Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Chojnowska Jesień z Muzyką Dawną

Autor Monika Ferenc
Data utworzenia: 29 wrzesień 2011, 09:04 Wszystkich komentarzy: 0


Chojnowska Jesień z Muzyką Dawną
Chojnowska Jesień z Muzyką Dawną

Jesień w tym roku przywitała Chojnów dźwiękami muzyki dawnej. Pierwsza Chojnowska Jesień z Muzyką Dawną napełniła nasze miasto dźwiękami muzyki średniowiecznej, renesansowej i barokowej, przenosząc nas na chwilę w czasie o kilkaset lat wstecz… Nie był to czas stracony!W koncertach wzięły udział zespoły z Chojnowa, Kalisza i Warszawy. Pierwszy z nich to nasz lokalny All’Antico świętujący w tym roku 18lecie. All’Antico powstało w 1993 roku przy Szkole Podstawowej nr 4 z inicjatywy Bogusława Grabana. Obecnie działa przy Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji, zespół prowadzony jest przez pana Piotra Koziara. All’Antico wykonuje na fletach prostych muzykę renesansu i baroku, skłaniając się jednak bardziej ku drugiemu nurtowi.
Saltarello to zespół z Kalisza, powstały w 2005 r. przy Gimnazjum nr 9 im. Jana Pawła II i tworzą go absolwenci tej szkoły. Specjalizują się one w graniu muzyki średniowiecza i renesansu na fletach prostych, skrzypach, wiolonczelach i gitarze.
Z Warszawy pochodzi ostatni z zespołów Horrendus, założony w 2005r, przez Bogumiłę Nasierowską. W skład zespołu wchodzą młodzi muzycy, którzy swoją pasję łączą z ciągłym doskonaleniem umiejętności i pogłębianiem wiedzy podczas warsztatów i kursów.

Pierwsza edycja chojnowskiego festiwalu pod nazwą „Chojnowskiej Jesieni z Muzyką Dawną” rozpoczęły koncerty w Szkole Podstawowej nr 4. O 11.30 zespoły zagrały pierwszy koncert dla uczniów klas 1-3 o 11.00, drugi o 11.30 dla klas 4-6. Następnie o 12.30 zagrali w Szkole Podstawowej nr 3. O 14.00 zgodnie z planami odbył się występ dla pensjonariuszy ośrodka „Niebieski Parasol”.
W ogrodzie Muzeum Regionalnego w Chojnowie o 18.00 odbyła się ostatnia oficjalna część piątkowych występów. Pierwsze jeszcze ciepłe jesienne popołudnie i ogrodowa sceneria były dodatkowym atutem koncertu.
Wieczorem można było wysłuchać w Restauracji „Duszka” muzykowania przy ognisku. Nikomu nie przeszkadzał chłód wrześniowego wieczora. Muzyka, śpiew i ciepło ogniska sprawiły, że nikt nie zwracał uwagi na temperaturę. Nie zabrakło śmiechu i rozmów.W sobotę o godzinie 19 w kościele pod wezwaniem Apostołów Piotra i Pawła odbył się koncert galowy. Jednocześnie był to koncert z okazji jubileuszu 18lecia chojnowskiego zespołu All’Antico. Zabytkowy gotycki „duży kościół” był doskonałym miejscem dla tego koncertu, a mury świątyni niosły dźwięki muzyki nie raz przyprawiając słuchaczy o dreszcze. Po koncercie w budynku MOSKiR-u odbył się uroczysty bankiet zamykający festiwal „Chojnowskiej Jesieni…” na który zostali zaproszeni wszyscy. Jedzenia i picia nie zabrakło. Lampką wina można było uczcić sukces koncertów i 18 urodziny All’Antico, oczywiście był też okolicznościowy tort. Zaśpiewano również 100 lat. My również życzymy zespołowi wielu sukcesów i kolejnych jubileuszów.
Mam nadzieję, że festiwal „Chojnowska Jesień z Muzyką Dawną” będzie kontynuowany w następnych latach, póki co wszystko wskazuje na to, że tak. Pomimo, że grana jest muzyka dawna, wniósł on powiew świeżości do naszego miasta. To ciekawa inicjatywa może kiedyś okazać się wspaniałą wizytówką i reklamą Chojnowa.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.