Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Karty graficzne za 1000 zł - czy ten zakup się opłaca?

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 07 sierpień 2023, 21:28


Karty graficzne za 1000 zł - czy ten zakup się opłaca?

Wybierając kartę graficzną, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy potrzebujesz jej do obsługi zaawansowanych programów graficznych, najnowszych wersji gier, czy twoje wymagania nie są aż tak wysokie. Jeśli zależy ci na ofercie mainstreamowej karty graficznej, która sprawdzi się w większości gier i zastąpi zintegrowaną kartę graficzną, ale jednocześnie nie oczekujesz wizualnych Himalajów, karty za około 1000 zł, spełnią twoje oczekiwania.

Karty graficzne za 1000 zł — dla kogo?

Graficzne karty, które zastępują zintegrowane układy, przeznaczone są dla bardzo różnych użytkowników. Niektórych chcą jedynie nieco podkręcić wrażenia wizualne, poprawić jakość wyświetlania przestrzeni gry i kolejnych animacji, są jednak i tacy, którzy zarabiają, tworząc materiały graficzne i wideo. Osobną grupą są także ci miłośnicy gamingu, którym zależy na absolutnie najlepszych doznaniach wizualnych podczas rozrywki i są w stanie wiele za nie zapłacić. Nic więc dziwnego, że przy tak zróżnicowanej grupie odbiorczej oferta kart graficznych jest nie mniej zróżnicowana.

Ranking kart graficznych pokazuje wyraźnie, że za około 1000-1500 zł na dobrą kartę graficzną do komputera stacjonarnego liczyć mogą wszyscy, którzy szukają rozwiązania pozwalającego płynnie grać w wiele tytułów, w rozdzielczości 1080p. To karty przeznaczone dla użytkowników ceniących sobie balans między ceną a wydajnością.

Karta graficzna GeForce GTX 1660

Jaką kartę graficzną wybrać? Wiele zależy od tego, co się dla ciebie przede wszystkim liczy. Jeśli zależy ci na niezbyt dużym wydatku, który jednak zagwarantuje ci możliwość płynnego korzystania z większości gamingowych tytułów, czy też obsługę ponadstandardowych programów do grafiki, możesz rozważyć zakup GTX 1660. To model o 110% wydajniejszy od GTX-a 960, o 30% w stosunku do GTX-a 1060 w wersji 3 GB. MiędzyGTX-a 1060w wersji 6 GBa GTX 1660 to około 15% na rzecz tego ostatniego. Słowem, to dobra karta graficzna dla graczy, którzy cenią sobie wysoką jakość obrazu, ale nie stawiają na modele kart powyżej 2000 zł.

Plusem jest1408 rdzeni CUDA, 6 GB pamięci GDDR5 z przepustowością192 GB/s. Do tego warto zwrócić uwagę na taktowanie zegarem o częstotliwości prawie 1,8 GHz. Karta graficzna wspiera większość technologii firmy NVIDIA, w tym G-Sync. Niedostępny jest natomiast ray-tracing.

Jaka karta graficzna dla bardziej wymagających użytkowników?

Układ karty NVIDIA spełnia oczekiwania bardzo dużej grupy użytkowników. Niestety to nie jest jednak rozwiązanie, które zadowoli wszystkich. Jeśli grasz w rozdzielczości 2560 x 1440, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie RTX 2060. Możesz oczywiście postawić także na bardziej zaawansowane rozwiązania, choć musisz się także liczyć z wyższą znacznie ceną. Dla profesjonalistów — montażystów, grafików — również proponujemy wyższe modele kart.