Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Rewitalizacja rynku - szczegóły działań

Autor admin
Data utworzenia: 31 styczeń 2012, 12:05 Wszystkich komentarzy: 15


Rewitalizacja rynku - szczegóły działań
Dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Chojnowie możemy zaspokoić ciekawość wielu Czytelników naszego Portalu co do obecności zieleni w Rynku, tzw. "małej architektury" czy obecności fontanny i figury Tkacza.

Na początek warto poznać wytyczne inwestorskie, którym sprostać musieli projektanci. W oparciu o nie tworzony był plan zagospodarowania zieleni w Rynku.

Oto one:

a) opracowanie koncepcji zagospodarowania z podkreśleniem urbanistycznego i historycznego charakteru projektowanej przestrzeni
b) uporządkowanie układu funkcjonalno - przestrzennego w nawiązaniu do zabytkowego charakteru obiektu
c) uczytelnienie komunikacji wewnętrznej
d) wprowadzenie zróżnicowanych nasadzeń pod kątem roślin ozdobnych z kwiatostanów
e) istniejącym elementom małej architektury nadać właściwą oprawę /oprawa pomnika/
f) dążyć do ujednolicenia stylistycznego lamp, ławek i koszy na śmieci
g) nowe rozwiązania projektowe powinny spełniać wszelkie normy i parametry budowlane
h) przewidzieć możliwie niskie koszty pielęgnacji i utrzymania terenu zieleni.

Wykonany projekt musiał nawiązywać do elementów charakterystycznych w kompozycjach roślinnych popularnych na przełomie XIX i XX wieku. Ważny był dobór roślin i wzorów na rabatach.
W związku z odmiennością istniejącej szaty roślinnej od historycznego charakteru projekt zakłada usunięcie wszystkich rabat i drzew.

Dodatkowo ważnym aspektem były warunki panujące w danej przestrzeni - duże nasłonecznienie oraz sąsiedztwo fontanny. Pozwoliło to na wybór z szerokiego wachlarza roślin ozdobnych.Plac główny na Rynku

Chcąc odpowiednio zagospodarować zielenią w Rynku wzięto pod uwagę dominującą obecność kostki granitowej, zamkniętą linię elewacji oraz uwzględniono fakt, że jest to centralny element urbanistyczny. Oznacza to, że zieleń gra tutaj poboczną rolę.
Przyjęto, że zieleń powinna tworzyć wrażenie sztywnej, zwartej, żywej palety barw doskonale współgrającej z krótko strzyżonym trawnikiem.
Przechodząc do sedna – oto rośliny proponowane na placu głównym na rynku:

Drzewa:
1. Robinia odm. kulista (Robinia pseudoacacia ‘Umbraculifera”) ø min.7 cm, wys. pnia 2 m – 16 szt.
2. Lipa drobnolistna (Tilia cordata ‘Greenspire’) ø min. 7 cm, wys. pnia 2-3 m – 4 szt.


Rośliny sezonowe na rabatach:

I zmiana /wiosna - lato/: (rozstawa 0,15 x 0,15 m)
A – Viola ‘Panola Blue with Bloth’ (bratek odm. kwiat niebieski) – 3570 szt.
B – Viola ‘Panola Fire’ (bratek odm. kwiat burgundowy z rysunkiem) – 2912 szt.
C – Viola ‘Panola Orange’ (bratek odm. kwiat pomarańczowy) – 2912 szt.

II zmiana /lato - jesień/: (rozstawa 0,20 x 0,20 m)
A – Coleus x hybridus ‘Wizard Velvet Red’ (koleus odm. purpurowa) – 2010 szt.
B – Coleus x hybridus ‘Wizard Rose’ (koleus odm. ciemnoróżowa) – 1664 szt.
C – Coleus x hybridus ‘Wizard Golden’ (koleus odm. żółtozielona) – 1664 szt.


Powierzchnia trawnika – 401 m2Rabata rondo na rynku

W związku z korektą kształtu i powierzchni zieleni w Rynku oraz wprowadzeniu ozdobnych lamp konieczna była aranżacja podstawy jednej z lamp. Poza pasem z kamiennym krawężnikiem i kostką projektanci zaproponowali rabatę ozdobną nawiązującą składem do centralnej.

A oto proponowane gatunki roślin:

Krzewy żywopłotowe:
1. Berberis thunbergii ‘Artropurpurea’ (berberys Tunberga) C 3 – 52 szt.

Rośliny sezonowe na rabatach:
I zmiana: (0,15 x0,15 m)
A - Viola ‘Panola Mix’ (bratek mix. kolorów z detal 1) – 748 szt.
II zmiana: (0,20 x 0,20 m)
A - Coleus x hybridus ‘Wizard Mix’ (koleus mix. kolorów z detal 1) – 425 szt.
Otoczenie kościoła

Kolejny etap projektu tyczy się otoczenia kościoła. Bryła budowli odcięta jest od płaszczyzny Runku - zaproponowano utworzenie kolekcji roślin podkreślających kameralny nastrój miejsca. Doskonale z tej roli wywiązywać się mają hortensje, które dotychczas perfekcyjnie sprawdzały się w panujących tam warunkach atmosferycznych. Zaproponowano, aby utworzyć z nich małą kolekcję w różnych odmianach.

Gatunki roślin:

Drzewa:
1. Quercus robur ‘Fastigiata’ (dąb szypułkowy) ø min.7cm – 2 szt.

Krzewy:
2. Taxus x media ‘Hicksii’ (cis pośredni) wys. min. 1,20 m – 6 szt.
3. Hydrangea macrophylla ‘Bouqet Rose’ (hortensja ogrodowa) C 3 – 66 szt.
4. Hydrangea serrata ‘Intermedia’ (hortensja piłkowana) C 3 – 199 szt.
5. Hydrangea paniculata ‘Grandiflora’ (hortensja bukietowa) C 3 – 36 szt.
6. Philadelphus ‘Virginal’ (jaśminowiec) C 3 – 9 szt.
7. Syringa meyeri ‘Palibin’ (lilak Meyera) C 3 – 9 szt.
8. Viburnum x bodnantense ‘Dawn’ (kalina bodnantska) C 5 – 3 szt.

Rośliny okrywowe:
9. Pahysandra terminalis ‘Green Carpet’ (runianka japońska) – 635 szt.


Mała architektura

Jeśli zaś chodzi o tzw. „małą architekturę” wzorem była stylistyka dawnych ławek, koszy, krat okołodrzewnych, słupa oświetleniowego i fontanny.


Ławki, jak i pozostałe elementy muszą być połączone stylowo. Przewiduje się obecność 25 ławek typu LA 8 lub równorzędnych na terenie Rynku.


Przeprowadzono również inwentaryzację dendrologiczną istniejącego drzewostanu. Projekt zakłada wprowadzenie krat okołodrzewnych (typ 14105 lub równorzędne) do wszystkich drzew oraz osłon na pień (typ 15203 lub równorzędne) dla młodych drzew.
W przypadku dużych drzew rosnących przy ulicy Ściegiennego od strony kościoła wyłożone zostaną misy okołodrzewne.


Sprawa koszy ma się następująco: będą dwa rodzaje – 30 sztuk przy ławkach (typ K6 lub równorzędny) oraz 39 sztuk wzdłuż ciągów komunikacyjnych (typ typ K2).


Lokalizacja słupków połączonych łańcuchem to zwieńczenie muraka wokół kościoła. Przewiduje się 373 metrów łańcucha łączącego 50 słupków (np. typ S9).
Dodatkowo w calach ochronnych kwietnych rabat na Rynku zaproponowano wprowadzenie ogrodzenie klombów (typ 3 lub równorzędne) o łącznej długości 450 mb.Ostatnim punktem projektu „małej architektury” jest jedna tablica informacyjna (typ T1 lub równorzędna) oraz dwa słupy ogłoszeniowe (typ „Kraków” lub równorzędne).Fontanna i figura Tkacza

Aby każdy element Rynku powiązany był ze sobą stylistycznie również fontanna ze stojącą w środku figurą Tkacza niesie za sobą rys historyczny.


Jak większości osób wiadomo w XIV-XV wieku rozwój Chojnowa wiązał się z dochodami płynącymi z organizacji cechowych. Prym wśród nich wiedli m.in. tkacze.
Właśnie postać Tkacza idealnie nawiązuje do przeszłości miasta, podkreśla rolę tego rzemiosła i upamiętnia je.
Dodatkowo umieszczenie postaci Tkacza w centrum fontanny podkreśla nierozłączność tkactwa z życiodajnym żywiołem - wodą.
Tuż pod ramieniem Tkacza, na prezentowanej przez niego tkaninie znajdować się będzie miejsce przeznaczone na umieszczenie ważnych dla Chojnowa dat, tekstu i symboli.
Aby w pełni połączyć figurę z fontanną to oprócz tryskaczy w niecce zaproponowano doprowadzenie wody na górną powierzchnie lewego ramienia Tkacza, tak aby delikatnie spływająca woda ożywiała wraz z grą światła powierzchnię prezentowanej tkaniny. Połączenie to daje wymowę symboliczną – tkanina jako wyrób daje życie (wodę), zapewnia egzystencję mieszkańcom.
Fontanna oczywiście będzie oświetlona dwoma reflektorami umieszczonymi w niecce, załączającymi się po zmierzchu.

Jak można wywnioskować analizując projekt wykonawczy zieleni, fontanny oraz projekt elementów małej architektury chojnowski Rynek nawiązując stylistycznie do założeń historycznych odzyska swój dawny blask. Nie oznacza to jednak, że nasze miasto wyglądać będzie „starodawnie”, założenia projektowe przewidują dbałość o każdy detal z uwzględnieniem nowoczesnych metod. Jedno jest pewne - warto z ocenami powstrzymać się do września, gdy będziemy już mogli cieszyć swoje oko odnowionym Rynkiem.Komentarze

Nareszcie jakieś konkrety. Będzie ładnie i kolorowo trzeba tylko cierpliwie czekać. Cierpliwośc bywa nagradzana i myślę, że w tym wypadku tak się stanie. W końcu władzom miasta na pewno zależy na tym, aby w naszym mieście było ładnie.
zgłoś komentarz
No proszę i będziemy mieli piękny rynek :)a nikt mi nie chciał wierzyć. Brawo dla twórców portalu za ten artykuł. Moja ciekawość została zaspokojona :) Dzięki.
zgłoś komentarz
Wielkie brawa ! proszę podać koszt i czas spłaty długu gminy jaki zaciągnęła na remont rynku ??? Jeszcze jedno ,ilość zieleni w porównaniu ze stanem przed remontu to maksymalnie 1/3 ! 2/3 zostanie pusty plac gdzie były trawniki,krzewy i ławki ! prawie pod sam kościół .Będzie pięknie i pusto ,może jakiś nowy Orlik się wybuduje który będzie prowadził nie kto inny jak pAN Matuszewski :) cymes !
zgłoś komentarz
A zanim ten rynek powstanie,to wszystkie sklepy tam popadają.Zresztą teraz mozna zobaczyc że powstały same banki a te spozywcze juz nie istnieją!!!
zgłoś komentarz
Brawo dla twórców portalu za ten artykuł. Moja ciekawość została zaspokojona :)
Przyłączam się do gratulacji. Bardzo fajny artykuł.

psymon może nie będzie aż tak źle? ja też mam sceptyczne podejście do tego jak to będzie wyglądało ale obrazki nie wszystko odzwierciedlają poczekajmy do końca i wtedy będziemy wydawać osądy.
zgłoś komentarz
Widać, że autor musiał się sporo napocić pisząc ten artykuł. Dziękujemy i prosimy o więcej tak znakomitych tekstów! :-P

zgłoś komentarz
Skąd w was tyle ironii? Nie wiem czy się pocił czy się nie pocił ale pofatygował się do urzędu i napisał fajny tekst. Ja byłam załamana stanem naszego rynku, a dzięki tym materiałom widzę, że może wcale nie będzie tak źle. Najlepiej siedzieć na tyłku w domu i narzekać.
zgłoś komentarz
Anetka_222. Jeśli pijesz do mojej wypowiedzi to gdzie dostrzegłaś ironie? (NIE SZUKAJ NA SIŁE). Sama siejesz popłoch i wstrzynasz niepotrzebne zgrzyty.
zgłoś komentarz
nie chce żadnych zgrzytów :) powiedz szczerze nie naśmiewałeś się trochę ze znakomitości tego tekstu? widać chociażby po dodanym znaczku :)jeśli nie to przepraszam. Przyznaje się do błędu i pozdrawiam.
zgłoś komentarz
Admina znam osobiście i wiem, że wiele pracy wkłada w pisanie tych tekstów. Przeprosiny przyjęte.
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.