Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Środowiskowy Dom Samopomocy w Piotrowicach

Autor admin
Data utworzenia: 13 luty 2012, 09:53 Wszystkich komentarzy: 0


Środowiskowy Dom Samopomocy w Piotrowicach

Przy okazji otwarcia Środowiskowego Domu Samopomocy w Chojnowie postanowiliśmy napisać również kilka słów o podobnym miejscu – Środowiskowym Domu Samopomocy w okolicznych Piotrowicach.

Placówka rozpoczęła swoją działalność 5 lat temu, w 2007 roku. Jest miejscem dziennego pobytu przeznaczonym dla osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnymi intelektualnie.

Głównym zadaniem ŚDS w Chojnowie jest niesienie wszelkiej pomocy osobom potrzebującym, w każdej dziedzinie życia. Jej członkowie mogą liczyć na pomoc m.in. psychologa czy pielęgniarki. Wspólne wypełnianie druków podczas starania się o rentę chorobową, rejestracja do lekarza, pomoc przy realizacji recept w aptekach – takie i inne sytuacje są tam na porządku dziennym.

Z ośrodka aktualnie korzysta 40 osób, jednak jest plan by liczbę tę zwiększyć o 5 osób. Jest to zadanie na przyszły, 2013 rok.


Normalny dzień w Środowiskowym Domu Samopomocy w Piotrowicach wygląda następująco: około godziny 7:00 wyjeżdża bus, który „zbiera” bywalców z różnych miejsc, niektórzy zaś przychodzą sami. Po przyjeździe większość korzysta z dostępnych środków higieny – myją się, piorą itp. Kolejna część to śniadanie. O 9:00 jest czas na kontakt z pielęgniarką, która bada ciśnienie pacjentów, przeprowadza wspólną gimnastykę po czym wszyscy udają się do pracowni. A tych jest kilka – dla każdego coś miłego. Z reguły następuje podział na grupy, z których każda korzysta z innych atrakcji – pracowni komputerowej, plastycznej, stolarskiej, rehabilitacyjnej, rekreacyjnej…

W pracowniach zaś powstają małe „cudeńka”, które u odwiedzających gości i opiekunów zapierają dech w piersiach. Huśtawka, drewniana studnia, wieszaki, krzesła, stoły czy obrazy wiszące na ścianach ośrodka wyszły spod rąk wychowanków. Wspólne prace na profesjonalnych narzędziach wyzwalają we wszystkich chęć tworzenia, która przynosi zauważalne efekty. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia – dbałość o szczegóły i zamysł konstrukcyjny robią wrażenie.
Co jakiś czas w ŚDS organizowane są również różne imprezy. Można na nich potańczyć, pośpiewać, wspólnie się pobawić. Ośrodek w Piotrowicach chętnie współpracuje z innymi podobnymi miejscami zapewniając wiele atrakcji swoim członkom. Z najbliższych planowanych imprez wymienić należy Walentynki organizowane wspólnie z placówką ze Złotoryi.

Po zabawach i rozwojowej pracy na wszystkich czeka pyszny obiad. O 15:30 zaś rozwożeni są do domów.

W Środowiskowym Domu Samopomocy w Piotrowicach pracuje 13 osób, które z chęcią niosą pomoc swoim wychowankom. Nie ma się co oszukiwać – do takiej pracy trzeba mieć powołanie, nie każdy zniósłby wszystkie trudy, które tam czekają. Kadra jest wysoce wykształcona, dzięki czemu niesie potrzebującym profesjonalną pomoc.

W ośrodku panuje iście domowa atmosfera – „Wszyscy czują się jak u siebie w domu” – mówi pani dyrektor, Mariola Pyrz, która wśród bywalców domu cieszy się sporym autorytetem, niezbędnych w wielu sytuacjach.
Placówka z Piotrowic chętnie współpracuje z organizacjami niosącymi pomoc potrzebującym. Jedną z nich jest stowarzyszenie „Dajmy Szansę”, na rzecz którego pracują również wszyscy pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Piotrowicach. Wzajemne wsparcie pomiędzy placówkami i stowarzyszeniami poszerza spektrum działań i daje większe możliwości.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Piotrowicach odnosi już swoje małe sukcesy. Kilka osób niegdyś korzystających z pomocy pedagogów dziś samodzielnie żyje i pracuje. To spory sukces, widać, że działania domów samopomocy są potrzebne i przynoszą spodziewane efekty.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.