Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Ostrzeżenie - skażenie wody w Chojnowie! (aktualizacja 19-08-2011 godz. 12,30)

Autor Urząd Miejski w Chojnowie
Data utworzenia: 17 sierpień 2011, 11:26 Wszystkich komentarzy: 1


Ostrzeżenie - skażenie wody w Chojnowie! (aktualizacja 19-08-2011 godz. 12,30)Ostrzeżenie - skażenie wody!
INFORMACJA
dla odbiorców wody z miejscowości Chojnów

Burmistrz Miasta Chojnowa informuje, że w ramach systematycznego nadzoru sanitarnego i laboratoryjnego nad jakością wody, prowadzonego przez Państwowego Inspektora Sanitarnego w Legnicy stwierdzono jej zanieczyszczenie mikrobiologiczne. Państwowy Inspektor Sanitarny zarządził zakaz wykorzystywania wody do picia, przygotowywania potraw, mycia naczyń kuchennych, mycia owoców i warzyw oraz mycia zębów, kąpieli noworodków. Należy również wstrzymać się z wykorzystywaniem tej wody do innych celów domowych.

Do czasu likwidacji skażenia wody i jej uzdatnienia, dowóz wody mieszkańcom zapewni Burmistrz Miasta Chojnowa. Informacji udziela Urząd Miejski w Chojnowie pl. Zamkowy 1 tel. 76 8186 680.
O kolejnych wynikach badań wody oraz o ustąpieniu zagrożenia i o możliwości korzystania z wodociągu mieszkańcy będą sukcesywnie informowani.

Chojnów, 17-08-2011

Burmistrz Miasta Chojnowa informuje mieszkańców o punktach poboru wody.
Udostępniono punkty poboru wody przy ulicach:
ul. Rynek
ul. Paderewskiego na wysokości mostu prowadzącego do targowiska (stacja uzdatniania wody)
Pl. Zamkowy 1 - obok Biblioteki Miejskiej
ul. Maczka - przy kwiaciarni
ul. Samorządowa - hydrant czynny całą dobę
ul. Kilińskiego - teren sklepu Intermarche
ul. Kolejowa - teren sklepu Biedronka
Beczkowóz objazdowy - przemieszcza się po ulicach miasta w celu dotarcia z wodą do osób starszych i chorych.

17-08-2011

Nieoficjalnie mówi się, że jest to pałeczka okrężnicy. Na chwilę obecną trwa zwalczanie bakterii chlorem.

Miasto ma trzy źródła wody pitnej, Michów, Jaroszówka, Konradówka. Jest podejrzenie, że zanieczyszczenie pochodzi z ujścia w Michowie.

18-08-2011

Wyniki badań z pobranych wczoraj próbek będą znane dziś po godzinie 15.
Prawdopodobnie skażenie spowodowało szambo znajdujące się niedaleko źródła wody pitnej w Michowie.
godz. 16,20
Inspektorat Sanitarny po przeprowadzeniu badań informuje, że w badanej próbce wody nie stwierdzono zanieczyszczeń mikrobiologicznych,natomiast nadal podtrzymuje stan zagrożenia i zakaz zakaz wykorzystywania wody do picia, przygotowywania potraw, mycia naczyń kuchennych, mycia owoców i warzyw oraz mycia zębów, kąpieli noworodków. Należy również wstrzymać się z wykorzystywaniem tej wody do innych celów domowych.

Ulotka wydana przez Urząd Miejski w Chojnowie

"Faks od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Legnicy z informacją o skażeniu wody z wodociągu sieciowego w Chojnowie wpłynął do urzędu 17 sierpnia (środa) o godz. 9.51. 16 sierpnia, około godziny 13. 00, Sanepid w ramach rutynowych badań pobrał próbki wody w trzech miejscach miasta - stacja uzdatniania wody na ulicy Okrzei, hydrofornia przy ul. Sikorskiego i Komisariat Policji. Badania, zgodnie z procedurą, trwały kilkanaście godzin i wyniki mogły być dostępne dopiero następnego dnia. W dwóch pierwszych próbkach dot. ul. Okrzei i Sikorskiego stwierdzono ponadmornatywne wartości bakterii grupy coli i Escherichia coli i o fakcie poinformowano władze samorządowe naszego miasta. W urzędzie natychmiast uruchomiono Zespół Reagowania Kryzysowego. W pierwszej kolejności przygotowano komunikat dla mieszkańców, który strażacy i policjanci ogłaszali przez megafon, zamieszczono informację w Internecie, rozplakatowano ją także na klatkach budynków. W tym samym czasie zorganizowano cysterny z wodą sprowadzając samochody z legnickiego i lubińskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Złożono także zapotrzebowanie do Wojewody Dolnośląskiego na kolejne cysterny. Cysterny zlokalizowano w strategicznych miejscach wyznaczając punkty poboru wody przy ul. Sikorskiego, Wyspiańskiego, Kolejowej, Samorządowej, Wojska Polskiego, Paderewskiego i Maczka. Całodobowo dyżur pełniła cysterna w Rynku. Przez całą noc na Skorej pracowała również, uruchomiona przez strażaków, stacja uzdatniania wody. Dzisiaj do Chojnowa dojechały kolejne cysterny - z legnickiej straży pożarnej i dwie desygnowane od wojska.
Cały czas ustalano źródło skażenia. Specjalnie powołana komisja złożona ze służb miejskich i gminnych zlokalizowała je na terenie gminy wiejskiej, na prywatnej posesji w Michowie. Dzisiaj rano przedstawiciele Urzędu Gminy w Chojnowie i dyrektor Chojnowskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w asyście funkcjonariuszy policji weszli na posesję. Okazało się, że ścieki socjalno-bytowe były tu wylewane bezpośrednio na grunt, nieopodal ujęć wody. Stwierdzono także przepełnione, nieopróżniane od lat szambo, które przelewało się na grunt i spływało na tereny wodonośne. Podobną sytuację zastano na sąsiadującej posesji. Wykryto zatem dwa źródła skażenia. Gminni urzędnicy podjęli decyzję o natychmiastowym usunięciu zanieczyszczeń.
Mieszkańcy pytają o przybliżony termin odwołania zakazu użytkowania wody. W środę o godz.. 13 pobrano pierwszą, po wykonaniu czynności odkażających, próbkę wody do laboratoryjnych badań. Na wyniki trzeba czekać 24 godziny, informacja z Sanepidu wpłynie więc dzisiaj w godzinach popołudniowych. Procedury wymagają jeszcze badania kontrolnego. Władze miasta zapewniają, że o wynikach badań mieszkańcy będą informowani na bieżąco.
Szczegóły lokalizacji punktów poboru wody znajdą Państwo na stronie internetowej www.chojnow.eu lub pod numerem tel. 76 818-8-285 - sekretariat UM."

19-08-2011

Po godzinie 16 znane będą wyniki wody pobrane w dniu wczorajszym. Na chwilę obecną nadal należy korzystać z wody z przeznaczonych do tego zbiorników. Punkty poboru wody wymienione zostały w artykule Punkty z woda pitna w Chojnowie.

Informacja dla odbiorców wody z Chojnowa

Burmistrz Miasta Chojnowa informuje, że woda z sieci wodociągowej jest przydatna do spożycia.

Z uwagi na wcześniejsze zanieczyszczenia dla zachowania bezpieczeństwa Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny zaleca przegotowywanie wody do picia i sporządzania potraw, przez kilka najbliższych dni.

Woda może być używana do mycia, prania i innych celów gospodarczych.

19 sierpnia 2011 r,

Komentarze

http://komunikaty.chojnow.eu/index.php?strona=20
Woda już jest zdatna do picia (po przegotowaniu).

Pozdr.
marcin
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.