Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Jeden z najstarszych budynków w Chojnowie odzyskuje blask

Autor admin
Data utworzenia: 29 lipiec 2019, 13:09


Jeden z najstarszych budynków w Chojnowie odzyskuje blask

Trwa kolejny etap rewitalizacji elewacji "Domu Kapłana" przy ulicy księdza Piotra Ściegiennego. Ten niewielki i niepozorny budynek to jeden z najstarszych istniejących do dnia dzisiejszego obiektów w Chojnowie i bez wątpienia jeden z najważniejszych zabytków w naszym mieście. Doskonale nam znana odrapana szaro-brązowa elewacja to już przeszłość...

Przykościelna plebania wzniesiona została około połowy XV wieku. Do największych zmian doszło po pożarze w 1820 roku, kiedy to powstał m.in. klasycystyczny portal nad głównym wejściem. W przyziemiu budynku zachował się średniowieczny układ; wnętrza poprzedza okazała sień, nakryta czteroprzęsłowym sklepieniem krzyżowym (pierwotnie żebrowym), wspartym na wielobocznym filarze. Do dnia dzisiejszego na ścianach sieni i nad wejściem do piwnicy zachowały się pozostałości średniowiecznych fresków.

W latach 60. XX wieku zdecydowano się na adaptację "Domu Kapłana" na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej. W 2001 roku obiekt powrócił w ręce kościelne - tym razem pod opiekę Parafii Rzymskokatolickiej Św. Apostołów Piotra i Pawła, która od kilku lat dzięki ofiarności parafian, osób i firm prywatnych, a także przy udziale środków administracji państwowej i samorządowej remontuje zabytkowy obiekt. W 2017 roku rozpoczęto pierwszy etap remontu elewacji plebanii oraz odrestaurowania zabytkowych elementów z piaskowca w holu; rok później przystąpiono do drugiego etapu remontu elewacji.

Warto zaznaczyć, że w minionych latach miały miejsce także prace remontowo-konserwatorskie konstrukcji dachu i wymiany pokrycia karpiówki budynku. Inwestycja została zrealizowana dzięki wsparciu ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Dzięki pomocy finansowej z fundacji KGHM Polska Miedź możliwe były również prace remontowo-konserwatorskie, w ramach których wzmocniony został słup konstrukcyjny budynku.