Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Pan został zrzucony na spadochronie, przez Amerykanów i Pan chce tu robić kontrrewolucję...

Autor admin
Data utworzenia: 09 listopad 2016, 14:54 Wszystkich komentarzy: 1


Pan został zrzucony na spadochronie, przez Amerykanów i Pan chce tu robić kontrrewolucję...

Kim są Krystyna Sobierajska i Stanisław Obertaniec? Kto z Was miał okazję poznać życiorysy osób kierujących ruchem Solidarności w naszym regionie? Czy nie odnosicie wrażenia że najnowsza historia w większości szkół jest niemal całkowicie pomijana? Tak z pewnością nie jest jednak w Powiatowym Zespole Szkół, gdzie w ramach Tygodnia Patriotyzmu odbyło się spotkanie właśnie z tymi osobami. - To ogromny zaszczyt dla naszej szkoły, dla naszego miasta - powiedział dyrektor Mariusz Kowalczyk, witając gości.

Stanisław Obertaniec urodził się w 1948 roku w podlegnickim Ulesiu. Jest absolwentem Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Pomaturalnego Studium Techniki Dentystycznej we Wrocławiu. Przez dwadzieścia lat pracował jako ortodonta w Zakładzie Protetyki ZOZ Legnica. W latach 60-tych rozpoczął działalność w Duszpasterstwie Akademickim w Legnicy. W latach 70-tych nawiązał współpracę z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Do Solidarności wstąpił w 1980 roku, zostając członkiem władz regionalnych związku. W stanie wojennym został internowany - przez resztę lat 80-tych działał w podziemiu, co przypłacił m.in. dyscyplinarnym zwolnieniem z pracy.

Krystynę Sobierajską z Solidarnością połączył wykonywany zawód. W latach 1962-1981 była nauczycielką w IV Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy oraz Szkoły Podstawowej w Mierzowicach. W 1980 roku została przewodniczącą Międzyszkolnego Komitetu Założycielskiego w województwie legnickim, wcześniej zajmując się kolportażem wydawnictw KSS KOR. Podobnie jak Stanisław Obertaniec, okres stanu wojennego spędziła w ośrodku odosobnienia - początkowo we Wrocławiu, następnie w Gołdapi.

Skąd wzięła się jednak postawa Stanisława Obertańca i Krystyny Sobierajskiej, którzy znając skutki swojego postępowania, wiedząc że więzienia pełne są opozycjonistów, mimo wszystko postanowili włączyć się w ruch Solidarności? - Moi rodzice należeli do Armii Krajowej (...) po wojnie, dowódca Armii Krajowej zwolnił ich z przysięgi, jednak powiedział, że wszędzie gdzie będziecie, gdzie los was pośle macie służyć Polsce. Oni jako nauczyciele starali się robić to jak najlepiej - powiedział Stanisław Obertaniec - Byłem w tym duchu wychowany. Mówię o sobie jako o przykładzie jednego z tysięcy, którzy w pewnym momencie odezwali się i zaczęli tworzyć Solidarność - dodał.

Czy obecni uczniowie chojnowskich szkół również wychowywani są w duchu patriotycznym? Sama inicjatywa organizowanego przez Powiatowy Zespół Szkół Tygodnia Patriotyzmu mówi chyba sama za siebie. Jeszcze kilka lat temu takie wydarzenie nie spotkałoby się z zainteresowaniem - dziś gromadzi całe sale ludzi. Tydzień Patriotyzmu spotkał się także z bardzo pozytywnymi opiniami samych zaproszonych gości - Serdecznie gratuluję waszej inicjatywy i działania. Taki Tydzień Patriotyczny to jest ogromna lekcja identyfikacji młodego człowieka z krajem, z regionem, z sytuacją jaka nas dotyczy, wobec której musimy zająć stanowisko - powiedziała Krystyna Sobierajska - II Rzeczpospolita, której setną rocznicę odzyskania niepodległości będziemy niedługo obchodzili, ogromną wagę przywiązywała do tego, do czego w obecnej chwili przywiązuje dyrektor i obecne grono szkolne, czyli do wychowania patriotycznego - dodał Stanisław Obertaniec.

Każdy z obecnych na spotkaniu miał okazję poznać kulisy działalności legnickiej Solidarności oraz konsekwencje, jakie musieli ponosić przez swoje działanie zarówno w okresie stanu wojennego jak i po. Dla Stanisława Obertańca było to wyrzucenie z pracy; dla Krystyny Sobierajskiej również. Wyjechała jednak do Norwegii, gdzie dalej prowadziła działalność w Solidarności, tym razem polsko-norweskiej. W okresie tym uczestniczyła m.in. w przerzucaniu do Polski materiałów, urządzeń poligraficznych i wydawnictw emigracyjnych. Do kraju powróciła w 2005 roku.

Stanisław Obertaniec w III Rzeczypospolitej został senatorem I kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego. Od 1991 roku kieruje legnickim Radiem L, a następnie Radiem Plus. W 2013, za wybitne zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w działalności państwowej i publicznej, odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Już dzisiaj kolejny punkt zaplanowany w ramach tegorocznego Tygodnia Patriotyzmu. Punktualnie o godzinie 17:00 w przyszkolnym parku przy ulicy Anny i Juliusz Poźniaków odbędzie się Ognisko Patriotyzmu.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy.Komentarze

For the person asking for sites about finance tips for teens, finance tips for 20's, worthwhile money recommendations, excellent money recommendations, simple financial words of advice, I highly recommend this good money tips website or for finance tips in hindi, simple money words of advice, excellent financial tips, worthwhile financial words of advice, finance tips for young adults, have a look at this simple financial tips site.
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.