Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Chojnowianie z pasją - Marek Choiński

Autor admin
Data utworzenia: 16 listopad 2011, 13:21 Wszystkich komentarzy: 0


Chojnowianie z pasją - Marek Choiński
Wraz z dzisiejszym artykułem startujemy z cyklem poświęconym mieszkańcom Chojnowa i okolic, którzy mają niezwykłą pasję, wyróżniają się na tle innych swoimi działaniami, zainteresowaniami.

Na pierwszy ogień idzie Pan Marek Choiński – już po kilku minutach rozmowy z Nim wyczuwamy ogromną pasję do tego, co tworzy. A są to ręcznie malowane i samodzielnie składane figurki służące do potyczek w grze planszowej Warhammer 40 000.
Armia, którą się zajmuje wedle specyfiki Warhammera nosi nazwę „Nekronów” – na zdjęciach możemy zobaczyć jak wygląda. Figurki Pana Marka są w całości plastykowo-metalowe. Dbałość o szczegóły przy tak niewielkich rozmiarach zachwyca!
Wybór „Nekronów” uzależniony był wyłączenie od indywidualnych upodobań, wikipedia w następujący sposób definiuje tę armię:
Nekroni, znani byli początkowo jako rasa Necrontyr. Zazdrościli innym rasom długiego życia (m.in. Slannom i Eldarom), zawarli więc układ z rasą gwiezdnych bogów-wampirów - C'tanami. W zamian za zbudowane z "żywego metalu" nieśmiertelne ciała oddali im we władanie swoje dusze, stając się tym samym bezlitosnymi machinami do zabijania. Po zakończeniu wojny między C'tans i Przedwiecznymi - stwórcami Eldarów i Orków, zbudowali ogromne grobowce na światach-kryptach w których w stanie hibernacji przetrwali 60 milionów lat. Obecnie budzą się na ponowne wezwanie C'tanów by odzierać galaktykę z życia będącego pożywieniem ich władców.


Pan Marek nie zawsze tworzył figurki od postaw – początkowo korzystał z gotowych modeli, jednak brnąc dalej w temat zaczął sklejanie. Dzięki temu śmiało może powiedzieć, że są jego dziełem.
Wykonanie 10 żołnierzy zajmuje około 2-3 godzin i wymaga sporej wprawy i cierpliwości, nie każdy ma predyspozycje do takich czynności. Jak można się łatwo domyślić wysokie umiejętności manualne jak i chirurgiczna precyzja są konieczne.


Okazuje się, że można na tym również zarobić. Wielu graczy – jak i również Pan Marek – często sprzedaje swoje dzieła, by kupić coś nowego, rozwijać się, zmieniać. Wartość całej armii oscyluje w granicach 1500zł, zaś bitwa dla jednej osoby to koszt 250zł.
Spod rąk Pana Marka wychodzą również figurki ozdobne, które sam modeluje, nie ogranicza się do gotowych wzorów.
W Polsce – w przeciwieństwie do innych państw – zainteresowanie tego typu sztuką jest niewielkie. Dzięki temu tacy ludzie jak Pan Marek zasługują na uznanie, a jego pracę na pewno trzeba docenić. Tym samym zostaje odznaczony medalem i zyskuje tytuł „Chojnowianina z pasją”.


Więcej zdjęć prac Pana Marka Choińskiego można znaleźć w galerii "Chojnowianie z pasją" w dziale Multimedia. Zapraszamy do oglądania!


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.