Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Krzesła transportowe i ich rola w ewakuacji osób niepełnosprawnych

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 06 wrzesień 2023, 22:24


Krzesła transportowe i ich rola w ewakuacji osób niepełnosprawnych

Wyobraź sobie, że to właśnie od Ciebie zależy życie drugiego człowieka. Stojąc w płonącym budynku, musisz wydostać z niego bliską Ci osobę - ale nie masz kompletnie pojęcia jak, ponieważ jest niepełnosprawna. W chwili wysokiego ryzyka, jakim jest ewakuacja z budynku, liczy się każda sekunda. Wszystko zależy od zachowań i reakcji ludzi przebywających wewnątrz. Czy zastosowali się do reguł ewakuacji? Czy w ogóle wiedzieli gdzie znajduje się potrzebny sprzęt

Oszczędność miejsca oraz bezpieczeństwo w jednym, czyli krzesełka transportowe

Nawet jeżeli placówka zapewnia w swoim wyposażeniu narzędzia niezbędne do ewakuacji osób niepełnosprawnych, jakimi są na przykład krzesła transportowe, to i tak nie jest pewne, że każdy będzie wiedział gdzie je znaleźć. Niewiedza może kosztować czyjeś życie - dlatego właśnie, krzesła transportowe są tak kompaktowe i można je postawić niemalże wszędzie. Dzięki możliwości szybkiego złożenia nie muszą stać schowane w składziku na szczotki, tylko w widocznym dla wszystkich miejscu. 

Obecność krzesełek transportowych w sytuacjach nagłych, pozwala ocalić drugą osobę przed śmiercią lub poważnym urazem. Niejednokrotnie ułatwiają ratownikom transportowanie pacjentów i są równie skuteczne w ratowaniu życia osób niepełnosprawnych, zwłaszcza w ciasnych przestrzeniach, gdzie nie zmieszczą się ani nosze, ani łóżko.

Jednak, to nie wszystkie zalety, jakimi pochwalić mogą się krzesełka transportowe kardiologiczne oraz ewakuacyjne. Poznaj je wszystkie i zwiększ swoją świadomość na temat krzesełek transportowych oraz ich roli w ewakuacji osób niepełnosprawnych - nigdy nie wiadomo, kiedy ta wiedza pomoże Ci uratować czyjeś życie.

Krzesła transportowe solidnym wsparciem

Mały i niepozorny przedmiot, o wielkim znaczeniu - czyli krzesełka transportowe. Jednakże, czy każdy wie o tym jak bardzo są istotne? Jaką właściwie pełnią rolę krzesełka transportowe podczas ewakuacji? 

Praca w placówce medycznej wymaga wielu zasobów energii oraz siły fizycznej i psychicznej. Medycy niejednokrotnie muszą przetransportować pacjentów z jednej sali do drugiej. Już w takiej sytuacji, krzesełka transportowe stanowią praktyczne oraz poręczne wsparcie. Dzięki swojej budowie oraz uchwytom, które w zależności od modelu występują w ilościach od dwóch do nawet sześciu, krzesła transportowe zdejmują obciążenie z lekarzy, pielęgniarek i innych specjalistów. Konstrukcja zaprojektowana z aluminium, w przypadku krzesełka transportowego kardiologicznego, jest niezwykle wytrzymała na obciążenie i zmniejsza odczuwalne obciążenie. To między innymi sprawia, że ich użytkowanie jest takie proste. Są lekkie, porządnie wykonane i wygodne, - nie tylko dla osób prowadzących krzesełko transportowe.

Krzesła transportowe - dlaczego są tak przydatne podczas ewakuacji?

W przypadku zagrożenia życia, kiedy nie ma w pobliżu medyków, właściwie każdy może 

skorzystać z krzesełka transportowego. Wystarczy je rozłożyć, aby móc szybko przetransportować osobę niepełnosprawną w miejsce bezpieczne. Stanowią obowiązkowe wyposażenie każdej karetki, ale są niezbędne także w blokach mieszkalnych, zakładach pracy oraz instytucjach publicznych.

Najważniejsza jest szybka reakcja, ponieważ z każdą minioną sekundą zmniejszają się szanse na ratunek. Jeżeli już rozłożyliśmy krzesło transportowe i umieściliśmy na nim osobę niepełnosprawną, to połowa zadania za nami. Jednak, kolejnym etapem jest właśnie transport z miejsca zagrożonego.

Akcji ratunkowej towarzyszyć może silny stres i panika. W tym przydatne jest właśnie krzesełko transportowe. Prowadzący przy jego użyciu ma wsparcie ze strony łatwych w użyciu i widocznie umiejscowionych hamulców, a siedzący zaopatrzony będzie w wygodny podnóżek, miękkie oparcie i siedzenie oraz co najważniejsze, w pasy bezpieczeństwa. Obu stronom, te cechy zapewnią komfort psychiczny i fizyczny, a także pewne bezpieczeństwo.

Nie da się zaprzeczyć, że krzesła transportowe są w tych czasach sprzętem niezbędnym. Dbajmy o siebie nawzajem i troszczmy się o wspólne bezpieczeństwo, tak samo jak robi to firma POL-POŻ (https://sklep-ppoz.pl/pl/c/Krzesla-Transportowe/1035), czyli producent krzeseł transportowych ewakuacyjnych oraz kardiologicznych.