Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Pomagasz w gospodarstwie? Pamiętaj o bezpieczeństwie!

Autor admin
Data utworzenia: 30 czerwiec 2011, 09:18 Wszystkich komentarzy: 0


Pomagasz w gospodarstwie? Pamiętaj o bezpieczeństwie!Pomagasz? Pamiętaj o bezpieczeństwie! 

Warunki pracy w rolnictwie należą do jednych z najcięższych, mimo iż następuje rozwój mechanizacji, chemizacji i nowoczesnej agrotechniki. Prace w gospodarstwie rolnym prowadzone są często przy niesprzyjającej pogodzie, z użyciem przestarzałego i mało wydajnego sprzętu rolniczego. Niska dochodowość produkcji rolnej większości gospodarstw nie sprzyja poprawie poziomu bezpieczeństwa.

Ukształtowane wśród starszych rolników nawyki i metody pracy utrudniają korzystanie z dokonującego się rozwoju wiedzy i techniki. Taki stan skutkuje licznymi wypadkami przy pracy rolniczej, chorobami oraz innymi schorzeniami związanymi z pracą. Najtrudniejszą i najboleśniejszą sprawą są wypadki, którym ulegają dzieci, pomagające w pracy lub przebywające w pobliżu pracujących rodziców.

Podczas prowadzonych przez KRUS PT w Legnicy pogadanek, dzieci z wielką szczerością opowiadają o pracach, które wykonują w gospodarstwie i maszynach, które obsługują. Doskonale wiedzą jak wygląda sadzarka do ziemniaków. Opisują jak jeżdżą na ławeczkach, burtach ciągników, jak karmią i wyprowadzają zwierzęta. Są dumne z tego, że potrafią pomóc rodzicom w gospodarstwie. Wszystko wydaje im się łatwe, proste i bezpieczne. Problem polega jednak na tym, że niestety nie potrafią dostrzec zagrożenia i przewidzieć nieszczęścia. Naturalna dziecięca ciekawość świata może doprowadzić je do tragedii, jeśli nie znają zasad bezpiecznej zabawy i pracy lub przebywają w otoczeniu, w którym nie zadbano o bezpieczeństwo.
Fakt, że dziecko potrafi uruchamiać i obsługiwać maszyny, nie świadczy jeszcze o tym że może przy nich samodzielnie pracować. Jest mniejsze i słabsze fizycznie od dorosłych oraz mniej odporne psychicznie i emocjonalnie. Dziecko prowadzące ciągnik nie przewidzi wielu zdarzeń i nie oceni realnie ryzyka. Na nierównościach terenu, gdy maszyna się przechyla, może wpaść w panikę i nie zapanować nad sytuacją. Przy cofaniu ciągnikiem ma mniejsze pole widzenia ze względu na niższy wzrost, może więc nie zauważyć osoby lub przedmiotu będącego z tyłu i spowodować wypadek. Z uwagi na to, aby zapobiec nieszczęściom, nie należy dzieciom powierzać prac związanych z obsługą ciągnika czy kombajnu. Należy uniemożliwić im uruchomienie maszyn i urządzeń, zabierać ze sobą kluczyki, zamykać kabiny ciągników.

Zdarza się, że dzieci pomagają rodzicom sprzęgać ciągnik z maszyną współpracującą. Tę czynność powinien wykonywać sam kierowca, bez pomocy drugiej osoby, a tym bardziej dziecka, które przy nieprecyzyjnym cofaniu może zostać przygniecione przez ciągnik lub zranione przez opadający dyszel.
Ogromne zagrożenie stwarza dla najmłodszych mieszkańców wsi pilarka tarczowa, która szczególnie wśród dzieci wzbudza duże zainteresowanie. Nawet niewinna zabawa w formie ręcznego obracania piły może się skończyć poważnym urazem palców rąk.

Każde dziecko mieszkające na wsi pomaga rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. O pracach wykonywanych w gospodarstwie rolnym opowiadały dzieci podczas pogadanek zorganizowanych przez KRUS PT w Legnicy wraz z funkcjonariuszami policji Komendy Miejskiej w Chojnowie. Pogadanki takie odbyły się w Szkole Podstawowej w Krzywej oraz w Szkole Podstawowej w Niedźwiedzicach. Ponadto w Niedźwiedzicach został zorganizowany i przeprowadzony konkurs wiedzy dla dzieci z zasad bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym. Wielokrotne spotkania szkoleniowo – informacyjne prowadzone przez KRUS PT w Legnicy dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Niedźwiedzicach utrwaliły zasady bezpieczeństwa dzieci w gospodarstwach rolnych. Fakt ten potwierdzają wyniki testu, który uczniowie rozwiązali.

krusZ uwagi na wysoki poziom wiedzy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Niedźwiedzicach, nagrodzonych zostało aż 16 osób: Kamil T., Zuzanna L., Natalia S., Mateo D., Katarzyna Ł., Martyna B., Julia z., Bartłomiej Cz., Jagoda J., Katarzyna N., Magdalena S., Natalia G., Arkadiusz O., Adrian Ł., Bartosz B., Domnik J. Fundatorem nagród w konkursie była KRUS PT w Legnicy.

Korzystając z pomocy dzieci i powierzając im wykonywanie prac w gospodarstwie, rodzice muszą mieć na uwadze to, iż należy wybierać takie prace, którym są one w stanie podołać bez narażenia ich na niepotrzebne niebezpieczeństwo. Bezpieczeństwo dzieci w dużej mierze zależy od wyobraźni rodziców. Czasami praca polega jedynie na pozamiataniu podwórka, czy nakarmieniu kur, bywa jednak, że dzieci wykonują ciężkie prace poświęcając na nie swój wolny czas.

Należy pamiętać, że pomysłowość i wyobraźnia dzieci przekraczają zdolności przewidywania dorosłych, dlatego musimy zapobiegać i stosować profilaktykę.Opracowała:
Elżbieta Kiełbasa
Inspektor d/s prewencji
w KRUS PT w Legnicy

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.