Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

II Gminny Kiermasz Wielkanocny w Pawlikowicach

Autor UG Chojnów
Data utworzenia: 12 kwiecień 2017, 09:35 Wszystkich komentarzy: 0


II Gminny Kiermasz Wielkanocny w Pawlikowicach

Ozdoby świąteczne, które zalewają w okresie wielkanocnym sklepy wielkopowierzchniowe, nie są atrakcją dla ludzi szukających wyjątkowej atmosfery, którą pamiętają ze swojego dzieciństwa. Odpowiedzią na potrzeby takich osób jest Gminny Kiermasz Wielkanocny w Pawlikowicach, który ze skromnego wiejskiego spotkania urasta do rangi lokalnego wydarzenia, ugruntowując swoją pozycję w kalendarzu imprez gminnych.

9 kwietnia świetlica w Pawlikowicach tętniła życiem, a to za sprawą gości odwiedzających wyjątkowo wiosenne wydarzenie, jakim jest Kiermasz Wielkanocny. Pawlikowicki kiermasz z roku na rok pięknieje. Na drugą edycję powrócili zeszłoroczni wystawcy, co niezaprzeczalnie świadczy o doskonałej organizacji i przyjaznej, świątecznej atmosferze. Współorganizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Chojnów Andrzej Pyrz, Sołectwo Pawlikowice-Gołocin oraz Grupa Odnowy Wsi Pawlikowice-Gołocin.

Pierwszym punktem programu kiermaszu wielkanocnego był występ dzieci ze Szkoły Podstawowej w Budziwojowie. Uczniowie przygotowywali się do występu pod opieką Małgorzaty Romaniak, a występ zapowiedziała Dyrektor placówki Wanda Bobińska. Młodzi artyści śpiewali, recytowali i tańczyli. Jak wspomniała przed występem Dyrektor SP Budziwojów – Nasi uczniowie rozwijają swoje umiejętności w wielu różnych dziedzinach. Dzisiejszy występ to dla nich wielkie wydarzenie. Wiem, że zaprezentują dziś Państwu wiele talentów.

Jak zwykle niezawodne okazały się gminne zespoły folklorystyczne, które zatroszczyły się o muzyczną stronę wydarzenia. Na scenie przygrywały „Albinki” (które jak twierdziły, przeszły przez miedzę z pobliskich Strupic) oraz „Michalinki”. Panie z Konradówki i Piotrowic, oprócz tego, że są znakomitymi gospodyniami, są również weterankami wrocławskich prezentacji tradycyjnych prezentacji stołów wielkanocnych i bożonarodzeniowych. Nie mogło więc zabraknąć ich stoiska, które kusiło przede wszystkim apetycznymi potrawami.


W trakcie trwania jarmarku rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszą pisankę wielkanocną, który był kierowany do uczniów szkół podstawowych oraz przedszkoli. Do Urzędu Gminy Chojnów wpłynęło ponad 80 prac, które cieszyły oczy oraz zdumiewały pomysłowością wykonania. Komisja w składzie: Honorata Tajchman – Rękoś – Sekretarz Gminy Chojnów, Monika Demiańczuk – współorganizator Kiermaszu i Anna Kozak – Kierownik Referatu i Promocji i Kultury Urzędu Gminy, wyróżniła następujące osoby:

Kat. Przedszkola i szkoły podstawowe kl. 1-3

III miejsce - Praca zbiorowa – Punkt przedszkolny w Krzywej

II miejsce – Wiktor Adamowicz – kl. I SP Stary Łom

I miejsce – Natalia Kucharska i Aleksander Gąsior - kl. III SP Budziwojów

Wyróżnienia:

- Alicja Ochrymowicz – kl. 0 SP Krzywa

- Aniela Skrzypacz – kl. III SP Okmiany

- Wiktoria Bąk – kl. III SP Budziwojów

Kat. Szkoły podstawowe kl. 4-6

III miejsce – Daria Wiśniowska- kl. VI SP Stary Łom i Natalia Anioł - kl. V Stary Łom

II miejsce – Grzegorz Dittrich – kl. IV SP Stary Łom

I miejsce – Anna Kowal – kl. VI SP Krzywa

Wyróżnienie:

- Agata Pikur – kl. V SP Krzywa

- Dobrosława Bazan – kl. IV SP Niedźwiedzice

- Katarzyna Gawluk – kl. IV SP Krzywa

Podobnie jak w roku ubiegłym, wybrano najpiękniejsze stoisko jarmarku. Tytuł ten powędrował do stoiska gospodarzy, sołectwa Pawlikowice-Gołocin, które wygrało nie tylko wielkanocnymi precjozami, ale również szczytnym celem, na który przeznaczony był dochód ze stoiska. Jak tłumaczy nam Sołtys Pawlikowic-Gołocina Jan Gawron – Zebrane pieniądze zasilą projekt renowacji kościoła w Pawlikowicach. W pierwszej kolejności chcemy odnowić sztandary, które towarzyszyły parafianom w najważniejszych dla naszej społeczności momentach. Na konto sołectwa wpłynęło łącznie 662,50 zł, co przerosło oczekiwania osób, które przygotowywały stoisko. W imieniu mieszkańców Sołectwa Pawlikowice-Gołocin dziękujemy za niezwykłą hojność!

Nieodłącznym elementem gminnych wydarzeń o tematyce świątecznej są warsztaty, kierowane do osób, które chcą zgłębić tajniki wykonywania świątecznych ozdób. Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Niedźwiedzice pokazywało, jak wykonywać ozdoby filcowe, które prezentują się równie estetycznie na bożonarodzeniowym drzewku, co w wielkanocnym koszyczku. Z kolei Grupa Odnowy Wsi Pawlikowice Gołocin uczyła zarówno młodszych, jak i starszych uczestników kiermaszu nieco zapomnianej dzisiaj sztuki zdobienia jajek roztopionym woskiem. W ramach tych warsztatów powstało mnóstwo pięknych kraszanek, a każdy z uczestników mógł zabrać efekt swojej pracy, aby dołączyć go do święconki. Jajka, których użyliśmy podczas dzisiejszych warsztatów, są ugotowane na twardo i bez trudu przetrzymają do Wielkiej Soboty – zapewniła nas prowadząca warsztaty Monika Demiańczuk.

Cieszy mnie, że jarmarki i kiermasze świąteczne cieszą się w naszej gminie popularnością. Obok Gminnego Jarmarku Bożonarodzeniowego prężnie rozwija się dzisiejszy pawlikowicki Kiermasz Wielkanocny. Święta to czas, który spędzamy z najbliższymi i troszczymy się, aby te chwile były niepowtarzalne. Widuję na kiermaszu rodziców, którzy pokazują dzieciom, jak piękne są nasze świąteczne tradycje. – szczycił się w rozmowie z nami Wójt Gminy Chojnów Andrzej Pyrz.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.