Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Dożynki – święto plonów

Autor Elżbieta Kiełbasa KRUS
Data utworzenia: 22 wrzesień 2011, 09:10 Wszystkich komentarzy: 0


Dożynki – święto plonów

„Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika.

Tym rękom które z trudnej ciężkiej ziemi

wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach

zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić.”                                                                Jan Paweł II

 Praca w rolnictwie nie należy do najłatwiejszych i najbezpieczniejszych zajęć. Wypadkowość w rolnictwie indywidualnym wykazuje tendencję spadkową, ale w porównaniu z innymi działami gospodarski narodowej jest ciągle wysoka. Do tych wypadków dochodzi zwłaszcza podczas wzmożonych prac w gospodarstwie rolnym tj. jak żniwa czy jesienne prace polowe. Stanowią one około 14 % wszystkich wypadków. Przyczyn tych zdarzeń jest wiele. Są nimi trudne warunki w jakich wykonywana jest praca, a także różnorodność czynności wykonywanych nawet w ciągu jednego dnia. Są nimi także: wielość obsługiwanych maszyn i urządzeń, ich nie najlepsza jakość, okresowe spiętrzenie prac, pośpiech, nieznajomość zasad bezpiecznej pracy.

Zakończył się okres żniw w gospodarstwach rolnych. Rolnicy podczas Dożynek świętują udane tegoroczne plony. W ramach działań prewencyjnych KRUS towarzyszy rolnikom podczas tych imprez, wystawiając punkty informacyjne oraz organizując konkursy z zakresu wiedzy BHP w gospodarstwie rolnym. Takie konkursy miały miejsce podczas: Dożynek Gminnych w miejscowości Głuchowice gm. Miłkowice, Dożynek Wiejskich we wsi Wilczyce gm. Krotoszyce oraz podczas imprezy plenerowej „Kartoflisko” w Gniemowirowicach gm. Miłkowice. Kolejny konkurs został przeprowadzony wśród rolników uczestniczących w Dożynkach Gminnych w Biskupinie położonego na terenie Gminy Chojnów. Fundatorem nagród w postaci elektronarzędzi i drobnego sprzętu AGD dla laureatów tych konkursów był KRUS PT w Legnicy.

Przed nami okres jesiennych prac polowych. Pogarszające się warunki pogodowe, pośpiech towarzyszący pracy rolników, często prowizorycznie naprawiany sprzęt rolniczy są przyczynami wielu wypadków w gospodarstwach rolnych.

Rośliny okopowe, których zbiór trwa traktuje się najczęściej zaraz po zbiorze w miejscu składowania lub do punktu skupu. Do transportu używane są z reguły ciągniki rolnicze z przyczepami lub używane samochody ciężarowe. Dużym usprawnieniem pracy jest zastosowanie przyczep samowyładowczych i wywrotek oraz maszyn ułatwiających przeładunek. W czasie transportu ziemniaki, buraki czy marchew, które są śliskie, łatwo przemieszczają się pod własnym ciężarem, łatwo też spadają z przyczepy. Jeśli na ładunku znajdują się ludzie, zdarza się, że spadają razem z nim. Do wchodzenia na przyczepę i schodzenia z niej można wykorzystać drabiny, które na czas transportu zawiesza się na burcie samochodu lub przyczepy.
Jeśli w gospodarstwie są dzieci, to wykonując nawet najprostsze prace należy pamiętać, że w każdej chwili mogą się one znaleźć strefie zagrożenia.

Zapewnienie bezpieczeństwa pracy w wielu gospodarstwach jest możliwe bez ponoszenia dużych nakładów finansowych. Wystarczy zmienić niektóre metody pracy, zadbać o ład i porządek, organizować pracę w taki sposób, by znalazł się czas na odpoczynek, bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta podanych w instrukcji maszyn, stosować odzież i ochrony osobiste.

Działanie z wyobraźnią i świadomością zagrożeń występujących przy pracach w gospodarstwie rolnym, szczególnie przy obsłudze maszyn i narzędzi, jest najlepszym sposobem uniknięcia wielu ludzkich tragedii.


Opracowała:
Elżbieta Kiełbasa
Inspektor d/s prewencji
w KRUS PT w Legnicy

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.