Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Bezpieczny zakup mieszkania z rynku wtórnego dzięki ustawie deweloperskiej

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 24 kwiecień 2024, 19:56


Bezpieczny zakup mieszkania z rynku wtórnego dzięki ustawie deweloperskiej

Nabywanie pierwszego lokum jest strategicznym przeskokiem dla wielu młodzieży, jednakże również generuje liczne niepokoje. Na szczęście, dla osób postanawiających inwestować na rynku pierwotnym, normy obowiązujące, np. prawo deweloperskie, zapewniają znaczące zabezpieczenie i pewność transakcji.

Czym jest ustawa deweloperska?

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, znana jako ustawa deweloperska, została wprowadzona, aby zrównoważyć relacje między deweloperem a nabywcą nieruchomości. Celem tej ustawy jest zapewnienie ochrony nabywcom, którzy niejednokrotnie stawali się ofiarami niewypłacalności deweloperów przed rokiem 2012.

Jakie zmiany niesie za sobą ta ustawa?

Przed wejściem ustawy w życie, środki finansowe wpłacane przez kupujących nie były odpowiednio zabezpieczone. W efekcie, bankructwo dewelopera mogło oznaczać utratę zarówno mieszkania, jak i potrzebę spłacania zaciągniętego kredytu hipotecznego. Aby zapobiec takim sytuacjom, ustawa wprowadziła kilka kluczowych zmian:

  • Mieszkaniowy rachunek powierniczy: Wpłaty od nabywców są kierowane na specjalnie utworzony rachunek. Środki z tego konta są przekazywane deweloperowi dopiero po pozytywnej weryfikacji postępów w budowie przez odpowiedni bank.
  • Notarialna umowa deweloperska: Każda transakcja musi być potwierdzona umową zawieraną przed notariuszem. Dokument ten szczegółowo określa, co i w jakim terminie zostanie zbudowane przez dewelopera.
  • Prospekt informacyjny: Deweloperzy są zobowiązani do sporządzenia dokumentu, który zawiera kompleksowe informacje o inwestycji. Dostęp do tych danych pozwala nabywcom na dokładne zapoznanie się z projektem i podjęcie świadomej decyzji zakupowej.

Dlaczego warto zaznajomić się z treścią ustawy deweloperskiej?

Dzięki ustawie, kupujący mieszkanie na rynku pierwotnym mogą czuć się bezpiecznie. Wiedza na temat praw i obowiązków zarówno dewelopera, jak i nabywcy pozwala na eliminację wielu potencjalnych ryzyk. Nabywcy mogą być pewni, że ich inwestycja jest zabezpieczona, a cała transakcja jest transparentna i zgodna z prawem.

Warto również zaznaczyć, że nowelizacja ustawy z dnia 20 maja 2021 roku, wprowadziła jeszcze więcej zabezpieczeń, w tym Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który ma na celu dalsze podnoszenie poziomu ochrony kupujących.

Ustawa deweloperska to fundamentalne narzędzie, które zmienia oblicze rynku nieruchomości w Polsce. Pozwala ona młodym, często nie doświadczonym nabywcom, na bezpieczny zakup pierwszego mieszkania. Warto być świadomym przepisów i korzystać z nich, by zabezpieczyć swoją przyszłość i inwestycję. Dzięki tym regulacjom, zakup mieszkania na rynku pierwotnym staje się znacznie mniej ryzykownym i bardziej przemyślanym przedsięwzięciem.