Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Madonny Kresowe - wyjątkowy wernisaż przyciągnął miłośników sztuki

Autor Urząd Miejski w Chojnowie
Data utworzenia: 16 marzec 2024, 08:44


Madonny Kresowe - wyjątkowy wernisaż przyciągnął miłośników sztuki

W środowy wieczór mieszkańcy naszego miasta mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu kulturalnym - wernisażu wystawy "Madonny Kresowe", który odbył się w murach Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji. Pomysłodawczynią inicjatywy i kuratorką wystawy jest Edyta Rola-Marcinowska, która sprawowała opiekę artystyczną nad dziełami.

Na uroczystości zjawili się poseł na sejm RP Tadeusz Samborski; burmistrz Chojnowa Jan Serkies; zarząd powiatu legnickiego w osobach: Adam Babuśka, Janina Mazur, Krzysztof Sowiński i Grzegorz Gapski; dyrektor Wydziału Oświaty, Promocji i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Legnicy – Wanda Gołębiowska; prezes powiatowego Zarządu Polskiego Stronnictwa Ludowego Kazimierz Burtny; proboszcz parafii pw. św. ap. Piotra i Pawła ks. kanonik Marek Osmulski, a także Radni Miasta Chojnów i powiatu legnickiego.

-Naród, który nie przekazuje historii, tradycji, swojego dziedzictwa, nie rozwija się. A możemy powiedzieć, że grozi mu też samounicestwienie. Jestem przekonany, że nam w Chojnowie to nie grozi, mając u siebie takie osoby jak pan Poseł czy pani Starosta, które wielką wagę w swoim życiu przywiązują do przekazywania historii i tradycji - nie tylko tej kresowej - za co gorąco dziękuję- powiedział burmistrz Chojnowa Jan Serkies.

Głównym punktem wieczoru był występ uczniów Powiatowego Zespołu Szkół, którzy z ogromnym zaangażowaniem i pasją zaprezentowali patriotyczny montaż słowno-muzyczny. Ich występ poruszył publiczność, przypominając o wartościach narodowych i kresowej historii, która tkwi w naszym dziedzictwie narodowym.

Nie mniejsze wrażenie zrobiła również kapela "Kunice", która swoim występem wypełniła przestrzeń sali widowiskowej dźwiękami tradycyjnych polskich melodii ludowych.

Głównym elementem wernisażu było oczywiście otwarcie wystawy "Madonny Kresowe", która prezentowała siedem niezwykłych dzieł wykonanych techniką mozaiki recyklingowej. Prace te, stworzone pod okiem Edyty Roli-Marcinowskiej, powstały z fragmentów gazet, ulotek i innych druków, a ich tematem były wizerunki Matki Boskiej w różnych kresowych kontekstach.

-Ratujemy nasze dziedzictwo. Te Madonny były na Kresach bliskie sercom naszych rodziców, dziadków i pradziadków. My to przedłużamy i chcemy, żeby były one w sercach kolejnych pokoleń. Te Madonny tworzyli młodzi ludzie – to szlachetne dzieło, szlachetny gest, zryw podyktowany sercem– powiedziała wicestarosta Janina Mazur.

Na ekspozycji znalazły się Madonny takie jak Madonna Ostrobramska, Madonna Bieszczadzka, Madonna Trocka, Madonna Berdyczowska, Madonna Lwowska, Madonna Nadwórna i Madonna Janowska. Każda z nich niosła ze sobą nie tylko artystyczną wartość, ale również historię i dziedzictwo miejscowości, której była patronem.

-Jesteśmy świadkami niezwykłego zjawiska. Takiej spontanicznej, pięknej akcji, która jest wyrazem wielkiego talentu, zaangażowania i stosuje się tutaj w odniesieniu do pani Edyty to znane przekonanie, że „jeśli chcesz innych zapalać, musisz sam płonąć”. I pani faktycznie płonie – talentem, pomysłowością, pragnę bardzo serdecznie pogratulować pani Edyto, że pani wygenerowała taki wspaniały ruch, że tworzy pani środowisko, które swój talent materializuje w odniesieniu do ważnej części naszej historii, nie tylko w wymiarze religijnym, ale także i narodowym, patriotycznym […]– powiedział poseł RP dr Tadeusz Samborski.

Wystawa "Madonny Kresowe" to nie tylko okazja do podziwiania sztuki, ale także możliwość zanurzenia się w historii i kulturze naszego regionu, odkrywania jego bogactwa i różnorodności. To także dowód na to, że sztuka może być nie tylko źródłem estetycznych doznań, ale także narzędziem budowania więzi społecznych i pielęgnowania dziedzictwa kulturowego.

Wystawę można podziwiać w holu MOKSiR do końca marca.

Niech ta wyjątkowa wystawa stanie się bodźcem do refleksji nad naszą tożsamością i wspólną historią, która tkwi w kresowych korzeniach naszej społeczności.

INFORMACJE O WYSTAWIE

W okresie kilku miesięcy w placówkach kultury i edukacji działających na terenie powiatu legnickiego powstały z pasją dzieła tworzone przez osoby, które z zaangażowaniem mierzyły się z nową techniką – mozaiką recyklingową – pozwalającą im na kreatywne działania.

Technika kolażu recyklingowego wypełnia kontur sylwetek wizerunków Madonn wielobarwną, efektowną mozaiką. Monumentalne obrazy w całości zostały wykonane z materiałów makulaturowych i odpadowych, mimo tego ich forma jest szlachetna i elegancka. Uczestnikami twórczych spotkań były: Członkinie KGW Szczytniczanki ze Szczytnik nad Kaczawą, dzięki którym pozyskano materiały pozwalające zorganizować pracę oraz twórcy z POKiS Prochowice, mieszkańcy Koskowic, WOK Szczytniki nad Kaczawą i Bieniowic oraz Fundacji Pomagamy i Kropka.

Pełna fotorelacja na: chojnow.eu