Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Chcesz zmienić pracę? Zrób to z głową!

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 18 maj 2018, 12:14


Chcesz zmienić pracę? Zrób to z głową!

Coraz większa ilość osób myśli nad zmianą pracy. Jednak nie zawsze podejmujemy tę decyzję w oparciu o racjonalne przesłanki i mając w głowie gotowy plan działania. Co jest najczęstszym powodem chęci zmiany miejsca zatrudnienia? Jak zmienić pracę, by być zadowolonym?

Szef-tyran, nadmierny stres, zbyt małe wynagrodzenie, wypalenie zawodowe

Większość z nas w kontekście pracy najczęściej narzeka na szefa i wypłatę. Przełożonych uważamy za osoby, które mają zbyt wygórowane wymagania względem nas, są zbyt przemądrzałe i zawsze chcą postawić na swoim, nie rozumieją potrzeb zwykłych ludzi, nie ma w nich za grosz empatii. Wypłata starcza nam zwykle od przysłowiowego pierwszego do pierwszego, zwłaszcza, gdy mamy do utrzymania rodzinę, spłacamy kredyt lub wynajmujemy mieszkanie. Tego typu sytuacje, wynikające bezpośrednio z naszych codziennych obowiązków zawodowych, są często powodem przewlekłego stresu, chronicznego zmęczenia, a nawet zaburzeń na tle psychicznym, takich, jak depresja czy nerwica. Gdy masz dość obecnej pracy, przyczyną może być również syndrom wypalenia i związany z nim duży spadek motywacji – szerzej opisuje to zjawisko artykuł "Wypalenie zawodowe – jak sobie z nim radzić?".

Nie ma ludzi niezastąpionych

Niestety, w większości firm w Polsce króluje zasada, że ludzie niezastąpieni nie istnieją. Zjawisko to zauważalne jest przede wszystkim w korporacjach i przedsiębiorstwach pretendującym do tego, by się nimi stać. Gdy wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują na to, że dla pracodawcy jesteśmy tylko rubryką w arkuszu kalkulacyjnym i bardziej niż nasze imię i nazwisko pamięta nazwę naszego stanowiska pracy, frustracja zaczyna wzrastać. Nic więc dziwnego, że tak wielu osób dotyka problem związany z wypaleniem zawodowym. I to już w naprawdę wczesnym wieku.

Wolne miejsca pracy wciąż czekają

Na szczęście, jak wynika z danych GUS, liczba wolnych miejsc pracy z roku na rok rośnie. Na koniec roku 2015 wynosiła bowiem 63 900, zaś na koniec 2016 wzrosła do 78000.Najchętniejposzukiwanymi pracownikami są wszelkiej maści specjaliści, sprzedawcy i osoby pracujące w sektorze usług, robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy, pracownicy biurowi oraz operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń). Wygląda zatem na to, że alternatywa dla Twojej obecnej pracy z pewnością istnieje, a nawet jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy dobrze przemyśleć swoją aktualną sytuację i odpowiedzieć sobie na pytanie, czym tak naprawdę chcesz się zajmować w życiu zawodowym.


Zamierzasz zmienić pracę? Zastosuj się do tych 4 wskazówek

Zanim podejmiesz poważne kroki dotyczące zmiany miejsca zatrudnienia, zapoznaj się z naszymi czterema zasadami, które sprawią, że nie będziesz żałować swojej decyzji. Jaka by nie była.

  • Zastanów się, czy w aktualnej pracy nic nie może zmienić się na lepsze - każdy z nas raz na jakiś czas przeżywa zawodowy kryzys i ma ochotę rzucić swoją pracę i zaszyć się gdzieś, gdzie nikt nas nie znajdzie. Zdecydowanie musisz nauczyć się odróżniać takie jednorazowe sygnały od podświadomości od prawdziwego wypalenia zawodowego. Być może wystarczy Ci dłuższy urlop, podczas którego zregenerujesz siły? Zanim podejmiesz decyzję, że naprawdę czas rozstać się z obecnym pracodawcą, najpierw sam zrozum, czego tak naprawdę chcesz, czego spodziewasz się po nowe pracy i w jakim miejscu musiałbyś się znaleźć, by ponownie odkryć w sobie pasję do wykonywania zawodowych obowiązków.

  • Zadbaj o bufor bezpieczeństwa - zanim złożysz wypowiedzenie u swojego aktualnego pracodawcy, zadbaj o to, by dysponować budżetem, który pozwoli Ci przeżyć przynajmniej kilka miesięcy w tym samym standardzie, w którym żyjesz teraz. Może się bowiem okazać, że zmiana miejsca pracy byłą jednak pomyłką i przyjdzie Ci szukać czegoś nowego. Takie poszukiwania mogą trwać nawet kilka miesięcy. Warto, byś w tym czasie miał za co żyć.

  • Znajdź pracę, która pozwoli Ci rozwinąć skrzydła - decydując się na zmianę pracy, nie łap pierwszej lepszej okazji, tylko dlatego, że się nadarzyła. Daj sobie odrobinę więcej czasu na poszukiwania i wybierz najkorzystniejszą propozycję (nie tylko pod względem wysokości wynagrodzenia). Przecież nie chcesz za chwilę żałować swojej decyzji.

  • Nie pal za sobą mostów - jeśli podejmujesz decyzję o zmianie pracy, zakończ aktualną współpracę z klasą. Nawet, jeśli szczerze nie lubisz swojego szefa, powinieneś rozstać się w nim w atmosferze wzajemnego szacunku i załatwionych do końca spraw. Dzięki temu, mimo, że odchodzisz, pozostawisz po sobie dobre wrażenie. Kto wie, być może kontakt z taką osobą jeszcze Ci się w życiu zawodowym przyda.

Jeśli po lekturze tego artykułu wciąż uważasz, że wyłącznie zmiana pracy może uczynić Cię szczęśliwym człowiekiem — nie wahaj się. Jeżeli jednak jesteś gotowy jeszcze chwilę zagryźć zęby — zostań, zmień swoje nastawienie i sprawdź, czy zmieni się coś w Twoim otoczeniu. Cokolwiek nie postanowisz — trzymamy kciuki.