu, w którym zawsze pamięta się o swojej przeszłości i często sięga się do najwspanialszych przykładów kultury i bohaterstwa wartych naśladowania. Domu, którego mieszkańcy są gotowi do poświęceń w imię wolnej Ojczyzny – zawsze na przedzie.

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z dzisiejszego spektaklu.

Przedstawienie można obejrzeć też w internecie:Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.