Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Goliszowie

Autor admin
Data utworzenia: 10 wrzesień 2020, 19:54


wróć do listy zabytków gminy Chojnów

W 1731 roku znajdujący się nad Skorą kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny przeszedł dużą przebudowę, która zmieniła jego pierwotny gotycki charakter, nadając elementy barokowego bogactwa. Mimo zmian, wciąż w jego architekturze odnajdujemy świadectwa czasu minionego pochodzące z przełomu XIV i XV wieku.

Zobacz, czym dziś zachwyca wiejski kościół w Goliszowie...

Dawne dzieje

Najstarsze wzmianki o goliszowskim kościele pochodzą z 1399 roku. Co wiemy o tamtych czasach i o ówczesnej świątyni? Stosunkowo niewiele. Pierwsze wzmianki o wsi "Goloustoci" pochodzą z 1210 roku, dokument z 1305 roku wymienia miejscowość jako własność biskupstwa wrocławskiego; wiemy także, że w połowie XIV wieku Goliszów był własnością braci Hannusa i Niklasa von Schönfeld (Schonynfeld).

W XV wieku wzniesiony został kolejny kościół, którego nieliczne elementy zachowały się do dnia dzisiejszego. Ważną datą w historii miejscowości jest rok 1530, kiedy to goliszowska świątynia przeszła w ręce protestantów.

Pod okiem protestanckich pastorów świątynia była kilkukrotnie przebudowywana - głównie w XVII i w pierwszej połowie XVIII wieku. Prowadzone ówcześnie prace zakładały m.in. remont wieży i dachu. W 1731 roku doszło do kolejnej gruntownej przebudowy obiektu, w trakcie której zmieniono dach na mansardowy, powiększono okna, nadbudowano wieżę oraz nadano wnętrzu wystrój barokowy.

W 1917 roku goliszowska świątynia została odnowiona i wyposażona w witraże. Po II wojnie światowej wraz ze zmianą granic, kościół ponownie stał się świątynią rzymskokatolicką. Największe zmiany w powojennej historii kościoła zaszły w latach 50. XX wieku, kiedy to wymieniono pokrycie dachu z łupka na blachę oraz zlikwidowano dekorację ścian zewnętrznych.

Pozostałości XV wiecznej świątyni i bogate wnętrze

Pomimo licznych przebudów i remontów, wciąż w goliszowskim kościele znaleźć możemy elementy pochodzące z przełomu XIV i XV wieku. To właśnie z tamtego czasu pochodzi główny jednonawowy korpus z wydzielającym się prostokątnym prezbiterium od wschodu oraz dolną murowaną partią wieży od zachodu zbudowaną na planie kwadratu.

Duża przebudowa z 1731 roku zmieniła pierwotny – niewątpliwie gotycki charakter świątyni. To właśnie wtedy powiększono okna zmieniając ich formę ze średniowiecznych ostrołukowych na barokowe o łukach eliptycznych i odcinkowych. Zmieniono dach kościoła kryjąc go bardzo wysokim barokowym dachem mansardowym. Średniowieczny korpus wieży zmieniono nadbudowując ośmioboczną drewnianą kondygnację z pięknym trójstopniowym barokowym cebulastym hełmem z podwójnymi prześwitami. Hełm zdobi iglica z kulą i metalowa chorągiewka wiatrowa. Wewnątrz nawa przykryta jest drewnianym sklepieniem pozornym.

Wewnątrz naszą uwagę zwrócić mogą ołtarz i ambona, które są cennymi przykładami późnobarokowej snycerki. Obraz ołtarzowy to drewniana płaskorzeźba przedstawiająca krzyż z ukrzyżowanym Chrystusem na tle Jerozolimy. Obraz otacza bogata ażurowa rama, wieńczy natomiast motyw chmur i postaci Boga Ojca i Ducha Świętego. Ten sam motyw został zastosowany na wspomnianej wcześniej ambonie, która jest zdobiona tymi samymi ornamentami co ołtarz. Obydwa elementy wyposażenia pochodzą z tego samego okresu.


Czy wiesz, że...

...jedną z wielu pamiątek po prostanckiej przeszłości Goliszowa są kościelne witraże z 1917 roku? Przedstawiają one m.in. Marcina Lutra - inicjatora reformacji oraz Filipa Melanchtona - najbliższego współpracownika Lutra, autor "Wyznania augsburskiego", podstawowej księgi wyznaniowej luteranizmu.

Kaplice grobowe i kamienne nagrobki

Goliszowski kościół - tak jak większość wiejskich świątyni - otoczony jest cmentarzem. Uwagę zwraca barokowa kaplica grobowa z XVII wieku i neogotycki nagrobek rodziny Peschelów z symbolem złączonych dłoni i interesującym filozoficznym napisem: „Do zobaczenia”.

Wewnątrz napotkać możemy na m.in. polichromowane epitafia Christopha von Schellendorfa, Barbary von Schellendorf czy Wolfa Dietricha.

W zewnętrzne ściany kościoła wmurowane są kamienne nagrobki pochodzące z początków XVII wieku. Pierwotnie pokryte były polichromią. Na obrzeżach płyt zachowały się napisy wykute majuskułą w języku niemieckim.

Barokowe epitafium Johanna Rede - zmarłego w wieku 22 lat zarządcy baronostwa

Szczególną uwagę zwraca umieszczona na północnej ścianie świątyni nagrobna płyta przedstawiająca postać kobiety ze złożonymi rękoma

wróć do listy zabytków gminy Chojnów


Благодаря vavada рабочее зеркало, вы можете обойти ограничения и продолжить играть в любимые слоты. Зеркало на сегодня сохраняет все возможности основного сайта, включая регистрацию и участие в акциях.