Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

„Nie ma dzieci – są ludzie”. Otwarcie wystawy prac uczniów SP4 w bibliotece

Autor admin
Data utworzenia: 19 marzec 2012, 13:22 Wszystkich komentarzy: 0


„Nie ma dzieci – są ludzie”. Otwarcie wystawy prac uczniów SP4 w bibliotece

Dziś, tj. 19 marca 2012 r. o godzinie 11:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie miało miejsce otwarcie wystawy prac plastycznych uczniów Szkoły Podstawowej nr 4. Wystawione prace dotyczyły życia i twórczości Janusza Korczaka – patrona szkoły.

Spotkanie rozpoczęło się około godziny 11:00. Uczestniczyli w nim przedstawiciele większości chojnowskich szkół, Urzędu Miejskiego, pracownicy biblioteki oraz uczniowie „czwórki”. Gościem specjalnym był pierwszy dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 – pan Andrzej Przybysz.

Zgromadzeni usłyszeli kilka słów o patronie szkoły – Januszu Korczaku, o jego życiu i twórczości. Dowiedzieliśmy się również jak doszło do tego, że właśnie ta postać została patronem chojnowskiej placówki, czym wyróżniła się na tle „konkurentów”. Poznaliśmy również termin innych wydarzeń przygotowanych przez szkołę, którymi kadra wraz z uczniami pragnie zaznaczyć swoje uczestnictwo w ogólnopolskich obchodach Roku Korczakowskiego 2012.

Po słowach wstępu wygłoszonych przez obecną panią dyrektor szkoły - Elżbietę Borysewicz goście mogli wymienić się uwagami na temat wystawy oraz przede wszystkim obejrzeć prace uczniów, które zachwycały różnorodnością stylistyczną oraz tematyczną, starannością oraz świadomością artystyczną.


Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 16 września 2011 roku jednogłośnie podjął uchwałę ustanawiającą rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka. Jest to duże wydarzenie dla szkół, które przyjęły imię Doktora. Warto poświęcić kilka chwil i zapoznać się z życiem oraz twórczością patrona chojnowskiej „czwórki”.

Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit, znany też jako: Stary Doktor lub Pan doktor (czasami pisane razem) (ur. 22 lipca 1878 lub 1879 w Warszawie, zm. 5 sierpnia lub 6 sierpnia 1942 w Treblince) – lekarz, pedagog, pisarz, publicysta, działacz społeczny pochodzenia żydowskiego.

Prekursor działań na rzecz praw dziecka i całkowitego równouprawnienia dziecka. Wprowadził samorządy wychowanków, które miały prawo stawiać przed dziecięcym sądem swoich wychowawców. W 1926 roku zainicjował pierwsze pismo redagowane w większości przez dzieci - "Mały Przegląd". Pionier działań w dziedzinie resocjalizacji nieletnich, diagnozowania wychowawczego, opieki nad dzieckiem trudnym. [za Wikipedia]


Wystawa „Czwórka z Korczakiem” potrwa do końca kwietnia 2012 r. Prace oglądać możemy w Galerii Młodych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie.

Zapraszamy!


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.