Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Analogowe spotkanie z magią klasycznej fotografii i filmu

Autor Urząd Miejski w Chojnowie
Data utworzenia: 17 wrzesień 2023, 11:34


Analogowe spotkanie z magią klasycznej fotografii i filmu

W poprzedni weekend warsztaty w Muzeum Regionalnym w Chojnowie okazały się gratką dla wszystkich pasjonatów filmu i fotografii analogowej. Uczestnicy spotkania mieli okazję odkrywać urok klasycznych mediów w epoce cyfrowej.

Dwudniowe warsztaty poprowadziła Ewa Dobrołowicz, absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego, znana producentka i dokumentalistka, która jak sama przyznaje – jest samoukiem i wychowała się w ciemni, gdy ojciec wprowadzał ją w tajniki technik fotografii. Jej bogate doświadczenie pozwoliło na podzielenie się dużą dawką wiedzy, a także złapanie ducha przeszłości w dziedzinie filmu i fotografii.

Warsztaty rozpoczęły się od wprowadzenia w świat analogowych technik i sprzętu. Uczestnicy mieli okazję pracować z analogowymi kamerami filmowymi, nauczyć się obsługiwać klisze i rozumieć proces produkcji filmu czy fotografii od początku do końca.

Uczestnicy warsztatów otrzymali aparaty analogowe i klisze, a następnie udali się w plener, aby w czasie złotej godziny utrwalić kadry przedstawiające historię przemysłową Chojnowa.

- Fotografujemy stare zabytki przemysłowe Chojnowa – wyjaśnia prowadząca. - Na sprzętach z lat 30.tych. zeszłego wieku mamy okazję zmierzyć się z wyzwaniami, jakie kiedyś mieli fotografowie. Ideą warsztatów jest zachowanie dla przyszłości teraźniejszości. Mam nadzieję, że efektem tych zajęć będzie obraz obecnej przestrzeni w szerszym kontekście, że docenimy piękno architektury pewnych miejsc, że wyciągniemy wnioski z przeszłości i z organizacji tej przeszłości…

Zdjęcia analogowe wymagają cierpliwości i precyzji, ale rezultaty są niezwykle satysfakcjonujące. Uczestnicy byli zachwyceni możliwością eksperymentowania z różnymi ustawieniami i efektami, które oferuje fotografia analogowa.

Zdjęcia wykonane podczas warsztatów trafią do muzealnego archiwum.

Fotografia analogowa uczy doceniania chwili i dbania o każdy kadr. To także sztuka oczekiwania na wynik, co staje się coraz rzadsze w dzisiejszym świecie natychmiastowej gratyfikacji. Wartość tego doświadczenia polegała na tym, by zrozumieć, jak ważne jest staranne przygotowanie i zaangażowanie w proces twórczy.

Podsumowując, warsztaty filmu i fotografii analogowej były wyjątkową okazją dla miłośników sztuki obrazu, aby odkryć piękno klasycznych mediów. Ewa Dobrołowicz i Muzeum Regionalne stworzyli uczestnikom możliwość rozwijania swojego kreatywnego potencjału i docenienie dziedzictwa fotografii i filmu. Stare technologie mają w sobie magię, której nie można zastąpić nowoczesnymi wynalazkami.