Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Jak poprawnie ustawić monitor do pracy i rozrywki?

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 02 luty 2024, 21:11


Jak poprawnie ustawić monitor do pracy i rozrywki?

Pracując przed komputerem przez dłuższy czas często mamy poczucie, że po pewnym czasie zaczyna nam być niewygodnie. Aby tego uniknąć, warto lepiej rozplanować swoją przestrzeń do pracy i rozrywki - na przykład przy użyciu uchwytu na ekran.

1. Dlaczego wysokość i pozycja monitora mają znaczenie?

2. Ramię do monitora - kiedy się przyda?

3. Pionowo czy poziomo - jak najlepiej ustawić uchwyty biurkowe do monitora?

4. O czym pamiętać podczas pracy przy ekranie?

Dlaczego wysokość i pozycja monitora mają znaczenie?

Praca i rozrywka przed ekranem komputera to obecnie bardzo duża część naszego życia. Z tego powodu powinniśmy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób korzystamy z wyżej wymienionego sprzętu. Pozycja monitora, to, jak daleko się od niego znajdujemy oraz jego położenie względem naszych oczu to parametry, które mają bardzo duże znaczenie w kontekście naszego zdrowia - szczególnie zdrowia oczu. Dlatego jeżeli spędzamy dużo czasu przed ekranem, warto zadbać o to, aby go odpowiednio ustawić.

Ramię do monitora - kiedy się przyda?

Co do zasady każdy monitor, jaki kupujemy, jest w zestawie z nóżką, na której możemy go postawić na wierzchu blatu biurka. Czasem jednak pracujemy z kilkoma ekranami, a biurko nie jest dość szerokie, aby je wszystkie pomieścić, lub też chcemy ułożyć ekrany w określony sposób i na wybranej wysokości. W takich sytuacjach problem rozwiązuje ramię do monitora, które możemy zaczepić zarówno o mebel, jak i zamontować na ścianie za biurkiem, jeżeli tak będzie nam wygodniej. Większość akcesoriów tego rodzaju posiada regulowany uchwyt, dzięki czemu możemy dowolnie układać monitory, tak aby jak najlepiej spełniały nasze oczekiwania.

Pionowo czy poziomo - jak najlepiej ustawić uchwyty biurkowe do monitora?

Dobrze dobrany uchwyt do monitora umożliwi nam ułożenie ekranu zarówno standardowo - w poziomie, jak i w formie pionowej. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które traktują wybrany monitor jako wyświetlacz do różnego rodzaju list czy innych multimediów o pionowej orientacji. Ustawienie urządzenia w dowolny sposób pozwala nam również lepiej zarządzać swoją przestrzenią na biurku i w jego najbliższej okolicy. Jest to więc dodatek, który zdecydowanie warto rozważyć - pamiętajmy jedynie o tym, że każde ramię posiada swoje maksymalne obciążenie oraz może obsłużyć określony rozmiar ekranu, na co musimy zwrócić uwagę podczas zawieszania monitorów.

O czym pamiętać podczas pracy przy ekranie?

Jeżeli dużo czasu w ciągu dnia spędzamy przed komputerem, dobrze jest zadbać o swoją wygodę oraz zdrowie. Im większy monitor, tym dalej od niego powinniśmy siedzieć - nie tylko celem ochrony oczu, ale również po to, aby nie widzieć pojedynczych pikseli, co jest doświadczeniem bardzo nużącym oczy. Uniwersalny uchwyt biurkowy może nam w tym pomóc, jeżeli za jego pomocą odsuniemy monitor od krawędzi biurka - z jednej strony zwiększymy tym odległość od ekranu, a z drugiej nie będziemy musieli sami zmieniać swojej pozycji.

Kolejną ważną rzeczą w czasie pracy przy komputerze jest częstotliwość przerw. Na każdą godzinę spędzoną w pozycji siedzącej powinniśmy wstać i poruszać się trochę przez chociaż pięć minut. Dzięki temu damy odpocząć naszemu kręgosłupowi oraz oczom, a także będziemy ogólnie lepiej się czuć.

Uchwyty ścienne i biurkowe na monitory to świetny sposób na lepsze zarządzanie naszym centrum dowodzenia do pracy i rozrywki. Z ich pomocą możemy lepiej rozplanować ułożenie sprzętów, jak i zmniejszyć ilość zajętego na biurku miejsca. Pamiętajmy jedynie, że wielkość i waga ekranu mają znaczenie - musimy dobrać uchwyt tak, aby był w stanie utrzymać nasze monitory.