Query error chojnow.pl - Ile kosztuje import auta z USA? Jakie opłaty standardowe należy uiścić podczas transportu?
Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Sign in Sign up
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Ile kosztuje import auta z USA? Jakie opłaty standardowe należy uiścić podczas transportu?

Author: Partnerstwo
Creation date: 18 May 2024, 10:00


Ile kosztuje import auta z USA? Jakie opłaty standardowe należy uiścić podczas transportu?

Ceny samochodów w Europie rosną z roku na rok, a najbliższym czasie raczej nikt nie spodziewa się zmian w tym zakresie. W obliczu wysokich kosztów zakupu i utrzymania czterech kółek coraz więcej kierowców zaczyna rozglądać się za innymi, tańszymi rozwiązaniami – np. importem samochodów z USA. Okazuje się, że jest to świetna opcja dla wszystkich, którzy poszukują zadbanych, dobrze wyposażonych aut w okazyjnych cenach. Koszt importu aut z USA może być nawet o 30% niższy w porównaniu z zakupem samochodów na rynku europejskim!

Jak to możliwe? Ile kosztuje sprowadzenie auta z USA i z jakimi kosztami trzeba się liczyć? Wszystkie najważniejsze kwestie omawiamy w poniższym tekście. Czytaj dalej.

Jaki jest koszt sprowadzenia auta z USA? Poznaj podstawowe opłaty

Jeśli zastanawiasz się nad importem auta z USA, musisz mieć rozeznanie w kwestii opłat, które się z tym wiążą. Koszty zakupu samochodu ze Stanów, podobnie zresztą jak w Europie, nie zamykają się wyłącznie w cenie samego pojazdu – do tego dochodzą podatki, opłaty związane z rejestracją czy z transportem (jeśli np. kupujesz auto z drugiej ręki z innego miasta, musisz je jakoś przewieźć – kupując w USA, musisz zorganizować m.in. transport morski).

Jak prezentują się te opłaty? Sprawdź najważniejsze informacje:

Opłaty związane z kupnem auta

 • Cena samochodu – auto rzecz jasna trzeba kupić, ale dobra informacja jest taka, że ceny są często znacznie niższe niż w Europie. Dlaczego auta z USA są tańsze? To wynika z kilku aspektów, m.in. bardzo dużej podaży, wysokiej konkurencyjności i ujednoliconego (pod kątem norm i przepisów) rynku aut używanych.

 • Przelew do USA – koszty związane z przelewem i wysyłką dokumentów sprzedażowych to ok. 100 dolarów.

 • Koszty obsługi transakcji – dom aukcyjny, w którym kupujesz auto, pobierze od Ciebie prowizję za obsługę. Jej wysokość uzależniona jest przede wszystkim od wartości pojazdu, jednak warto nastawić się na koszty średnio od 300 dolarów.

Koszt importu aut z USA – opłaty transportowe

Zakupiony samochód trzeba jakoś przewieźć do Europy. W tym celu należy zorganizować transport: do najbliższego portu w Stanach Zjednoczonych, następnie fracht morski i finalnie dostarczenie pojazdu pod drzwi klienta. W pierwszym przypadku będą to koszty od 200 do 1500 dolarów. Transport morski (w zależności od konkretnego portu i charakterystyki pojazdu) wyniesie Cię od 700 do ponad 2000 dolarów. Końcowym etapem jest przewiezienie samochodu z portu w Niderlandach lub Niemczech – tutaj zapłacisz ok. 2000-2500 zł.

Ile kosztuje import auta z USA – opłaty celno-skarbowe

 • Akcyza – różni się w zależności od pojemności oraz rodzaju jednostki napędowej. Zdecydowanie najmniej zapłacisz w przypadku importu samochodów hybrydowych oraz aut z małym silnikiem spalinowym (o pojemności do 2 l). Co ciekawe, auta elektryczne, a także pojazdy zabytkowe, quady i motocykle są zwolnione z podatku akcyzowego.

 • Cło – do kosztów sprowadzenia auta z USA należy też doliczyć cło, które wynosi 10% wartości samochodu osobowego oraz 22% wartości pojazdu ciężarowego.

 • Podatek VAT – jeśli Twój samochód trafi do portu w Niemczech, zapłacisz 19% VAT-u. W Niderlandach będzie to 21%, a w przypadku, gdy statek płynie bezpośrednio do portu w Polsce, podatek VAT wyniesie najwięcej, bo aż 23%. Co ważne, jeśli sprowadzasz auto zabytkowe, zapłacisz w Niemczech jedynie 7-procentowy VAT.

Opłaty związane rejestracją pojazdu i dostosowaniem do europejskich przepisów drogowych

 • Badania techniczne – koszt ok. 100 zł. W przypadku aut powypadkowych należy przeprowadzić drugie badanie w podobnej cenie.

 • Rejestracja – koszt ok. 250-260 zł.

 • Tłumaczenie dokumentów na język polski – usługi tłumacza przysięgłego w tym zakresie kosztują ok. 300 zł.

 • Przeróbki techniczne – związane z dostosowaniem samochodu do wymogów europejskich. Wiążą się z wymianą reflektorów, kierunkowskazów oraz świateł przeciwmgielnych. Będzie Cię to kosztować od 500 do kilku tysięcy złotych, w zależności od modelu auta.

 • Drobne prace blacharsko-lakiernicze – od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od stopnia skomplikowania prac.

Opłaty dla firmy importującej

Trudno tutaj podać konkretną kwotę – w przypadku każdego zlecenia importerzy mają do czynienia tak naprawdę z osobnymi, często zupełnie różnymi transakcjami. Można bezpiecznie przyjąć, że prowizja dla firmy importerskiej wynosi ok. 3000 zł – mniej więcej tyle trzeba zapłacić w przypadku obsługi ze strony Flycars, których gorąco polecamy.

Jaki jest koszt sprowadzenia auta z USA – podsumowanie

Jeśli chcesz obliczyć rzeczywisty koszt importu auta z USA, musisz pamiętać o uwzględnieniu opłat związanych z formalnościami (m.in. obiegiem i tłumaczeniem dokumentów sprzedażowych), opłat transportowych oraz ewentualnej prowizji dla firmy importerskiej. Pamiętaj jednak, że nawet po zsumowaniu wszystkich kosztów zakup auta z USA wciąż opłaca się bardziej, niż w Europie.

W przygotowaniu tekstu pomógł Michał Migut z firmy Flycars – jednego z najbardziej renomowanych importerów samochodów z rynku amerykańskiego. Przeczytaj także: JAKIE AUTO Z USA SPROWADZIĆ – 10 NAJCZĘŚCIEJ IMPORTOWANYCH MODELI SAMOCHODÓW Z USA