Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Oprawy oświetleniowe do pomieszczeń czystych

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 05 grudzień 2023, 22:31


Oprawy oświetleniowe do pomieszczeń czystych

Kiedy mówimy o oprawach oświetleniowych do pomieszczeń czystych, mamy na myśli specjalne rozwiązania oświetleniowe, które są niezbędne dla ścisłych standardów higieny i czystości. Wychodząc naprzeciw tym wymogom, coraz częściej wykorzystuje się oświetlenie LED, które przekłada się na liczne korzyści dla tych specyficznych obszarów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu tematowi.

Co to jest oprawa oświetleniowa do pomieszczeń czystych?

Oprawy oświetleniowe do pomieszczeń czystych to oprawy dla których przeprowadzono badania emisji cząstek stałych wg normy ISO 14644-14 (źródło: https://bnt-sigma.pl/oprawy-oswietleniowe-cleanroom) i na podstawie wyników badań określono dla jakich klas czystości Cleanroom ISO 1- ISO 9 są one odpowiednie tj. nie zanieczyszczą danej klasy cząstkami uwalnianymi z ich powierzchni. Oprawy do Cleanroom częsta dodatkowocharakteryzują się wysoką wytrzymałością udarową ik07 oraz odpornością na działanie wilgoci, co wynika z wymogów normy IP65. Mają one szczelna konstrukcję, która nie pozwala na gromadzenie się kurzu i zanieczyszczeń. Opakowanie zazwyczaj jest białe i wykonane z wytrzymałego materiału, który łatwo utrzymać w czystości.

W pomieszczeniach czystych, takich jak laboratoria czy przestrzenie produkcyjne, oprawy LED zapewniają intensywne i jednolite oświetlenie. Oprawy do pomieszczeń czystych światła białego, które wydają się "czyste" i nie zmieniają kolorów w pomieszczeniu, są idealnym rozwiązaniem.Oprawy do pomieszczeń czystych, aby spełniać normy ISO, powinny być łatwe do czyszczenia i dezynfekcji, nie powinny emitować pyłów ani włókien, powinny być odporne na wilgoć i inne warunki panujące w pomieszczeniach cleanroom. Więcej na temat wymagań stawianych oprawom oświetleniowym oraz wymagań stawianych samym pomieszczeniom czystym znajdą Państwo na stronie: https://bnt-sigma.pl/klasyfikacja-pomieszczen-czystych.

Oprawy oświetleniowe do pomieszczeń czystych – jakie są ich rodzaje?

Dobór odpowiednich opraw oświetleniowych zależy od specyfiki pomieszczenia. Rozważając takie czynniki jak poziom wilgotności, rodzaj napięcia AC, wymagany rozsył światła, powinniśmy dokonać wyboru spośród dostępnych rozwiązań na rynku. Na rynku dostępne są różne rodzaje opraw LED do pomieszczeń czystych, w zależności od emisji światła bezpośredniego lub rozproszonego, symetrycznego lub asymetrycznego, rodzaju dyfuzora i miejsca montażu. Ważną rolę odgrywa różnica pomiędzy oprawami będącymi źródłem światła bezpośredniego, które zapewniają mocne oświetlenie punktowe, a tymi, które emitują światło rozproszone - idealne do równomiernego oświetlania dużej powierzchni. Na rynku dostępne są różne oprawy oświetleniowe do pomieszczeń czystych, które różnią się specyfikacją i ceną. Należy dokładnie przeanalizować swoje potrzeby, przed dokonaniem wyboru. Montaż opraw oświetleniowych obejmuje kilka kroków, począwszy od przemyślenia rozmieszczenia opraw, przez ich montaż, aż do podłączenia i prawidłowego ustawienia.Regularna konserwacja opraw oświetleniowych jest niezbędna, aby zapewnić ich długotrwałe, bezproblemowe działanie. Wymaga to czyszczenia opraw, sprawdzania stanu diod LED i ogólnego sprawdzenia elementów montażowych.

Oprawy oświetleniowe do pomieszczeń czystych są niezwykle ważnym elementem każdej przestrzeni, gdzie priorytetem jest wysoka czystość pyłowa. Gwarantem braku pylenia jest wykonanie badań opraw na zgodność z normą ISO 14644-14.