Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Cenne znaleziska sprzed 500 lat w centrum Chojnowa

Autor admin
Data utworzenia: 12 lipiec 2019, 11:35 Wszystkich komentarzy: 0


Cenne znaleziska sprzed 500 lat w centrum Chojnowa

- Dariusz Sywak, z ekipą specjalistów, odkrył fragmenty zdobionego pieca, który 500 lat temu ogrzewał nieistniejący już dom zamożnego mieszczanina - informuje Radio Wrocław.

Do odkrycia doszło na placu budowy w centrum miasta. Jak podkreśla Mariusz Łesiuk z Fundacji Archeologicznej "Archeo", renesansowe kafle pokryte zdobieniami w regionie legnickim nie są ewenementem, ale dotychczas takie znaleziska pochodziły z pieców w zamkach - Oprócz tych kafli zamkowych - specjalnie przygotowanych na dwór książęcy - pojawiły się kolejne. Tym razem mieszczańskie. To na pewno nie była produkcja masowa. Nie wchodziło to w rachubę. Te kafle przeznaczone są dla zupełnie innego klienta. Mieszczanin nie dysponował taką gotówką, jaką dysponował książę, prawda?

Cenne znalezisko trafiło do Muzeum Regionalnego.

- Jestem mieszkańcem Chojnowa, mieszkam tu od urodzenia. Z pozycji inwestora uważam, że to jest fajna sprawa, bo jeśli postawimy budynek wielorodzinny, zalejemy to betonem, więc przez wiele lat już się tam nic nie znajdzie. A tu jest jednak taka możliwość, że wraca historia. To jest historia naszego miasta - zaznacza Dariusz Sywak.

źródło: Radio Wrocław, fot. Andrzej Andrzejewski


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.