Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Dlaczego warto stosować irygator dentystyczny?

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 22 marzec 2024, 17:21


Dlaczego warto stosować irygator dentystyczny?

Przestrzenie międzyzębowe to obszary w jamie ustnej, o których bardzo często zapominamy. Zdecydowana większość osób nie czyści ich w ogóle! Tymczasem warto wiedzieć, że gromadzą się w nich spore ilości resztek pożywienia, osadów oraz płytki nazębnej. Nieusuwane nieczystości mogą przyczyniać się do występowania próchnicy oraz paradontozy, która jest chorobą dziąseł. Aby wyczyścić wspomniane miejsca, należy posłużyć się specjalnym przyrządem. W naszym artykule wyjaśniamy działanie irygatora dentystycznego. Opisujemy też rodzaje irygatorów, ich budowę, zalety tego typu urządzeń, wskazania do ich użytku, a oprócz tego również przedstawiamy argumenty idące za tezą, że zdecydowanie warto kupić irygator dentystyczny.

Irygator dentystyczny to urządzenie z silniczkiem elektrycznym, stworzone z myślą o oczyszczaniu trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, a w szczególności przestrzeni międzyzębowych. Tego typu przyrządy w przeszłości można było zauważyć wyłącznie w gabinetach dentystycznych. Dziś obecne są w wielu domach i świetnie uzupełniają codzienną higienę jamy ustnej. Dlaczego? Wspomniane już obszary między zębami nie mogą być skutecznie wyczyszczone za pomocą szczoteczki do zębów, dlatego też w takim przypadku do akcji wkracza irygator do zębów. Alternatywą dla tego urządzenia mogą być nici dentystyczne, wykałaczki lub specjalne szczoteczki, lecz zdarza się, że podrażniają one delikatne dziąsła osób z nadwrażliwościami.

Irygator dentystyczny – jak działa?

Działanie irygatora dentystycznego jest podobne do działania myjki ciśnieniowej. Za pomocą strumienia wody o wybranym przez użytkownika ciśnieniu usuwa on resztki pokarmowe oraz płytkę bakteryjną z ciasnych przestrzeni międzyzębowych. Irygatory mogą być wyposażone w kilka trybów pracy. Delikatne przeznaczone są dla osób o wrażliwych dziąsłach, natomiast silniejsze zapewniają wysokie ciśnienie wody, a więc sprawdzą się w czyszczeniu ciasnych obszarów. Co bardzo ważne, irygator jest nie tylko świetnym „czyścicielem”, ale również poprawia ukrwienie dziąseł poprzez ich delikatny masaż. Warto wspomnieć również o tym, iż do każdego irygatora dołączane są wymienne dysze o różnym przeznaczeniu, np. standardowe, ortodontyczne, do czyszczenia języka itd.

Irygator dentystyczny – rodzaje i budowa

Możemy wymienić dwa podstawowe rodzaje irygatorów: stacjonarne i mobilne. Irygatory stacjonarne wyróżniają się dość dużym rozmiarem, szerokim zakresem ciśnienia do wyboru (lub wieloma trybami pracy do wyboru), a także pojemnym zbiornikiem, który nie wymaga uzupełniania podczas procesu irygacji. Irygator stacjonarny musi być stale podłączony do gniazdka elektrycznego.

Drugi rodzaj irygatorów to irygatory mobilne, czyli inaczej bezprzewodowe. Doskonale nadają się do irygacji poza domem, a to z uwagi na ich baterie, które pozwalają nawet na dwa kilka tygodni pracy bez konieczności ładowania. Irygatory bezprzewodowe posiadają z reguły nieco mniejszy zakres ciśnienia do wyboru oraz również mniejszy zbiornik na wodę, który niekiedy wymaga uzupełniania.

A może zastanawiasz się także, jak zbudowany jest irygator dentystyczny? Każdy składa się z dwóch podstawowych elementów: korpusu (rękojeści) oraz elementu zakończonego końcówką z dyszą strumieniową. W korpusie irygatora znajdują się komponenty umożliwiające jego prawidłowe działanie. Przede wszystkim chodzi o silniczek elektryczny, który napędza miniaturową pompę. Ona z kolei połączona jest ze zbiornikiem na wodę lub płyn do płukania jamy ustnej. Ciecz ze zbiornika przedostaje się przez wlot pompy do wężyka umieszczonego wzdłuż rączki irygatora. Wylot pompy połączony jest wężykiem z dyszą strumieniową, z której woda wydostaje się pod odpowiednim ciśnieniem.

Irygator dentystyczny – dla kogo?

Sięgać po irygator dentystyczny mogą wszystkie osoby, którym zależy na skutecznym wyczyszczeniu przestrzeni międzyzębowych oraz poprawie kondycji dziąseł. Jest on rekomendowany zwłaszcza pacjentom zmagającym się z problemem wrażliwej i krwawiącej tkanki miękkiej, a także odsłoniętych szyjek zębowych. Pomaga również w przypadku ciasnych przestrzeni międzyzębowych. Irygator jest świetnym rozwiązaniem także dla użytkowników aparatów ortodontycznych. Poszukując urządzenia dla siebie warto sprawdzić różne zestawienia i rankingi polecanych irygatorów. Można dzięki temu łatwo porównać właściwości konkretnych modeli.

Irygator dentystyczny – zalety

Oto zalety irygatora dentystycznego:

  • poprawa kondycji zębów

  • poprawa kondycji dziąseł

  • odświeżanie oddechu

  • skuteczne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych

  • skuteczne oczyszczanie elementów aparatu ortodontycznego

  • możliwość wyboru konkretnego ciśnienia wody

  • możliwość wyboru konkretnej dyszy czyszczącej

  • możliwość stosowania go przez kilka osób (przy odpowiedniej liczbie końcówek)

  • wydajna bateria, która pozwala na zabranie urządzenia w podróż (irygator mobilny).

Czy warto kupić irygator dentystyczny?

Masz dylemat związany z tym, jakim przyrządem oczyścić swoje przestrzenie międzyzębowe? Wciąż nie jesteś pewny, czy warto kupić irygator do zębów? Uważamy, że jest to inwestycja, która zdecydowanie Ci się opłaci. Irygatory dentystyczne to urządzenia znane ze swojego skutecznego i zarazem niezwykle bezpiecznego działania, gdyż z wielką precyzją usuwają wszelkie nieczystości z trudno dostępnych obszarów, a do tego wzmacniają dziąsła poprzez ich delikatny masaż. Inne przyrządy do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych, takie jak wykałaczki, nici dentystyczne czy szczoteczki międzyzębowe, mogą czasami podrażniać nasze dziąsła i doprowadzać do ich krwawienia. Wybierając irygator, nie musisz lękać się żadnych przykrych konsekwencji. Pamiętaj, że możesz wybrać odpowiednią dla siebie moc ciśnienia strumienia wodnego oraz właściwą końcówkę wymienną. Irygator dentystyczny to urządzenie, które bez problemu dopasujesz pod względem swoich indywidualnych potrzeb. Dzięki niemu zapobiegniesz wielu dolegliwościom jamy ustnej, np. paradontozie, stanom zapalnym czy próchnicy.