Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
Cuprum Arena

Niepokój wywołany pandemią okazją dla oszustów

Autor admin
Data utworzenia: 20 listopad 2020, 17:35 Wszystkich komentarzy: 0


Niepokój wywołany pandemią okazją dla oszustów

Niepokój wywołany pandemią wirusa SARS-CoV-2 często skutecznie jest wykorzystywany przez oszustów. Nie brakuje i takich, którzy wyłudzają pieniądze metodą „na policjanta”. Celem złodziei są przede wszystkim osoby starsze.

Przestępcy wykorzystują bezradność, podeszły wiek, łatwowierność i stan zdrowia osób starszych. Sprawcy wykorzystują fakt, iż ogólny niepokój związany ze zwalczaniem epidemii pomoże im nieuczciwie się wzbogacić. Policja po raz kolejny apeluje o ostrożność i nie przekazywanie żadnych pieniędzy osobom podających się za policjantów, czy członków rodziny.

- Sprawcy coraz częściej wykorzystują niepokój wśród seniorów chcących uchronić się przed zakażeniem SARS-CoV-2 oraz zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze metodą „na policjanta”. Oszuści w trakcie rozmowy umiejętnie manipulują rozmówcą tak, by uzyskać o nim jak najwięcej informacji. W trakcie prowadzenia rozmowy telefonicznej sprawcy oszustw wywierają na ofiarach również presję czasu. Nie pozwalają im zastanowić się, czy sprawdzić informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Wskazują, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna i może paść łupem oszustów - informuje asp. Anna Grześków.

Takie zachowanie natychmiast powinno obudzić czujność seniora, który po zakończonej rozmowie i  odłożeniu słuchawki telefonu powinien skontaktować się z najbliższą jednostką policji i poinformować o takim zdarzeniu. Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają z oszczędnościami ofiary.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform