Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Zadbajmy o bezpieczeństwo w gospodarstwach rolnych

Autor Elżbieta Kiełbasa
Data utworzenia: 27 wrzesień 2012, 11:20 Wszystkich komentarzy: 0


Zadbajmy o bezpieczeństwo w gospodarstwach rolnych

Trwa sezon jesiennych prac polowych. W tym czasie wyjątkowo często dochodzi do wypadków w rolnictwie. Dlatego pragniemy przypomnieć wszystkim rolnikom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas pracy w polu. Zazwyczaj wiedza teoretyczna nie przemawia do wszystkich tych, którzy pracują w pośpiechu i schodząc z ciągnika zapominają wyłączyć napęd; którzy demontują fabryczne osłony maszyn, aby w ten sposób „usprawnić sobie pracę”; którzy pozwalają małoletnim jeździć ciągnikami rolniczymi i innymi maszynami rolniczymi czy przebywać na przyczepach załadowanych ziemiopłodami. Notoryczne przestrzeganie rolników, organizowanie licznych szkoleń czy spotkań informacyjno - instruktażowych przez inspektorów KRUS dla rolników i innych osób związanych ze środowiskiem wiejskim, nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Wraz ze wzrostem świadomości rolników, wzrasta liczba wypadków. Nawyki, wieloletnie przyzwyczajenia są silniejsze, niż każda wiedza. Mamy nadzieję, że przedstawiając statystki wypadków wśród poszczególnych Gmin z terenu działania PT KRUS w Legnicy, dadzą do myślenia nie jednemu rolnikowi, który o zasadach BHP „wie już prawie wszystko”.

Biorąc pod uwagę jedynie 2012 rok statystyka wypadków zgłoszonych do KRUS PT w Legnicy na dzień 21 września br. roku przedstawia się następująco: z terenu Gminy Chojnów zgłoszono 14 zdarzeń; z Gminy Kunice 6; z terenu Gminy Legnickie Pole 10; z Gminy Męcinka, Paszowice jak i z Pielgrzymka i Zagrodno 11 wypadków, z terenu Gmin Prochowice, Wądroże Wielkie i Złotoryja po 9. W innych gminach z terenu działania KRUS PT w Legnicy liczba wypadków wynosi od 3 do 5 zgłoszonych zdarzeń.

Może się wydawać, że powyższe liczby nie są duże. I tak pewnie jest, jednak po ich zliczeniu, to są 124 wypadki zgłoszone do KRUS. Jedne skończyły się jedynie niewielkimi urazami inne zaś uszkodzeniami ciała, które jeszcze długo będą odczuwalne. Możemy również sobie zadać pytanie, a ile jest poparzeń, rozcięć, porażeń prądem czy innych zdarzeń, o których się nigdy nie dowiemy, bo rolnicy ich nie zgłosili.

W publikowanych artykułach prasowych, podczas szkoleń oraz w czasie imprez rolniczych tj. w ramach prowadzonych działań prewencyjnych, inspektorzy KRUS przypominają rolnikom o podstawowych zasadach BHP. Również od dnia 14 września br. w siedzibie PT KRUS w Legnicy zaprezentowana została wystawa zdjęć pod hasłem „Najczęstsze przyczyny wypadków”. Zdjęcia przedstawiają najczęstsze przyczyny wypadków wśród rolników oraz zalecenia prewencyjne, jak tych wypadków należy unikać. Ponadto od listopada br. rozpoczną się szkolenia dla rolników, na które bardzo serdecznie zapraszamy. Oprócz wiedzy na temat zasad BHP w gospodarstwie rolnym, będziecie mogli Państwo uzyskać wiedzę na temat nowych odmian zbóż i innych upraw. Ponadto zaproszeni goście przedstawią zasady bezpiecznego posługiwania się pilarkami łańcuchowymi. Obecni na szkoleniach rolnicy otrzymają bezpłatnie zestawy ochron osobistych w postaci okularów ochronnych, rękawic czy półmasek, niezbędnych w codziennej pracy rolnika. O każdym organizowanym działaniu prewencyjnym przez KRUS PT w Legnicy, możecie Państwo dowiadywać się z „Kalendarza wydarzeń prewencyjnych”, który dostępny jest na stronie internetowej www.krus.gov.pl.

W działalności prewencyjnej nie zapominamy również o najmłodszych mieszkańcach wsi czyli dzieciach, które niejednokrotnie pomagają przy pracach w gospodarstwach rolnych i podobnie jak rolnicy ulegają wypadkom. Szereg spotkań, konkursów wiedzy dla nich organizowanych, ma na celu poszerzyć wiedzę dzieci na temat zagrożeń, jakie występują w środowisku wiejskim.

Drodzy rolnicy pamiętajcie, że życie i zdrowie mamy jedno i nie warto ich tracić tylko dlatego, że zgubiła nas rutyna, czy brak wyobraźni. A jeżeli nadal uważacie, że Wasza wiedza na temat bezpieczeństwa jest wystarczająca, oparta na wieloletnich doświadczeniach, popatrzcie jeszcze raz na powyższe statystyki wypadków. Tym wypadkom ulegają zwykli rolnicy, może nawet Wasz sąsiad z tej samej miejscowości. Razem pracujmy nad poprawą bezpieczeństwa w naszych gospodarstwach rolnych.


Opracowała:
Elżbieta Kiełbasa
Inspektor d/s prewencji
w KRUS PT w Legnicy


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.