Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
Cuprum Arena Cuprum Arena

I Gimnazjada Wioślarska w Gimnazjum nr 1 w Chojnowie

Autor admin
Data utworzenia: 15 marzec 2013, 11:17 Wszystkich komentarzy: 28


I Gimnazjada Wioślarska w Gimnazjum nr 1 w Chojnowie

W pocie czoła, bez taryfy ulgowej, w duchu zdrowej rywalizacji w środowy poranek w chojnowskim Gimnazjum nr 1 odbyła się I Gimnazjada Wioślarska, czyli zawody wioślarskie na ergonometrach. Zdradzając ostateczny wynik – puchar został w Chojnowie!

- Pomysł na takie zawody zrodził się kiedy wróciliśmy z zawodów w Ścinawie. Tak nam się to spodobało, że postanowiliśmy zrobić to u siebie. Myśleliśmy początkowo, że Ścinawa pożyczała ergometry od kogoś, że były wynajmowane, jednak gdy dowiedzieliśmy się, że są ich własnością to byliśmy gotowi zapłacić za ich wynajęcie. Pan burmistrz Ścinawy nieodpłatnie nam je udostępnił i mogliśmy przeprowadzić imprezę u nas! – o początkach mówi nam główna organizatorka zawodów, nauczycielka Gimnazjum nr 1 w Chojnowie Bona Szaban.

W sali gimnastycznej Gimnazjum nr 1 poza uczniami szkoły do rywalizacji przystąpili również uczniowie drugiego gimnazjum z naszego miasta, dwie drużyny z miejscowej „Trójki”, goście z Miłkowic oraz uważana od początku za faworytów drużyna ze Ścinawy, która po niewielkich „bojach” ze śnieżną pogodą cała i zdrowa dotarła do Chojnowa.

- Na zaproszenie Gimnazjum nr 1 w Chojnowie postanowiliśmy uczestniczyć w zawodach – wiosłowaniu na ergonometrach – mówił nam Tomasz Wołoch, opiekun grupy z Gimnazjum Publicznego w Ścinawie. - Przyjechałem z drużyną 8-osobową w składzie – 4 chłopców i 4 dziewczynki. Jest to najbardziej uzdolniona młodzież jeżeli chodzi o sport w Ścinawie. Są tutaj piłkarze MKS „Odra” Ścinawa, są również piłkarki nożne sekcji działającej przy gimnazjum publicznym w Ścinawie, którą prowadzi pani Agnieszka Nowak – trener 2 klasy.


- Myślę, że powinniśmy wypaść całkiem nieźle z tego względu, że – jeszcze raz podkreślam – uczniowie są bardzo dobrze przygotowani motorycznie – przed rozpoczęciem zawodów zdradzał trener ścinawskiej ekipy dodając - Przyjechaliśmy tu żeby wygrać, aczkolwiek uważam, jako trener i nauczyciel, że miejsca pierwsze, drugie, trzecie w sporcie młodzieżowym nie są takie ważne. Liczy się uczestnictwo, uśmiech na twarzy!


Miłym akcentem rywalizacji w Chojnowie było zaproszenie osób niepełnosprawnych z naszego miasta do startu w zawodach. Na ergonometrach jako pierwsi zasiedli członkowie Środowiskowych Domów Samopomocy z naszego miasta. Z ogromną frajdą wyciskali siódme poty obserwując tablicę z graficzną prezentacją przepłyniętej odległości. Wszyscy z rąk starosty legnickiego otrzymali medale i pamiątkowe dyplomy. Duma i radość jaka od nich biła udzieliła się licznie zgromadzonej publiczności, która dzielnie dopingowała wszystkich zawodników.


Po miłym rozpoczęciu przyszła pora na właściwe starty. Tutaj nie było przelewek. Wirtualne kajaki prześcigały się co rusz, zazwyczaj o zwycięstwie przesądzały ułamki sekund, każdy moment łącznie ze zmianą zawodników był na miarę wygranej.

Wśród szkół podstawowych najlepiej „popłynęła” miłkowicka drużyna, która z czasem 2’35”2 wyprzedziła ekipy z chojnowskiej „Trójki”.

Jednak najwięcej potu i sił wydusili z siebie gimnazjaliści. Wystarczy przywołać pojedynek naszego Gimnazjum nr 1 z ekipą ścinawską. Pierwsze metry to zdecydowana przewaga chojnowskiego zespołu, która do pewnego momentu systematycznie rosła, by w jednej chwili stracić prowadzenie i oddać je już do końca wyścigu gościom. Emocje były ogromne!

W kategorii „gimnazjum” bezkonkurencyjny okazał się początkujący zespół z Gimnazjum nr 2 w Chojnowie. Mimo braku doświadczenia ekipa składająca się z samych znanych i cenionych, nie tylko w mieście sportowców „dała radę”. W jej skład wchodzili m.in.: Kamil Mroczkowski czyli zdobywca wielu pucharów w boksie z ekipą Champion Powiat Legnicki czy kolarze z naszego UKK „Oriens” MTB. Ich przygotowanie pozwoliło zatrzymać puchar w Chojnowie i z czasem 3’45”1 wyprzedzić drużynę chłopców ze Ścinawy (3’53”9) i miłkowickie Gimnazjum (3’56”3).


Po drużynowych zmaganiach przyszła pora na starty indywidualne. Ku uciesze i ogromnemu zdziwieniu organizatorów chęć startu wyraziło mnóstwo uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Wśród dziewcząt swoje rywalki „odstawiła” Oliwia Wierzchowska z wynikiem nieco ponad 36s. Najlepszy wśród chłopców był Kacper Iwan o sekundę poprawiając czas Oliwi.

Gimnazjalistki zdeklasowała zawodniczka UKK „Oriens” MTB Chojnów Aleksandra Baranowska wyprzedzając drugą Klaudię Kogut i Patrycję Krupnik. U chłopców ponownie zabłysnął nasz uzdolniony sportowiec, wspomniany wcześniej Kamil Mroczkowski, który z czasem 28s wyprzedził Przemysława Stankiewicza i Marcela Wylęgłego.

Gratulujemy wszystkim zawodnikom woli walki i wspaniałych występów!

Środowe zawody na ergonometrach były debiutem chojnowskiego Gimnazjum nr 1 w tej dziedzinie. Jak można się domyślić cyfra „I” z przodu nazwy nie jest przypadkowa. Możemy liczyć na drugą i kolejne edycje tej imprezy. - Będziemy czynili starania, aby taka impreza odbywała się u nas na miejscu cyklicznie. Będziemy starali się pozyskać fundusze na tyle ambitne, aby zakupić podobny sprzęt do Chojnowa. Wiem, że będziemy dążyć do tego by sprzęt był u nas na miejscu – z entuzjazmem mówi nam Bona Szaban.

Warto brać przykład z zaprzyjaźnionej Ścinawy, której wkładu w chojnowski turniej nie można pominąć. - Burmistrz Ścinawy pan Andrzej Holdenmajer organizuje cykliczną imprezę kajakarską. Raz w roku odbywają się zawody o Puchar Burmistrza Miasta Ścinawa – powiedział nam opiekun drużyny ścinawskiej. W związku z tym w Ścinawie są niemałe plany kajakowe - Myślę, że sekcja kajakowa jest tylko kwestią czasu. Znaleźć trzeba jeszcze osobę, która ma uprawnienia instruktora sportów wodnych. Sekcja kajakarska powinna ruszyć w ciągu roku, dwóch – dodał Tomasz Wołoch.


Po wrażeniach z chojnowskiej imprezy możemy wnioskować, że z czasem podobne plany pojawią się i u nas. - Wszyscy byli zadowoleni – my jako organizatorzy, uczestnicy, drużyny również – z entuzjazmem w głosie mówi Bona Szaban.

Zawody na ergonometrach mimo tego, że były sporą atrakcją uznać należy za wstęp do majowo-czerwcowej części głównej – spływu kajakowego. - Zapraszamy na spływ – pierwszy odbędzie się 25 maja dla uczniów, drugi, otwarty – spływ z tradycją zeszłoroczną „O błękitną wstęgę Skorej” w czerwcu - wszyscy chętni będą mogli w nim uczestniczyć – zaprasza już dziś na zawody Bona Szaban. - Trzeba liczyć się z tym, że tegoroczny spływ będzie dłuższy. Chcemy wystartować z Zagrodna, z przerwą na śniadanie w Jadwisinie. Dalej popłyniemy do Chojnowa i kończymy na wysokości hali sportowej PZS. Mamy nadzieję, że przez to, że nasza impreza czasowo zgrywa się z Dniami Chojnowa będziemy mieli większą publiczność. Oficjele raczej zajęci będą Dniami Chojnowa, jednak pan starosta raczej popłynie z nami – dodaje.


Taka impreza nie odbyłaby się bez wsparcia finansowego. - Fundusze na medale i puchary wyłożył burmistrz i przewodniczący rady miejskiej, otrzymaliśmy też wsparcie od Ryszarda Czerwińskiego – dyrektora DODR we Wrocławiu. Nagrodę specjalną fundował dyrektor Radia Plus oraz właściciele pizzerii - dziękuje główna organizatorka zawodów - Bona Szaban.

Można? Można! Jak widać na przykładzie I Gimnazjady Wioślarskiej– wystarczą chęci, ogromna chęć realizacji planów i przy wsparciu wielu serdecznych osób w mieście Chojnów zyskał nową, wspaniałą imprezę, która niebawem przekształci się w cykliczne wydarzenie. Brawo!
Komentarze

Bez komentarza. Bonka, jak nie komentują, to musiało być fantastycznie. Moje gratulacje. Skorzystam z okazji i podziękuję Andrzejowi Holdenmajerowi, Burmistrzowi Ścinawy. Mało kto wie, że pierwszy spływ Skorą odbył się dzięki pomocy Andrzeja Holdenmajera. Był on również fundatorem głównej nagrody III Dyktanda Chojnowskiego. No i teraz. Andrzeju, dziękuję.
Szukamy sojuszników. Pomysły mamy. Zespół ludzi też. Przyjmiemy pomoc każdego. Osobiście, przepraszam ale zdradzam sekrety kuchni, to widziałbym cykl zawodów na ergometrach, taki ZIMOWY PUCHAR DOLNEGO ŚLĄSKA. Jest to do zrealizowania z tym zespołem.
Życzę miłego weekendu, ostatniego tej marcowej zimy. Jerzy Kucharski
zgłoś komentarz
szanowny panie adminie skąd ma pan informacje o tym że sponsorem nagród byli właściciele pizzerii ? to wierutna bzdura i kłamstwo. jeśli czegoś pan nie wie to proszę zapytać a nie pisać bzdury. proszę zapytać organizatora. Jest to przykład jak bardzo wiarygodne są informacje podawane na waszym portalu. straszny barak profesjonalizmu. no ale cóż. tak już jest w Chojnowie. nie zapomniał pan wspomnieć o burmistrzu i o przewodniczącym rady którzy nie raczyli się pokazać na imprezie choć jak widać z tekstu byli sponsorami. minął się pan z prawdą trochę ale następnym razem będzie lepiej
zgłoś komentarz
markochojnow - proszę wybaczyć, umknęło mi i nie napisałem kto jest autorem tych słów, już poprawione. Informacje uzyskane od pani Bony, organizatorki właśnie.
zgłoś komentarz
hahaha dobre , prawda Panu umyka , to straszne. tłumacząc się wpada Pan w jeszcze gorsze kłamstwo. tylko w jakim celu ? autorem tych słów które są w Pańskim artykule jest Pan sam a nie Pani Bona i to oczywista oczywistość. Proszę to zauważyć.

czy uważa Pan że Pani Bona organizatorka nie wie kto był sponsorem nagród w imprezie jaką organizowała i miała by jakiś cel by dziękować w oficjalnym tekście komuś innemu ?

po co po raz kolejny robi Pan z siebie człowieka który nie wie o czym pisze? Jak już chce Pan tak poprawiać to proszę napisać prawdę. żenujące Panie żenujące

proponuję wprowadzić taką zasadę : do trzech razy prawda .

zaznaczam, ze już dwa razy się Panu nie udało. Proszę próbować właśnie.
zgłoś komentarz
Tak z czystej ciekawości to kto jest tym przemilczanym sponsorem ? Pomyłką jednak chyba znaczna jeśli ktoś zafundował pizze i z tego powodu robi się sponsorem pizzeria ,to absurdalne i wypada chyba sprostować ten materiał.Prawda Panie Administratorze ?
zgłoś komentarz
Pan Administrator musi jeszcze dorosnąć do tego czynu który jak widać sprawia mu wielką trudność. Jak napisałem wcześniej do trzech razy prawda ;-) a może do pięciu , czas pokaże .

mała dygresja :właściciel portalu Big Form Sp. z o.o. musi poważniej przemyśleć czy takimi działaniami jak pisanie bzdur przez Pana Administratora zamiast zwykłej prawdy nie szarga własnego wizerunku. Z pewnością nie są to działania poprawiające wiarygodność a tak błahy przykład może dać przesłanki ku temu by myśleć że skoro na na portalu jest tak to .... resztę proszę sobie dorozumieć.

nie podpowiadamy Administratorowi bo bierze pieniądze za pracę więc niechaj sam się dowie jak potrafi i sprostuje swój artykuł.

pominięto nie tylko jednego ze sponsorów i tu kolejny ćwiek dla Pana Administratora
zgłoś komentarz
Z tego co widzę sponros jest na zdjęciach (conajmniej kilku). Niesteyt podczas imprezy nie przedstawiono go nam. Ukłonił się jedynie. Dał stówkę czy coś takiego, prowadzący o maly wlos o nim zapomnieli. Swoją drogą dziaki za fajna zabawę
zgłoś komentarz
KTo to wogole jest? Nikt z kolegów nie mial pojęcia co to za gościu.
zgłoś komentarz
"Pan z Aparatem" :) to ładnie .Brawa dla tego Pana za sponsoring !
zgłoś komentarz
"Pan z Aparatem" :) to ładnie .Brawa dla tego Pana za sponsoring !
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.