Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Międzynarodowy Festiwal Letnich Koncertów Organowych – koncert III

Autor Starostwo Powiatowe
Data utworzenia: 04 sierpień 2023, 22:52


Międzynarodowy Festiwal Letnich Koncertów Organowych – koncert III

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w III koncercie Międzynarodowego Festiwalu Letnich Koncertów Organowych w Powiecie Legnickim, który odbędzie się 6 sierpnia o godz. 19.15 w Kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie.

Wystąpią dla Państwa: za organami Michał Botor - improwizator, zdobywca wielu międzynarodowych nagród i wyróżnień w improwizacji organowej, a także Piotr Gromek (wiolonczela) oraz Maksymilian Gromek (skrzypce) - wybitni muzycy, występujący w największych salach koncertowych Polski.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Program koncertu w Chojnowie

1. Michał Botor – Improwizacja (10’) (organy solo)

2. J. S. Bach – Suita wiolonczelowa nr 1 G-dur BWV 1007 (3’) (wiolonczela solo)

3. Johan Halvorsen – Passacaglia (7’) (skrzypce + wiolonczela)

4. J. S. Bach – Passacaglia c-moll (12’) (organy solo)

5. Camille Saint-Saens – Introdukcja i Rondo capriccioso op. 28 (10’) (skrzypce + organy)

6. Jacques Nicolas Lemmens – Prelude a 5 parties (4.30’) (organy solo)

7. Antonin Dvorak – Humersque nr. 7 Ges-dur (4’) (skrzypce + wiolonczela + organy)

8. Michał Botor – Improwizacje (10’) (organy solo)

Partnerzy: Fundacja KGHM Polska Miedź Koleje Dolnośląskie S.A. Rzymskokatolicka Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie, Rzymskokatolicka Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Chojnowie.

Michał Botor - organista, pianista. Naukę gry na fortepianie rozpoczął prywatnie w wieku 6 lat. Kontynuował naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. Im. Feliksa Rybickiego w Tychach. Jest absolwentem Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Obecnie studiuje w klasie fortepianu w tej samej uczelni na stopniu magisterskim. Na przestrzeni ostatnich lat koncertował w kraju i za granicą, jako organista, pianista a także w roli kameralisty oraz improwizatora. Wielokrotnie nagradzany na licznych konkursach interpretacji, kompozycji oraz improwizacji. Obecnie prowadzi także działalność pedagogiczną.

Otrzymał liczne nagrody w konkursach:

W 2009 roku został zakwalifikowany do Etapu Ogólnopolskiego Przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie (fortepian).
W 2009 roku otrzymał II nagrodę w III Chrzanowskich Spotkaniach Młodych Instrumentalistów im. Janiny Garści (fortepian)
W 2009 otrzymał I nagrodę w I Edycji Konkursu Młodych Kompozytorów Mijusic im. Janiny Garści 2009.
W lutym 2016 roku był laureatem 2 miejsca w Regionalnych Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej we Wrocławiu (organy).
W marcu 2017 roku otrzymał tytuł finalisty w I Międzyuczelnianym Konkursie Improwizacji na instrumentach klawiszowych organizowanego przez Akademię Muzyczną w Katowicach (fortepian i organy).
W Listopadzie 2017 zdobył 2 miejsce w Konkursie Organistów Archidiecezji Katowickiej w Katowicach.
W Listopadzie 2018 roku zdobył 1 miejsce w VI Akademickim Konkursie Organowym im. Romualda Sroczyńskiego w Poznaniu.
W Marcu 2019 roku zdobył I nagrodę w II Międzynarodowym Konkursie Improwizacji na Instrumentach Klawiszowych w Katowicach (fortepian i organy)
We Wrześniu 2021 roku został laureatem I Międzynarodowego Konkursu „Muzyczne Orły” w Łodzi w kategorii „Zespół Kameralny”.
W 2021 roku przyznano mu nagrodę Samorządu Miasta Tychy „Quod discis, tibi discis” dla wybitnych studentów.

Uczestniczył także w licznych kursach interpretacji muzyki organowej prowadzonych m.in. przez Daniela Rotha (Francja), Dimitrii Baszkirowa (Rosja), Thierry’ego Escaicha (Francja), Lorenzo Ghielmi (Włochy), Martina Schmedinga (Niemcy), Davida Titteringtona (Anglia), Pietera van Dijka (Holandia), Nigela Allcoata (Anglia), Gerharda Gnanna (Niemcy), Józefa Serafina, Jarosława Wróblewskiego, Krzysztofa Urbaniaka.


Maksymilian Gromek - naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat pod okiem prof. Renaty Dziuby w POSM I st. im. Stanisława Moniuszki w Katowicach. Kontynuował jąw klasie prof. Małgorzaty Wacławik a następnie prof. Marcina Josza w POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach (którą ukończył z wyróżnieniem). Od kilku lat doskonali swoje umiejętności u profesora Borisa Kushnira w Wiedniu. Wielokrotny laureat międzynarodowych konkursów skrzypcowych w kraju i za granicą Występował na antenie TVP 1, TVP 2 oraz w 1 programie Czeskiego Radia. Podczas jednego z jego koncertów we Włoszech publiczność datkami ufundowała kompleksową budowę studni na obszarze szczególnie narażonym na suszę w Angoli w Afryce. Dlatego cała infrastruktura zaopatrująca w wodę otrzymała nazwę “Gromek”.


Piotr Gromek - wychowany od dziecka w świecie muzyki wciąż doskonali swój kunszt gry na wiolonczeli u najlepszych mistrzów. Wspaniale wyeksponowane, kunsztowne brzmienie wiolonczeli to jeden z wielu jego atutów wymienianych w recenzjach jego koncertów. Nagradzany wielokrotnie na największych konkursach w Polsce i nie tylko, rozpoczął koncertować jeszcze w wieku szkolnym. Piotr Gromek jest także kompozytorem muzyki filmowej i do reklam, a współpracował już z takimi światowymi gigantami, jak: Universal Group, czy Lego. Mimo wszystko jego serce zaczyna bić mocniej, kiedy znów wkracza na estradę. Piotr Gromek gra obecnie na instrumencie z XVI w. autorstwa Pietro Giovanni’ego Mantegazza’y.