Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Bezpieczne Wakacje w Gminie Chojnów

Autor admin
Data utworzenia: 21 czerwiec 2011, 08:00 Wszystkich komentarzy: 0


Bezpieczne Wakacje w Gminie Chojnów
Bezpieczne wakacje
Problem angażowania dzieci w prace w rodzinnych gospodarstwach rolnych jest nadal powszechnym zjawiskiem. Wciąż widoczne są: ciągniki rolnicze kierowane przez dzieci, dzieci siedzące na transportowanych płodach rolnych czy w końcu dzieci przenoszące ciężary, które niekiedy są za ciężkie nawet dla osoby dorosłej. Spotkania w szkołach podstawowych oraz gimnazjum, jak i inne organizowane przez KRUS PT w Legnicy mają na celu uzmysłowienie nie tylko dzieciom ale również ich rodzicom, jakie zagrożenia dla zdrowia a niekiedy i życia czyhają na nich w gospodarstwach rolnych. Do większości wypadków z udziałem dzieci dochodzi zazwyczaj na skutek braku świadomości istniejących w gospodarstwie zagrożeń lub ich niedostrzegania, lub też na skutek braku świadomości zagrożeń wynikających z powierzenia dziecku takiej pracy, której nie powinno było wykonywać.
Nie można jednak czynić rodzicom zarzutu tylko z tego powodu, że przyzwalają, bądź nawet angażują swoje dzieci do prac w gospodarstwie. Wynika to z konieczności wyrabiania u dzieci poczucia obowiązku, odpowiedzialności oraz szacunku dla pracy. Dzieci nie powinny być jednak postrzegane jako dodatkowa siła robocza i obarczane takimi pracami, które przekraczają możliwości ich psychofizycznego stanu rozwoju.
Należy zatem na problem angażowania dzieci do prac w gospodarstwie spoglądać racjonalnie. Racjonalność tego spojrzenia powinna przejawiać się w tym, że zanim rolnik powierzy swemu dziecku wykonanie jakiejś pracy, przyzwoli na przebywanie lub określone zachowanie dziecka w miejscu, gdzie odbywa się praca, musi rozważyć, jakie mogą być tego konsekwencje.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka Terenowa w Legnicy w ramach prowadzonych działań prewencyjnych we współpracy z funkcjonariuszami policji Komendy Miejskiej w Chojnowie oraz ratownikiem, na co dzień pracującym na basenie w Chojnowie, zorganizowała i przeprowadziła spotkania szkoleniowo – informacyjne dla uczniów szkół podstawowych w Rzeszotarach i Goliszowie oraz uczniów gimnazjum w Miłkowicach, w czasie których poruszano problem angażowania dzieci w prace gospodarstwa rolnego, zwłaszcza podczas wakacji. Dużym zaskoczeniem dla uczestników okazała się lista prac, których nie powinny wykonywać dzieci do ukończenia 15. roku życia. Policjanci z Komendy Miejskiej w Chojnowie zwrócili uwagę uczestnikom pogadanek na niebezpieczeństwa związane z brakiem umiejętnego poruszania się po drogach wiejskich. Przestrzegali przed samodzielnym kierowaniem ciągnikami rolniczymi przez dzieci. Funkcjonariusze rozdali gadżety z numerami alarmowymi na policję aby w razie potrzeby dzieci mogły szybko wezwać pomoc.
Jednak zagrożenia występują nie tylko w gospodarstwie rolnym. Okres wakacji to nie tylko czas wzmożonych prac w gospodarstwach rolnych ale również czas odpoczynku dla dzieci. O tym, że zabronione jest kąpanie się w miejscach niestrzeżonych i o przestrzeganiu innych zasad bezpieczeństwa podczas wakacji, przypomniał uczniom szkół podstawowym w Goliszowie oraz w Rzeszotarach i młodzieży z gimnazjum w Miłkowicach wspomniany wyżej ratownik.
Wakacje rozpoczną się za kilka dni, dlatego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka Terenowa w Legnicy oraz Komenda Miejska Policji w Chojnowie żywią nadzieję, że dzięki wspólnie prowadzonym spotkaniom szkoleniowo – informacyjnym uda się zapobiec wielu nieszczęśliwym wypadkom wśród dzieci.

Opracowała:
Elżbieta Kiełbasa
Inspektor d/s prewencji
w KRUS PT w Legnicy

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.