Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Oszukują na BLIK-a oraz podczas rezerwacji noclegów

Autor admin
Data utworzenia: 05 luty 2023, 20:59 Wszystkich komentarzy: 2


Oszukują na BLIK-a oraz podczas rezerwacji noclegów

Lokalna policja ostrzega przed oszustami, którzy próbują wyłudzać pieniądze i szukają różnych metod aby nieuczciwie się wzbogacić. Przestępcy włamują się na konta profili społecznościowych, podszywają się za naszych znajomych, prowadzą łudząco przypominające strony internetowe umożliwiające rezerwacji noclegu.

- Oszustwa dokonywane metodą na tzw. „BLIK-a” to wciąż bardzo popularny sposób działania przestępców, którzy włamują się na konta portali społecznościowych poszywając się pod znajomych potencjalnej ofiary i  próbują wyłudzić pieniądze. Zazwyczaj pytają o możliwość zapłaty za pomocą kodu BLIK, a następnie informują o pilnej potrzebie opłacenia rachunku czy zakupów. Niczego nieświadoma ofiara jest przekonana, że pomaga znajomej osobie i wysyła wygenerowany kod, który służy do wypłacenia gotówki w bankomacie - tłumaczy st.asp. Katarzyna Baniewska - Nowym sposobem na wykorzystanie niczego nieświadomych użytkowników portali internetowych jest oszustwo podczas rezerwacji noclegów czy wakacji. Tym razem oszuści zagościli w serwisie booking.com. Oszustwo na Booking niemal do złudzenia przypomina oszustwo na OLX. W obu przypadkach następuje kradzież pieniędzy z konta bankowego.

Metoda działania oszustów polega na wysyłaniu wiadomości przez komunikator. Złodziej działający metodą na booking zamieszcza ogłoszenie hotelu/apartamentu/noclegu. Obecnie najczęściej są to wyjazdy zagraniczne. Osoba zamawiająca następnie otrzymuje od cyberprzestępcy wiadomość na komunikatorze internetowym z informacją o „dopełnieniu formalności” poprzez podanie danych karty kredytowej/płatniczej. Konieczne wtedy jest kliknięcie w otrzymany od złodzieja link. Jeśli ofiara oszustwa nie zorientuje się w całym procederze, kliknie w link i poda dane to oszust otrzymuje dane logowania na nasze konto i może doszczętnie je wyczyścić.

Policja apeluje, aby pod żadnym pozorem nie wysyłać kodów BLIK osobom, które podszywają się pod naszych znajomych czy członków rodziny.


Komentarze

Please try Google before asking about Best Product Guide 64c254e
zgłoś komentarz
Please try Google before asking about Awesome Product Tips 54e2de3
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.