Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Kościół świętego Jana Chrzciciela w Pątnowie

Autor admin
Data utworzenia: 23 wrzesień 2020, 14:54 Wszystkich komentarzy: 5


wróć do listy zabytków gminy Chojnów

Leżący między Chojnowem i Legnicą Pątnów słynie głównie z ruin pięknego pałacu. Tuż obok niego naszą uwagę zwraca jednak także niewielki kościołek. To położona na uboczu skromna, jednonawowa barokowa budowla z wysoką wieżą. Sprawdźmy jaką historię kryje ten zabytkowy obiekt...

Przy kościele ujrzeć możemy kamienny krzyż pokutny. Został on tu przeniesiony z pobliskiej Studnicy

Dawniej

Pierwsze wzmianki o kościele w Pątnowie jak i samej wsi pochodzą z XIV wieku. Z dokumentu z 1362 roku poznajemy imię miejscowego proboszcza - Jana, natomiast ze wzmianki z 1399 roku wiemy o istnieniu świątyni. Niestety, żaden fragment owego - najprawdopodobniej drewnianego - kościoła nie zachował się do dnia dzisiejszego.

Pątnowska świątynia w 1524 roku trafiła w ręce protestantów. Do kolejnej krótkotrwałej zmiany wyznania doszło w 1706 roku, kiedy to pieczę nad parafią ponownie przejęli katolicy. To właśnie wówczas właściciel wsi Hans Wolf von Frankenberg rozebrał starą - grożącą zawaleniem - świątynię i zbudował nowy, murowany kościół w stylu skromnego baroku. Prace nad nową budowlą trwały w latach 1705-1707.

W 1707 roku zawarto ugodę altransztadzką, która narzuciła cesarzowi Józefowi I zwrot śląskim protestantom 121 kościołów - w tym świątyni w Pątnowie.

W 1774 roku miał miejsce gruntowna przebudowa wieży kościelnej, która została zniszczona przez piorun. Prace sfinansowała baronowa Charlotta Eleonora von Rothkirch – Trach. W pierwszej połowie XIX wieku w południowo-zachodnim narożu kościoła wybudowano kaplicę grobową; niedługo później zrealizowano także małą kapliczkę północną. Ostatnie większe prace przed II wojną światową przy pątnowskim kościele prowadzono na początku XX wieku...

Skromna budowla na uboczu

Pątnowska świątynia to skromna, jednonawowa barokowa budowla z wysoką wieżą od strony zachodniej. Wieżę wieńczy dwuczęściowy hełm przedzielony ażurowym prześwitem.

Skromność obiektu stara się przełamywać zachodni portal wejściowy, zwieńczony przerwanym, trójkątnym przyczółkiem, pośrodku którego ustawiony jest wazon z krzyżem. To jeden z nielicznych zachowanych ciekawszych elementów architektury stylowej.

Wewnątrz naszą uwagę zwrócić może m.in. zwieńczony "okiem opatrzności" barokowy ołtarz pochodzący z początku XVIII wieku, barokowe kobiece rzeźby czy liczne płyty nagrobne. Znawcy tematu zwracają również uwagę na dzwon znajdujący się na szczycie wieży pątnowskiego kościoła, który został wykonany w 1768 roku w warsztacie Friedricha Gottharda Koernera z Kożuchowa.

W ścianach zewnętrznych kościoła zachowało się kilka płyt nagrobnych z XVIII i XIX wieku.


Czy wiesz, że...

...w minionych latach pątnowski kościół był wielokrotnie remontowany? W latach 80. XX wieku wzmocniono konstrukcje ścian i stropów kościoła; pod koniec lat 90. zrekonstruowano kościelny mur oraz osuszono ściany. Po 2010 roku przystąpiono m.in. do kapitalnego remontu konstrukcji dachu oraz wykończenia elewacji.

Nagrobek Maximiliana Hoffmanna-Scholtza, właściciela pobliskich Pawlikowic


wróć do listy zabytków gminy Chojnów


Komentarze

Please try Google before asking about Best Product Guide 254e2de
zgłoś komentarz
Please try Google before asking about Updated Product Tips 9d038a8
zgłoś komentarz
Please try Google before asking about Recommended Product Site 1877336
zgłoś komentarz
Please try Google before asking about High Rated Product Website 1877336
zgłoś komentarz
Please try Google before asking about Awesome Product Info e2de3a9
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.