Pan został zrzucony na spadochronie, przez Amerykanów i Pan chce tu robić kontrrewolucję...

Kim są Krystyna Sobierajska i Stanisław Obertaniec? Kto z Was miał okazję poznać życiorysy osób kierujących ruchem Solidarności w naszym regionie? Czy nie odnosicie wrażenia że najnowsza historia w większości szkół jest niemal całkowicie pomijana? Tak z pewnością nie jest jednak w Powiatowym Zespole Szkół, gdzie w ramach Tygodnia Patriotyzmu odbyło się spotkanie właśnie z tymi osobami. - To ogromny zaszczyt dla naszej szkoły, dla naszego miasta - powiedział dyrektor Mariusz Kowalczyk, witając gości.
Stanisław Obertaniec urodził się w 1948 roku w podlegnickim Ulesiu. Jest absolwentem Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Pomaturalnego Studium Techniki Dentystycznej we Wrocławiu. Przez dwadzieścia lat pracował jako ortodonta w Zakładzie Protetyki ZOZ Legnica. W latach 60-tych rozpoczął działalność w Duszpasterstwie Akademickim w Legnicy. W latach 70-tych nawiązał współpracę z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Do Solidarności wstąpił w 1980 roku, zostając członkiem władz regionalnych związku. W stanie wojennym został internowany - przez resztę lat 80-tych działał w podziemiu, co przypłacił m.in. dyscyplinarnym zwolnieniem z pracy.
Krystynę Sobierajską z Solidarnością połączył wykonywany zawód. W latach 1962-1981 była nauczycielką w IV Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy oraz Szkoły Podstawowej w Mierzowicach. W 1980 roku została przewodniczącą Międzyszkolnego Komitetu Założycielskiego w województwie legnickim, wcześniej zajmując się kolportażem wydawnictw KSS KOR. Podobnie jak Stanisław Obertaniec, okres stanu wojennego spędziła w ośrodku odosobnienia - początkowo we Wrocławiu, następnie w Gołdapi.
Skąd wzięła się jednak postawa Stanisława Obertańca i Krystyny Sobierajskiej, którzy znając skutki swojego postępowania, wiedząc że więzienia pełne są opozycjonistów, mimo wszystko postanowili włączyć się w ruch Solidarności? - Moi rodzice należeli do Armii Krajowej (...) po wojnie, dowódca Armii Krajowej zwolnił ich z przysięgi, jednak powiedział, że wszędzie gdzie będziecie, gdzie los was pośle macie służyć Polsce. Oni jako nauczyciele starali się robić to jak najlepiej - powiedział Stanisław Obertaniec - Byłem w tym duchu wychowany. Mówię o sobie jako o przykładzie jednego z tysięcy, którzy w pewnym momencie odezwali się i zaczęli tworzyć Solidarność - dodał.
Czy obecni uczniowie chojnowskich szkół również wychowywani są w duchu patriotycznym? Sama inicjatywa organizowanego przez Powiatowy Zespół Szkół Tygodnia Patriotyzmu mówi chyba sama za siebie. Jeszcze kilka lat temu takie wydarzenie nie spotkałoby się z zainteresowaniem - dziś gromadzi całe sale ludzi. Tydzień Patriotyzmu spotkał się także z bardzo pozytywnymi opiniami samych zaproszonych gości - Serdecznie gratuluję waszej inicjatywy i działania. Taki Tydzień Patriotyczny to jest ogromna lekcja identyfikacji młodego człowieka z krajem, z regionem, z sytuacją jaka nas dotyczy, wobec której musimy zająć stanowisko - powiedziała Krystyna Sobierajska - II Rzeczpospolita, której setną rocznicę odzyskania niepodległości będziemy niedługo obchodzili, ogromną wagę przywiązywała do tego, do czego w obecnej chwili przywiązuje dyrektor i obecne grono szkolne, czyli do wychowania patriotycznego - dodał Stanisław Obertaniec.
Każdy z obecnych na spotkaniu miał okazję poznać kulisy działalności legnickiej Solidarności oraz konsekwencje, jakie musieli ponosić przez swoje działanie zarówno w okresie stanu wojennego jak i po. Dla Stanisława Obertańca było to wyrzucenie z pracy; dla Krystyny Sobierajskiej również. Wyjechała jednak do Norwegii, gdzie dalej prowadziła działalność w Solidarności, tym razem polsko-norweskiej. W okresie tym uczestniczyła m.in. w przerzucaniu do Polski materiałów, urządzeń poligraficznych i wydawnictw emigracyjnych. Do kraju powróciła w 2005 roku.
Stanisław Obertaniec w III Rzeczypospolitej został senatorem I kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego. Od 1991 roku kieruje legnickim Radiem L, a następnie Radiem Plus. W 2013, za wybitne zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w działalności państwowej i publicznej, odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Już dzisiaj kolejny punkt zaplanowany w ramach tegorocznego Tygodnia Patriotyzmu. Punktualnie o godzinie 17:00 w przyszkolnym parku przy ulicy Anny i Juliusz Poźniaków odbędzie się Ognisko Patriotyzmu.
W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy.
19:15