Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Od Nowego Roku łatwiej o paszport i zameldowanie

Autor admin
Data utworzenia: 03 styczeń 2013, 10:41 Wszystkich komentarzy: 0


Od Nowego Roku łatwiej o paszport i zameldowanie

Z dniem 1 stycznia 2013 r. weszło w życie wiele udogodnień dla obywatela naszego kraju. Wniosek o paszport będziemy mogli złożyć u każdego wojewody w naszym kraju, bez względu na miejsce zamieszkania, zameldujemy się i wymeldujemy podczas jednej wizyty w urzędzie, a nie jak było dotychczas w dwóch.

Od 17 stycznia 2013 r. paszport lub paszport tymczasowy będziemy mogli odebrać w dowolnym wydziale paszportowym urzędu wojewódzkiego na terenie całego kraju. Podobnie rzecz ma się z wyrobieniem dokumentu – teraz wniosek o paszport złożymy w najdogodniejszym dla nas punkcie paszportowym. Dotychczas wnioski składaliśmy w urzędzie przypisanym nam ze względu na miejsce zameldowania.

Nowym udogodnieniem jest również możliwość ubiegania się o paszport tymczasowy w nagłych przypadkach dyktowanych swoją pracą. Przykładem może być tutaj nieplanowany wyjazd służbowy. O taki dokument ubiegać się mogą osoby, które utraciły paszport podczas podróży czy w nagłych przypadkach związanych z chorobą lub pogrzebem członka rodziny.

Od Nowego Roku zmieniły się kwestie związane z obowiązkowym meldunkiem. Od 1 stycznia 2013 r. czeka nas jedna wizyta w urzędzie, a nie jak do tej pory dwie. Nie będziemy musieli w jednym urzędzie się wymeldować, by w drugim się zameldować . Obie te kwestie załatwimy za jednym „zamachem”, w jednym urzędzie gdzie będziemy się meldować. Podczas tej czynności nie będziemy musieli podawać informacji o naszym wykształceniu czy obowiązku wojskowym.

Zniesione zostaną również kary dla obywateli za niedopełnienie obowiązku meldunkowego. Obecnie za ten czyn grozi m.in. grzywna.

Od Nowego Roku wydłużył się również czas na zgłoszenie meldunku. Z dotychczasowych 4 dni termin wydłużony zostanie do 30.

Pojawi się również możliwość załatwienia za nas spraw meldunkowych przez pełnomocnika. Taka osoba będzie mogła nas zameldować i wymeldować.

Ponadto od 1 stycznia 2013 r. nie będzie obowiązku meldunku obywateli polskich oraz UE na pobyt czasowy nie przekraczający 3 miesięcy.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.