Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Neorenesansowy Pałac w Budziwojowie

Autor admin
Data utworzenia: 25 sierpień 2011, 12:32


Pierwsze wzmianki o jego istnieniu pojawiły się  w 1789 r. Pierwotnie na terenie obecnego neorenesansowego pałacu znajdował się dwór z folwarkiem, karczmą, kowalem oraz młynem wodnym.

Od 1802 roku dwór stał się własnością rodziny von Teichmannów którzy  w latach czterdziestych XIX w., najprawdopodobniej wykorzystując elementy wcześniejszej rezydencji, wznieśli neorenesansowy pałac.

Pałac w 1892r. został przebudowy dla rodziny von Hederich, (całość zabudowy była posagiem córki Teichmannów).  Następnie została dobudowana wieża i założono niewielki naturalistyczny park.

W Parku obfituje w drzewa takie jak: kasztanowce białe, lipy drobnolistne, dęby, wiązy szypułkowe. Najstarszymi drzewami są dęby,  mają ponad 300 lat. Dwa z nich zostały uznane za pomniki przyrody. Nazwano je Gerwazy i Protazy.

Obecnie teren, na którym znajduje się pałac jest nie zamieszkany. W czasach obecnych pojawiła się propozycja zagospodarowania Zespołu Pałacowo-Ogrodowego . Więcej informacji na ten temat można uzyskać pod adresem internetowym: www.geopomian.pl/budziwojow/info.html#3

Źródło: Stanisław Horodecki „Przeszłości okruchy”, Chojnów 2000